مایکروسافت در حال توسعه مرورگر وبی مبتنی بر کرومیوم به جای اج برای ویندوز ۱۰ است

0

مایکروسافت Edge در سال ۲۰۱۵ و همزمان با ویندوز ۱۰ عرضه شد ولی تا کنون نتوانسته موفقیت‌های بزرگ و چشم‌گیری حاصل کند.

مایکروسافت این مرورگر وب را جایگزین اکسپلورر کرد؛ از گروهی موتور رندر جدید مبتنی بر EdgeHTML سود برد و دنبال ویژگی‌هایی جدیدی مانند سرعت، امنیت و سبکی بود. حتی مایکروسافت این مرورگر را برای صفحه‌نمایش‌های لمسی و کار با انگشت مهیا کرد.

اما باز هم مرورگر اج نتوانست در ویندوز ۱۰ به جایگاهی برسد که روزگاری مایکروسافت اکسپلورر داشت. اغلب کاربران برخلاف تعریف و تمجیدهای فراوان مایکروسافت از اج، از کروم یا فایرفاکس استفاده می‌کنند.

توسعه‌دهنده‌های وب هم از این مرورگر وب ناامید شدند و چندان رغبتی به نوشتن افزونه یا اکستنشن‌های توسعه‌دهنده برایش ندارند.

به همین دلایل، میکروسافت تصمیم گرفته مرورگر وب مبتنی بر موتور EdgeHTML را رها کند و سراغ توسعه مرورگر وبی با هسته کرومیوم برود.

کرومیوم یک پروژه منبع‌باز و یک موتور رندر مرورگر وب آزاد است که توسط گوگل عرضه شده و به نوعی پشتیبان‌کننده کروم است.

مرورگری مشابه کروم

مرورگر وب جدید مایکروسافت با کدنام «Anaheim» قرار است جایگزین مایکروسافت اج شده و به طور پیش‌فرض روی ویندوز ۱۰ نصب و استفاده شود.

این مرورگر وب هنوز ناشناخته است و معلوم نشده آیا با همان برند و لوگوی Edge عرضه می‌شود یا خیر. همین‌طور، مشخص نیست از نظر جلوه‌های بصری و رابط کاربری چه تفاوت‌هایی با Edge خواهد داشت.

تا کنون، آن چیزی که قطعی است؛ مایکروسافت در مرورگر وب جدید خود از موتور رندر EdgeHTML استفاده نمی‌کند. این خبر برای بسیاری از کاربران خوشحال‌کننده خواهد بود.

استفاده از کدها و موتور رندر کرومیوم در ویندوز ۱۰ به این معنی است که مرورگر وب پیش‌فرض این سیستم‌عامل عملکردی مشابه با کروم خواهد داشت و سایت‌ها و توسعه‌دهنده‌ها دیگر نیازی به سازگاری با EdgeHTML ندارند.

مرورگر مایکروسافت اج در اندروید و iOS از موتورهای رندر بومی خود این پلتفرم‌ها استفاده می‌کند و نیازی به تغییر آن‌ها نیست.

خبرها نشان می‌دهد مهندسان مایکروسافت در حال کار روی کدهای پروژه کرومیوم هستند. پیش‌بینی می‌شود مرورگر وب جدید این شرکت در نسخه توسعه ۱۹H1 ویندوز ۱۰ عرضه شود. این نسخه توسعه در بخش Insiders در حال آزمایش است.

احتمالا مایکروسافت در هفته‌های آتی اطلاعات بیشتری از مرورگر و پروژه «Anaheim» منتشر می‌کند. کاربران ویندوزی آرزو دارند مرورگر وبی روی ویندوز ۱۰ باشد که توان رقابت با کروم، فایرفاکس و اپرا را داشته باشد.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.