کتاب «پس از استیو» به بررسی تنش‌هایی می‌پردازد که منجر به خروج جانی آیو از اپل شد

0

تریپ میکل، خبرنگار فناوری که اخیراً از وال استریت ژورنال به نیویورک تایمز نقل مکان کرده، این هفته کتاب جدیدی درباره اپل با عنوان «پس از استیو: چگونه اپل به یک شرکت تریلیون دلاری تبدیل شد و روح خود را از دست داد» منتشر می‌کند. گزیده‌ای از کتاب امروز به اشتراک گذاشته شد که نگاهی به تنش‌های بین تیم کوک و جانی آیو که در نهایت منجر به ترک آیو شد را نشان می‌دهد.

آنچه در بخش منتشر شده می‌خوانیم بر ساعت اپل تمرکز دارد. آیو می‌خواست اپل واچ یک اکسسوری شیک باشد، اما تیم بازاریابی اپل هزینه زیاد و تاکید بر مد را زیر سوال برد و یک ساعت متکی بر قابلیت‌ها و ارزش‌های خود اپل را ترجیح می‌داد.

در حالی که کوک در نهایت با آیو بر سر مدگرا شدن این ساعت، موافق شد، مطابق این کتاب جدید، این آغاز پایان دوران آیو در اپل بود.

اما آیو احساس خطر کرده بود و به همکارانش گفته بود که بحث بر سر این رویداد و بازاریابی ساعت، اولین دفعه‌ای بود که او در اپل احساس عدم حمایت کرد.

اپل واچ طوری طراحی شده بود که یک دستگاه کمک به تناسب اندام باشد و با خرده فروشی گسترده به فروش برسد، آیو تاکید روزافزونی بر خدمات به جای سخت افزار داشت و در نهایت او از این شرکت خارج شد تا شرکت طراحی خود به نام Lovefrom را تأسیس کند.

س‍پس در کتاب جزئیات بیشتری در مورد روزهای نخست ایو در اپل، رابطه او با استیو جابز و روایت‌هایی اضافی در مورد تکامل آیو پس از مرگ جابز را می‌خوانیم.

بدون جابز، آیو بیشتر مسئولیت طراحی محصول و بازاریابی آن را بر عهده گرفته بود. افراد نزدیک به آقای آیو می‌گویند که مبارزه با همکارانش بر سر ارتقاء شغلی برای او خسته کننده شده بود و او در مدیریت کارکنان غرق شده بود.

کوک و آیو در نهایت به این تصمیم مشترک رسیدند که او مدیر ارشد طراحی جدید را به صورتی بر عهده داشته باشد که مسئولیت روزانه نداشته باشد و یک نقش نیمه‌وقت و نیمه متمرکز بر روی توسعه محصول داشته باشد.

مشارکت و حضور آیو با این نقش جدید کاهش یافت، به طوری که طبق گزارش ها، آیو اغلب هفته‌ها بدون توجه به کار تیمی، انفرادی کار می‌کرد.

روایت کتاب شامل داستانی از روند توسعه آیفون X است، زمانی که آیو به یک جلسه مهم بررسی محصول را فراخوانده شد، با نزدیک به سه ساعت تاخیر، وارد شد.

تعداد کمی از مناقشات آیو آگاه بودند. تعداد کمی از درگیری او با تیم مالی اپل مطلع بودند. کمتر کسی متوجه شد که مبارزه بر سر بازاریابی ساعت، محصولی که فروش آن در طول زمان افزایش یافته و هسته اصلی تجارت ۳۸ میلیارد دلاری محصولات پوشیدنی شرکت شده بود، چقدر خسته‌کننده بود. با این حال، بسیاری می‌توانند خسته‌کننده بودن به‌روزرسانی سالانه آیفون‌ها، آی‌پدها و مک‌های این شرکت را تشخیص دهند.

مرور کتاب After Steve توسط نیویورک تایمز، این کتاب را به خاطر تلاش‌های گسترده میکل برای مصاحبه با بیش از ۲۰۰ کارمند و مشاور سابق و فعلی تحسین می کند. با این حال، این نقد با بخش پایانی و نتیجه‌گیری کتاب که کوک را شریک بد آیو خوانده، موافق نیست. منقد نیویورک تایمز معتقد نیست که کوک عامل اصلی عدم موفقیت محصولات اپل (به جز آی‌فون) باشد.

«After Steve» سه‌شنبه، ۳ می در کتابفروش‌های ایالات متحده عرضه می‌شود و از آمازون و سایر خرده‌فروشان نیز قابل سفارش خواهد بود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.