سایه روشن جدایی جانی آیو از اپل: استعفا کرد یا محترمانه اخراج شد؟

0

نقش و تاثیرگذاری جانی آیو در تاریخ اپل و محصولاتی مانند آیفون و آیپد آن‌قدر بزرگ و پررنگ است که انتظار می‌رفت خبر جدا شدن آن از کوپرتینو بی‌حاشیه نباشد و علیرغم نظر خودش برای راه‌اندازی شرکت طراحی صنعتی LoveFrom، همه رسانه‌ها دنبال دلایل پنهانی و سایه روشن آن باشند.

با یک جست‌وجوی ساده در اینترنت می‌توان ده‌ها مطالب در این زمینه یافت که مهم‌ترین آن‌ها گزارش نشریه وال‌استریت‌ژورنال است. بسیاری از سایت‌های دیگر هم به این گزارش استناد کردند.

جان سخن گزارش وال‌استریت‌ژورنال این است: ماجرای جدا شدن جانی آیو از اپل به یکباره و ناگهانی نبوده بلکه پیش‌زمینه‌ها و دلایل متعددی دارد از جمله ارتباط آیو با تیم کوک، مدیرعامل اپل در سال‌های اخیر!

آخرین محصولی که آیو طراحی کرد؟

اجازه بدهید از اینجا شروع کنیم که آخرین محصول طراحی شده توسط جانی آیو را به یاد می‌آورید؟ بسیاری از منابع نزدیک به اپل و همین‌طور رسانه‌ها اعتقاد دارند اپل واچ آخرین محصولی بوده است که زیرنظر آیو طراحی شده است.

اپل واچ نسل اول در سال ۲۰۱۵ رونمایی شد و اکنون در سال ۲۰۱۹ هستیم. آیو در این ۴ سال در اپل چه‌کار کرده است؟

تازه‌های سایت گلونی:
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

گزارش وال‌استریت‌ژورنال می‌گوید جانی آیو در سال‌های اخیر در جلسات طراحی کمتر شرکت کرده و در طراحی آیفون X نیز کمترین تاثیر را داشته و امضای بسیار کم‌رنگ او را می‌توان در این محصول انقلابی اپل مشاهده کرد.

در سال‌های اخیر، آیو بیشتر درگیر کارهای عملیاتی و از جمله نظارت بر طراحی دفتر مرکزی اپل پارک بوده و از میز طراحی خود فاصله گرفته بود. موضوعی که به نظر می‌رسد چندان خوشآیند آیو نبوده و به تدریج زمینه نارضایتی او را به وجود آورده است.

مدیریت به جای طراحی

جانی آیو یک مدیر است یا طراح؟ یکی از اعضای سابق تیم طراحی که نخواسته نامش فاش شود به طور ضمنی به وال استریت ژورنال گفته زمان استیو جابز به طراحی اهمیت بیشتری داده می‌شد و تیم طراحی همیشه هدف داشت و می‌خواست چیزهای جدیدی برای نشان دادن داشته باشد.

اما با مرگ استیو جابز و روی کار آمدن تیم کوک، اهمیت طراحی کاهش یافته و او کمتر به استودیوی طراحی سر زده است. همین موضوع باعث خراب شدن روحیه تیم طراحی اپل و از جمله جانی آیو شده است.

البته، این سخنان اصلا به معنای کم‌توجهی تیم کوک به جانی آیو نیست. برعکس، کوک در سال‌های اخیر سعی کرده آزادی بیشتر به آیو بدهد، زمینه دورکاری او را بیشتر فراهم کند و حقوق بیشتر از هر مدیر دیگر اپل بگیرد.

وال‌استریت‌زورنال می‌گوید تیم کوک احساس کرده آیو با بیش از ۳۰ سال کار طاقت‌فرسا در اپل و کار روی طراحی محصولات کلیدی مانند آیفون، آیپد و آی‌مک، نیاز به استراحت بیشتری دارد و باید فرصتی برای تجدید قوا داشته باشد.

به همین دلیل، در پروژه‌های بزرگ و اصلی اخیر کمتر نقش داشته و روز به روز حضور کم‌رنگ‌تری در اپل داشت. اما ظاهرا نظریه و راهکار مدیرعامل اپل چندان اثربخش نبوده و باعث سرخوردگی بیشتر آیو شد.

اپل واچ آیو یا اپل واچ کوک؟

ساعت هوشمند اپل نقشی پررنگ‌تر از هر محصول دیگری در آینده طراح مشهور جهانی اپل داشته است. شاید آخرین محصولی که آیو طراحی کرده؛ همان نقطه رهایی و جدایی او از اپل باشد.

صحبت‌های تیم طراحی اپل نشان می‌دهد در ابتدا بسیاری از مدیران اپل با طرح اپل واچ طراحی شده توسط جانی آیو موافق نبودند ولی تیم کوک پشت آیو درمی‌آید و اپل واچ پیش می‌رود.

ایده آیو برای اپل واچ، یک دستگاه بسیار لوکس و مستقل بود؛ مانند آیفون، آیپد و آی‌مک ولی به تدریج تیم مدیریتی اپل با نقش‌آفریتی تیم کوک اپل واچ را به یک محصول جانبی برای گوشی آیفون تبدیل می‌کنند و فقط یک نسخه گران‌قیمت از آن عرضه می‌شود.

همین موضوع باعث ناراحتی آیو می‌شود. کوک ترجیح می‌دهد آیو مدیر ارشد بخش طراحی اپل شود ولی عدم حضور طراح‌های دیگر در کنار آیو باعث ضعیف‌تر شدن این بخش شد.

یکی از حاضران در جلسه ارایه ایده‌های طراحی آیفون برای سالگرد ۱۰ سالگی این محصول می‌گوید: «آیو به صحبت‌های بیش از ۲۰ طراح که برای ارائه طرح‌هایشان آمده بودند گوش داد اما در انتها و بدون اینکه پاسخ یا نظری ارائه کند جلسه را ترک کرد.»

این جلسه در نزدیکی محل خانه آیو ترتیب داده شده بود ولی به نظر می‌ٰسید دیگر فکر و ذهن آیو با اپل نیست و به طور غیررسمی این شرکت را ترک کرده است. آیو از سال ۲۰۱۷ به بعد نشان داد نمی‌خواهد مسئولیت مهمی در اپل داشته باشد و به قولی دل به کار نمی‌داد.

اپل آیو را ساخت یا آیو اپل را؟

همان داستان همیشگی است. اول تخم‌مرغ بود و بعد مرغ شد یا اول مرغی بود که تخم‌مرغ گذاشت؟

برخی کارشناسان و البته مدیران اپل اعتقاد دارند شرکت اپل جانی آیو را به مقام کنونی رسانده است. یک طراح صنعتی بسیار موفق و مشهور با سبک طراحی شناخته شده که فرصت خلق بهترین محصولات جهان را داشته است.

این طیف اعتقاد دارند جدایی آیو از اپل بیشتر به ضرر خود او است و نمی‌تواند جلوتر از این شرکت راه برود.

برعکس، طیف طرفداران آیو به تیم کوک و دیگر مدیران اپل خرده می‌گیرند که چرا اجازه دادند چنین سرمایه‌ای به وضعیت کنونی برسد؟ چرا روح طراحی خاص و منحصربه‌فرد اپل در زمان استیو جایز دیگر در محصولات اخیر این شرکت دیده نمی‌شود و چرا آیو در راس بخش طراحی اپل نیست؟

گفته می‌شود اپل یکی از اولین مشتریان شرکت طراحی صنعتی LoveFrom آیو است. سخنی که صحت و سقم آن در آینده مشخص می‌شود و البته بسیار بعید است دوباره استعداد ذاتی طراحی آیو در روح مصحولات اپل جان بگیرد.

منبع: + و + و +

   

پستهای اخیر

به مناسبت سالمرگ انور خوجه بخوانید: کتاب انور خوجه، مشت سرخ آهنین، نوشته بلندی فوزیو، ترجمه بیژن…

انور خوجه مردی کتابخوان، خوش برخورد و خوش سیما بود اما زیر این لایه بیرونی شخصیتی به غایت متعصب، بیگانه ستیز، بدگمان و خونریز آرمیده بود. از بخت بد مردم آلبانی، این مرد که خود را مارکسیست لنینیست می‌نامید زمام امور این کشور را در پی…

این کرم صدپا برای در امان ماندن از شکارچیان خود و ترساندن آنها خود را به شکل ددپول یا جمجمه‌ای با دو…

استتار جانداران یا ایجاد ویژگی‌های ظاهری که باعث در امان ماندنشان از شکارچیان می‌شوند، گاهی بسیار عجیب می‌شوند و آدم درمی‌ماند که چه سیر تکاملی برای ایجاد هر یک از آنها طی شده است. یکی از عجیب‌ترین از مکانیسم‌ها را یک کرم صدپای خاص دارد.…

جدیدترین دستاورد شرکت نورا لینک ایلان ماسک: میمونی که با کمک یک تراشه کاشتنی در مغز بازی «پونگ»…

استارتاپ Neuralink ایلان ماسک ویدئویی از یک میمون منتشر کرده که با تسلط کامل و براساس دستورات ذهنی‌اش دارد پونگ بازی می‌کند. این تازه‌ترین دستاورد نمایشی از پروژه «brain-machine interface» قابل کاشتن است که شرکت نورالینک از سال ۲۰۱۷ در…

کتاب سفر به سیارات ناشناخته – نوشته رابرت سیلوربرگ – بریده‌ای از کتاب برای تجدید خاطره

فکر کنم کتاب سفر به سیارات ناشناخته را وقتی 10 سالم بود، خواندم. یکی از بهترین علمی تخیلی‌های غیرآسیموفی بود و ایده‌ها و داستان‌پردازی بسیار عالی داشت. در این داستان یکی از سیاراتی که سابق بر این مستعمره زمین بود، وقتی با تهدید نژاد وحشی…

۱۰ ترفند عیب‌یابی و رفع مشکل گجت‌هایی که روزانه با آن‌ها سروکار داریم؛ بدون نیاز به دانش یا هزینه‌…

هر مشکلی بر اثر یک مسئله به وجود آمده است و کافی است منشا آن مشکل را پیدا و بعد رفع کنید. با این وجود، بسیاری از رایج‌ترین مشکلات فناوری دارای راه‌حل‌هایی آسان و سرراست هستند. در ادامه می‌خواهیم به ۱۰ مورد از این ترفندهای عیب‌یابی و رفع…

انحصار حتی در چین هم جریمه می‌شود: علی بابا ۲.۸ میلیارد دلار به خاطر تخطی از قوانین ضدانحصار جریمه…

از سوی مقامات نظارت کننده بر قوانین چین، شرکت علی بابا به پرداخت 18.23 میلیارد یوان، معادل 2.8 میلیارد دلار، جریمه به خاطر سرپیچی از قوانین ضدانحصار جریمه شده است. گفته می‌شود که این غول فناوری از برتری خود در بازار سوء استفاده کرده است.…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.