جانی آیو اپل را ترک می‌کند! آیا با این جدایی روح دوران طلایی استیو جابز هم از اپل گرفته خواهد شد؟

0

سر جانی آیو، طراح مشهور انگلیسی که در طراحی آی‌فون، آی‌مک و آی‌پد نقش به سزایی داشت به زودی این شرکت را ترک می‌کند و اپل هم به صورت رسمی این خبر را اعلام کرده است.

بیش از دو دهه است که جانی آیو در اپل مشغول به کار است و در این مدت نقش زیادی در تبدیل این شرکت به یکی از پرارزش‌ترین شرکت‌های دنیا داشته است.

جانی آیو قصد دارد که شرکت طراحی صنعتی خلاقانه خودش به نام LoveFrom را تأسیس کند. جالب است که شرکت اپل یکی از نخستین مشتریان این شرکت در حال تاسیس خواهد بود. اما به هر حال ما دیگر جانی آیو را به صورت مستقیم در اپل نخواهیم دید.

در پی اعلام این خبر، ارزش سهام شرکت اپل با افت ۱.۵ درصدی مواجه شد، یعنی به یک‌باره ارزش کل سهام اپل ۹ میلیارد دلار کم شد.

جانی آیو در سال ۱۹۹۲ به اپل پیوست و از سال ۱۹۹۶ رهبری بخش طراحی اپل را به عهده گرفت. دامنه اختیارات او بعدها بیشتر هم شد، او که ابتدا بیشتر در قسمت سخت‌افزاری امورات طراحی را انجام می‌داد، در بخش رابط کاربری و نرم‌افزاری هم سلیقه و ایده‌آل‌ها خود را وارد کرد.

جانی آیو با استیو جابز سال‌های طلایی اپل را ساختند. سال ۱۹۹۸ آی‌مک، سال ۲۰۰۱ آی‌پاد و سال ۲۰۰۷ آی‌فون رونمایی شد. بعد از دوران جابز هم طراحی اپل واچ که سال ۲۰۱۵ معرقی شد، باز هم با هنر طراحی جانی آیو صورت گرفت.

جانی آیو با آن لهجه بریتانیایی جذابش سال‌ها در ویدئوهای تبلیغاتی اپل ظاهر می‌شد و با هیجان از فلسفه طراحی محصولات می‌گفت.

جانی آیو آنقدر پیشرفت که در سال ۲۰۱۲ مورد لطف ملکه انگلیس قرار گرفت و لقب «سر» به او داده شد.

حالا باید ببینیم که با رفتن جانی آیو چه بر سر محصولات اپل خواهد آمد. بی‌شک ما با یک تغییر طراحی ناگهانی روبرو نخواهیم شد، اما از دو سه سال بعد، اپل ممکن رویه جدید در طراحی محصولات اپل دیده شود. هر چند که او هنوز به صورت غیرمستقیم از طریق شرکت خودش مشاوره‌هایی به اپل خواهد داد.

استیو جابز زمانی گفته بود که اگر به دنبال یک همکار در شرکت اپل با ویژگی‌های روحی من هستید، او جانی است.

آیا رفتن جانی آیو به معنی تمام شدن رسمی و کامل دوران جابز است و دیگر ما همان سایه کمرنگ فلسفه محصولات اپل را نخواهیم دید؟

دوران جدید بهتر خواهد بود یا بدتر؟!

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.