فایرفاکس، این مرورگر دوست‌داشتنی، نسخه ۱۰۰ خود را امروز منتشر کرد

0

موزیلا امروز نسخه ۱۰۰ مرورگر فایرفاکس را منتشر کرد. این مرورگر در سال ۲۰۰۴ به عنوان جایگزینی شایسته برای اینترنت اکسپلورر شروع به کار کرد اما بعد مدتی، گوگل کروم سررسید و فایرفاکس را تحت الشعاع قرار داد. گرچه خیلی‌ها (مثل من) هنوز مرورگر پیش‌فرضشان در دسکتاپ، فایرفاکس باقی مانده!

تازه‌ترین نسخه فایرفاکس امروز برای ویندوز، مک و لینوکس روی دسکتاپ و همچنین اندروید و iOS روی موبایل عرضه شده است.

درنسخه  دسکتاپ، فایرفاکس ۱۰۰ دو پیشرفت کرده:

اولی این است که قابلیت تصویر در تصویر یا Picture-in-Picture بهتر شده. با این ویژگی، ویدئوها را می‌توان مستقل از برگه‌ها، تماشا کرد. شما می‌توانید بین برگه‌های جابجا شوید و چیزی بخوانید و در عین حال ویدئو را هم در گوشه‌ای ببینید و از دست ندهید. در نسخه ۱۰۰ فایرفاکس نمایش زیرنویس و کپشن در نمایش تصویر در تصویر ارتقا پیدا کرده. در ابتدا، زیرنویس‌ها در نمایش ویدئوهای YouTube، Prime Video و Netflix، و همچنین دوره‌های آنلاین Coursera و توییتر، که از فرمت WebVTT پشتیبانی می‌کنند، در دسترس خواهند بود.

در فایرفاکس ۱۰۰ بتا می‌توانید اندازه نوار‌های اسکرول را در لینوکس و ویندوز ۱۱ بهینه کنید. کاربران لینوکس می‌توانند اندازه را در تنظیمات سیستم از مسیر about: preferences تغییر دهند. کاربران ویندوز ۱۱ می‌توانند نوار اسکرول فایرفاکس را با رفتن این مسیر، تغییر دهند:

Settings > Accessibility > Visual Effects > Always show scrollbars

برای تغییر نوار‌های اسکرول فقط در فایرفاکس، از تنظیمات widget. windows. overlay-scrollbars. enabled از about: config استفاده کنید.

فایرفاکس ۱.۰ که از موتور Gecko موزیلا استفاده می‌کرد، در سال ۲۰۰۴ به عنوان یک جایگزین منبع باز برای مرورگر مایکروسافت اینترنت اکسپلورر، راه‌اندازی شد. با ویژگی‌هایی مانند بلوک تبلیغات پاپ آپ، ادغام با جستجوی گوگل و سایر سرویس‌های جستجو، داشتن برگه، افزونه‌ها و البته سرعت بالا بارگذاری صفحات، این مرورگر تنها در عرض یک سال، ۱۰۰ میلیون بار دانلود شد.

البته سرآغاز پروژه موزیلا به سال ۱۹۹۸ باز می‌گردد، زمانی که نت اسکیپ کد مرورگر Communicator 5.0 را منبع باز کرد و آن را از طریق وب سایت Mozilla.org در دسترس قرار داد. در ضمن قبل از فایرفاکس، موزیلا مرورگر Mozilla 1.0 را در سال ۲۰۰۲ منتشر کرد.

در اواخر همان سال ۲۰۰۲، موزیلا مرورگر Phoenix را عرضه کرد که بعداً به Firebird تغییر نام داد و سرانجام شد فایرفاکس.

در سال ۲۰۰۴، مدیران مایکروسافت ادعا کردند که فایرفاکس تهدیدی برای تسلط اینترنت اکسپلورر نیست، اما تا سال ۲۰۱۱، فایرفاکس در اروپا اینترنت اکسپلورر را شکست داده بود، هرچند در همین زمان کروم هم آمد و با شتاب بیشتری توسط کاربران دانلود شد.

در سال‌های اخیر، نصب فایرفاکس دسکتاپ کاهش یافته. این مرورگر در سال ۲۰۱۹، حدود ۲۵۰ میلیون کاربر فعال ماهانه (MAU) داشت، اما در آوریل، کاربران فعالش به ۲۰۷ میلیون نفر رسید.

فایرفاکس در سال ۲۰۰۹، حدود ۲۳ درصد از بازار مرورگر‌های جهانی را در اختیار داشت، اما امروزه سهم آن حدود ۳ درصد است و حتی کمتر از مایکروسافت اج استفاده می‌شود، در حالی که کروم بر اساس آمار جهانی Statcounter، حدود ۶۵ درصد سهم را دارد.

سال ۲۰۱۸ مایکروسافت اعلام کرد که از Chromium for Edge برای مرورگرش استفاده خواهد کرد و به این ترتیب فایرفاکس آخرین مرورگری شد که پایه‌اش بر روی کرومیوم برای ویندوز، مک و لینوکس نیست.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.