عکس سرباز در حال سقوط: آیا عکس جنگ معروف و نمادین رابرت کاپا در واقع توسط گردا تارو گرفته شده بود؟

0

عکس سرباز در حال سقوط، یکی از مشهورترین عکس‌های جنگی است که تا به حال گرفته شده، اما سال‌هاست که در مورد آن شک و تردیدهایی وحود دارد. مثلا گفته می‌شود ممکن است این عکس صحنه‌سازی شده باشد.

اما به تازگی یک علامت سوال دیگر هم در مورد آن ایجاد شده: نکند این عکس را رابرت کاپا نگرفته و عکس را شریک زندگی او، گردا تارو ، گرفته باشد؟

عنوان کامل این عکس نمادین، نظامیان وفادار در لحظه مرگ، سرو موریانو، 5 سپتامبر 1936 است، و گفته می‌شود که این عکس سیاه و سفید توسط کاپا در جریان نبرد سرو موریانو در جنگ داخلی اسپانیا گرفته شده است.

این عکس ظاهراً لحظه‌ای را به تصویر می کشد که یک سرباز جمهوری خواه فدراسیون جوانان ایبری لیبرتارین (FIJL) پس از اصابت گلوله به سرش توسط دشمن کشته می‌شود.

پس از انتشار جهانی این عکس، این عکس به معروف‌ترین اثر کاپا تبدیل شد و باعث شد که مجله بریتانیایی پیکچر پست در سال 1938 این عکاس 25 ساله را “بزرگترین عکاس جنگ جهان” لقب بدهد.

اولین بار این عکس، در مجله تصویری فرانسوی VU منتشر شد و در آن هنگام سکانس دیگری از همان سری عکس هم چاپ شده بود. این دو سکانس از این صحنه، دیگر هرگز منتشر نشدند.

توجه کنید که چگونه افق عکس معروف سرباز در حال سقوط در مقایسه با تصویر زیر آن در نشریه VU کمی تنظیم و دستکاری شده. به وضوح رشته کوه در دوردست توجه کنید.

کاپا در این مورد گفته بود که من تصویر سرباز در حال سقوط را دوباره تنظیم کردم تا با افق تصویر زیر مطابقت داشته باشد.

پس‌زمینه یکسان دو عکس نشان می‌دهد که دوربین یا روی سه‌پایه نصب شده بود یا حداقل ایمن نگه داشته شده است.

در تصویر دوم نشریه VU شما می توانید به وضوح دو جسم سفید را در سمت چپ قاب ببینید. نقاط برش در سمت چپ و پایین تصویر سرباز در حال سقوط با این نشانگرها مطابقت دارد.

به نظر می رسد که عکس سرباز کمی کراپ شده.

برای درک اندازه اصلی قاب، برش مجله LIFE بر روی عکس‌های VU اعمال کردیم.

حالا این سوال مطرح می‌شود که عکس با فرمت متوسط ​​گرفته شده بود؟

جالب اینجاست که اندازه فریم تقریباً با یک دوربین با فرمت متوسط ​​مطابقت کامل دارد.

در زمانی که عکس معروف گرفته شد، رابرت کاپا از لایکا 35 میلی متری استفاده می‌کرد. با این حال، همسرش، عکاسی به نام گردا تارو،  با رولی‌کورد Rolleicord با فرمت متوسط عکس برمی‌داشت.

در اینجا عکس‌ها روی هم قرار داده شده‌اند و در حالت قاب متوسط ​​و قاب 35 میلی متری مقایسه شده است.

آیا گردا تارو عکاس واقعا عکس نمادین بود؟

در حال حاضر شواهد محکمی وجود دارد که نشان می‌دهد  عکس نمادین صحنه‌سازی شده باشد، اما آیا ممکن است که کاپا اصلاً عکاس  این عکس نباشد؟

رابرت کاپا و گردا تارو به ترتیب در خانواده‌های یهودی، اندره ارنو فریدمن و گرتا پوهوریل به دنیا آمدند. به دلیل افزایش نابردباری مذهبی و سیاسی در اروپا، او نتوانست کار با نام واقعی خود پیدا کند و اسمش تغییر داد.

«من فکر کردم که چیزی شبیه رابرت بسیار آمریکایی به نظر می‌رسد و در ضمن متوجه شدم که کاپا هم اسم امریکایی مناسبی با تلفظ آسان است.»

پس از ایجاد روابط عاشقانه و حرفه ای، کاپا و پوهوریل شروع به فروش عکس‌های خود با نام مستعار رابرت کاپا کردند. اینها قبل از آن رخ دادند که پوهوریل نام حرفه ای خود یعنی گردا تارو را برگزینمد و آثارش را به طور مستقل منتشر کند.

کشف مجدد «چمدان مکزیکی» در دهه 2000 نشان داد که عکس‌هایی که مدت‌ها به کاپا نسبت داده می‌شد، در واقع توسط تارو گرفته شده بود.

بنابراین، کاملاً قابل قبول به نظر می رسد که یکی از تعیین کننده ترین عکس های کاپا در واقع توسط تارو  گرفته شده باشد.

صرف‌نظر از این تئوری‌ها چیزی از ارزش کاپا کم نمی‌شود. او پدربزرگ عکاسی جنگ است.

توضیح ضروری: این مقاله ترجمهُ مقاله حسن امینی عکاس و فیلمساز پیشکسوت است. او پس از پوشش درگیری های یوگسلاوی، لیبریا و سومالی در دهه 90 به عنوان عکاس برای AP، به فیلمسازی روی آورد. مستند او “انحطاط و سقوط: حزب نهایی شاه ایران” Decadence and Downfall: The Shah of Iran’s Ultimate Party در سال 2016 نامزد دریافت جایزه گریرسون شد.


باز در این مورد این دو مقاله قبلی یک پزشک را هم بخوانید:

به بهانه پیدا شدن عکس هنگام مرگ گردا تارو (بلوند کوچک)، یاور رابرت کاپا و نخستین بانوی عکاسی که به خطوط نخست جنگ رفت

تقلب کوچک عکاس جنگ

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

آیا چهره‌های مشهور، فرازمینی و بیگانه هستند؟! چرا چنین چیزهایی در شبکه‌های اجتماعی رواج می‌یابد +…

امروز صبح دوست گرانقدری ویدئویی از آنجلینا جولی را از یک صفحه اینستاگرام برای من فرستاد. در این ویدیو که ظاهرا از یک مصاحبه او انتخاب شده بود، روی چشم‌های او زوم می‌شد و این نکته القا می‌شد که چشمان او غیرطبیعی هستند و قرنیه و عنبیه او…

اگر قرار بود در طراحی بدنه و اجزای داخلی خودروها، فرهنگ و هنر هر کشور در نظر گرفته می‌شد

طراحی خودرو فرآیند پیچیده ای است که شامل عوامل مختلفی است تا اطمینان حاصل شود که محصول نهایی& ایمن، کارآمد , زیباست و نیازها و خواسته های مصرف کنندگان را برآورده می کند. فاکتورهای زیر برای مثال موثرند: ایمنی: ایمنی در طراحی خودرو از…

نحوه تماشای فیلم ها و سریال های تلویزیونی مارول به ترتیب درست – یک فهرست جالب

خب، اول اصلا باید پاسخ بدهیم که چرا ممکن است کسی از فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی مارول لذت ببرد و عاشق‌شان باشد. من خودم اصلا دوست‌دار این فیلم‌ها نیستم. ولی خب مگر من عاشق ژانرهایی از سای فای نیستم و از اینکه بقیه این دنیاها را درک…

موجودات شگفت انگیزی که اکنون منقرض شده‌اند: بقایای باورنکردنی آنها از گذشته‌های طولانی

مادر طبیعت هرگز دست از شگفت زده کردن ما بر نمی‌دارد و در طول میلیون‌ها سال موجودات باورنکردنی، از ظریف گرفته تا خشن زایش کرده است. وقتی تاریخ جانداران را مرور می‌کنیم، حشرات به اندازه یک انسان، خزندگان با ابعاد بزرگ، و جوندگان با شاخ …

عکس‌هایی که جادوی پرسپکتیو را نشان می‌دهند

عکاسی به نام هوگو سوئیساس، یک عکاس خلاق مستقر در لیسبون پرتغال است. او از دوربین و مغزش برای فریب چشم بینندگان عکس‌هایش استفاده می‌کند. او کاملاً خودآموخته، اشیاء روزمره را در صحنه‌هایی که به نظر نمی‌رسد متعلق به آن‌ها هستند، قرار می‌دهد، و…

گالری- تصاویر تبلیغاتی خودروهای ایمپریال کرایسلر در سال‌های 1969 تا 1973

ما بیشتر این عکس‌ها را در فیلم‌ها و کارتون‌ها دیده‌ایم و راستش تعجب می‌کنیم که زمانی خودروی کرایسلر با این طول و عرض و طراحی تولید می‌شد. ایمپریال برند خودروهای لوکس کرایسلر در بازه زمانی سال‌های 1955 تا 1975 و نیز در بازه زمانی سال‌های…

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / توانی نو / تصفیه فاضلاب / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / کمربند پلاتینر / کلینیک درمان دیابت / اسپیدکس / چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / خرید عسل طبیعی / زانوبند زاپیامکس / خرید ویلا در سیسنگان / زانوبند زاپیامکس / کلینیک زیبایی دکتر امانی رشت / کفپوش تاتامی / خرید جم فری فایر / شیشه اتومبیل / ساید چنل / کلاه کاسکت / درمانکده / ثبت برند / خرید سرور مجازی / حمل بار دریایی از چین / سایت نوید / دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی / فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز / قیمت جاروبرقی وینسنت / تور اروپا ارزان / پزشک زنان سعادت آباد / محصولات زناشویی / لیوان حرارتی / ایمپلنت دندان / خرید گوشی با حکمت کارت / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور - متخصص زنان / خرید خودنویس / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / سریال ایرانی کول دانلود / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / فروشگاه اینترنتی زنبیل / خرید ساعت دیواری / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / چاپ لیوان / خرید از آمازون / بهترین سریال های ایرانی / چاپ کلاه / کاشت مو / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / داروخانه آنلاین تینا /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5