مایکروسافت نسخه پایدار مرورگر «کرومیوم اج» را برای ویندوزهای ۷، ۸، ۱۰ و مک‌او‌اس منتشر کرد

0

میکروسافت براساس برنامه از پیش اعلام شده، از مرورگر وب جدید Edge رونمایی کرد با این تفاوت که این مرورگر اج کاملا مبتنی بر پروژه منبع‌باز گوگل کرومیوم توسعه داده شده است.

اکنون، شما می‌توانید مرورگر Chromium Edge را برای ویندوزهای ۷، ۸، ۱۰ و مک‌او‌اس به طور مستقیم از روی سایت microsoft.com/edge برای بیش از ۹۰ زبان دانلود کنید.

برای افرادی که می‌خواهند شماره نسخه اج جدید را بدانند؛ باید بگوییم انتشار جدید نسخه پایدار اج ۷۹ است. قرار است اج ۸۰ در اوایل ماه فوریه عرضه شود. پس از آن، مایکروسافت هم مانند گوگل و کروم یک دوره شش هفته‌ای را برای انتشار نسخه‌های جدید رعایت می‌کند.

هنوز مایکروسافت درباره ویژگی‌ها و امکانات نسخه‌های مرورگر وب اج ۸۰ و ۸۱ به طور مستقیم صحبت نکرده است. اگر تمایل دارید بدانید در نسخه‌های آینده مایکروسافت اج کرومیوم چه تازه‌هایی وجود دارد؛ باید کانال‌های Edge Insider از جمله کانال نسخه beta را دنبال کنید.

همزمان با عرضه مرورگر کرومیوم اج، مایکروسافت از لوگوی قدیمی مرورگرهای خود نیز دست کشید و لوگوی جدیدی برگزید. در تمام سال‌های گذشته، همیشه لوگوهای مرورگرهای وب مایکروسافت، نسخه‌ای از حرف معروف «e» بوده است ولی اکنون شاهد لوگویی کاملا متفاوت، رنگی، موج‌وار و سه بعدی هستیم. احتمالا این موج مفهومی شبیه گشت‌وگذار در وب و اینترنت را تداعی می‌کند.

مایکروسافت راه طولانی برای توسعه یک نسخه مرورگر وب مبتنی بر پروژه منبع‌باز Chromium گوگل طی کرد. اولین خبرها درباره این پروژه در دسامبر ۲۰۱۸ منتشر شد. در آوریل ۲۰۱۹ اولین کانال‌ها و زیرساخت‌های Chromium Edge در وب ظاهر شدند و کانال Chromium Edge Beta در ماه می ۲۰۱۹ روی وب قرار گرفت.

مایکروسافت در نوامبر ۲۰۱۹ اولین نسخه اج کرومیوم را آماده انتشار کرد و اج و بینگ را مرورگر و موتور جست‌وجوی مناسب کسب‌وکارها اعلام کرد. غول ردموند امروز می‌گوید از آن تاریخ تا کنون، میلیون‌ها کاربر این مرورگر و موتور جست‌وجو را دانلود کردند تا اینکه شاهد نسخه پایدار آن‌ها هستیم.

ویژگی‌ها و کارایی کرومیوم اج

مایکروسافت می‌خواهد تا پایان سال ویژگی‌های کاربردی بیشتری به مرورگر اج اضافه کند؛ ویژگی‌هایی که برای شرکت‌های تجاری و کسب‌وکارها مفید خواهند بود.

البته، در همین نسخه منتشر شده نیز شاهد ویژگی‌های جدیدی مانند پشتیبانی از AAD، مد Internet Explorer و ادغام Microsoft Search در بینگ هستیم. کسب‌وکارها و مراکز آموزشی می‌توانند بسته‌ها و خط‌مشی‌های آفلاین مرورگر کرومیوم اج را دانلود و نصب کنند.

در حال حاضر، بسیاری از شرکت‌ها دارند به طور همزمان از مرورگر کروم گوگل و یک مرورگر وب مایکروسافت استفاده می‌کنند ولی این شرکت می‌خواهد کاری کند این شرکت‌ها تنها به یک مرورگر وب و آن هم Chromium Edge بسنده کنند.

علاوه بر ویژگی‌هایی که برای کسب‌وکارها مفید هستند؛ ویژگی‌های کاربردی دیگری هم به کرومیوم اج افزوده شده است. از جمله می‌توان به پشتیبانی از افزونه‌های کروم، استریم ۴K، کیفیت صدای دالبی، ابزارهای حریم خصوصی و استفاده توکار از PDF اشاره کرد.

به طور کلی، مایکروسافت در مرورگر وب جدید خود توجه ویژه‌ای به حریو خصوصی کاربران داشته و سیستم جلوگیری از ردیابی روی وب را به طور پیش‌فرض فعال نگه داشته است. سه سطح حفاظتی و کنترلی مانند فایرفاکس در اختیار کاربر قرار داده است و امیدوار است امنیت بیشتری برای مشتریان فراهم شود.

احتمالا، پشتیبانی از افزونه‌های کروم مهم‌ترین ویژگی باشد که مورد استقبال کاربران قرار بگیرد. به طور پیش‌فرض، تمام افزونه‌هایی که برای مرورگر Edge توسعه داده‌اند؛ از روی فروشگاه مایکروسافت استور قابل دریافت هستند ولی گزینه‌ای به نام «Allow extensions from other stores» نیز در دسترس است تا افزونه‌های کروم از روی فروشگاه کروم نیز روی اج نصب شود.

هنوز چند ویژگی مهم در مرورگر کرومیوم اچ مانند همگام‌سازی تاریخ و پسوند وجود ندارند. مایکروسافت وعده کرده روی این ویژگی و همین‌طور افزایش سرعت اج کار کند. فعلا، این شرکت نرم‌افزاری مدعی است کرومیوم اج سرعتی دو برابر اج سنتی دارد.

بررسی و ارزیابی نسخه بتای مرورگر کرومیوم اج نیز نشان می‌دهد از سرعت و کارایی بهتری برخوردار است.

نصب مرورگر کرومیوم اج

مرورگر Chromium Edge را می‌توانید به دو روش دستی یا خودکار نصب کنید. اگر روی ویندوز ۱۰ به طور دستی دانلود و نصب نکرده باشید؛ تا چند هفته آینده مایکروسافت در قالب یک به‌روزرسانی به طور خودکار روی ویندوز شما نصب می‌کند.

تا چند ماه آینده، بیشتر کاربران ویندوز ۱۰ به مرورگر جدید کرومیوم اج سوئیچ خواهند کرد. مایکروسافت طی یک برنامه‌ریزی، به تدریج در به‌روزرسانی‌های ویندوز، کامپیوترهای دیگری را به کرومیوم اج مجهز می‌کند.

فقط مایکروسافت فعلا برنامه‌ای برای به‌روزرسانی دستگاه‌های نسخه‌های Managed و Enterprise و Education و Workstation Pro Edition را ندارد. اگر روی این سیستم‌ها می‌خواهید از کرومیوم اج استفاده کنید؛ باید این مرورگر وب را به طور دستی دانلود و نصب کنید.

همین‌طور، اگر می‌خواهید روی کامپیوتر و لپ‌تاپ شما به طور خودکار این مرورگر نصب نشود؛ باید از به‌روزرسانی خودکار ویندوز ۱۰ جلوگیری کنید.

برای استفاده از کرومیوم اج روی ویندوزهای ۷ و ۸ و مک‌او‌اس باید به طور دستی اقدام به نصب کنید.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.