مرورگر مایکروسافت اج با پشت سر گذاشتن سافاری، دومین مرورگر محبوب دسکتاپ در دنیا شد

0

مایکروسافت اج بر اساس داده‌های ارائه شده توسط سرویس تحلیل وب StatCounter، از سافاری اپل پیشی گرفته و به دومین مرورگر محبوب دسکتاپ جهان تبدیل شده است.

مایکروسافت اج اکنون در ۱۰.۰۷ درصد از رایانه‌های رومیزی در سراسر جهان استفاده می‌شود که ۰.۴۶ درصد بیشتر از سافاری است که در ۹.۶۱ رایانه‌های دسکتاپ استفاده می‌شود. گوگل کروم با سهم ۶۶.۶۴ درصدی در جایگاه اول باقی مانده و فایرفاکس موزیلا با ۷.۸۶ درصد در جایگاه چهارم قرار دارد.

به‌عنوان مرورگر پیش‌فرض ویندوز ۱۱، محبوبیت اج در ماه‌های اخیر افزایش یافته.
در ژانویه ۲۰۲۱، سافاری ۱۰.۳۸ درصد از سهم بازار را در اختیار داشت که نشان‌دهنده کاهش تدریجی محبوبیت در ۱۴ ماه گذشته است.

در همین حال، کروم که رتبه اول را به خود اختصاص داده، تعداد کاربران خود را به طور فزاینده‌ای در همین زمان افزایش داده است، اما شاید شگفت‌انگیز است که فایرفاکس از ابتدای سال، علیرغم به روز‌رسانی‌ها و بهبود‌های منظم، کاربر از دست داده. این نشان می‌دهد که سافاری در جایگاه سوم در خطر نیست، زیرا از فوریه تنها ۰.۲۳ درصد از سهم خود را از دست داده است، اما اگر اپل تصمیم بگیرد تا اواخر سال جاری تغییرات گسترده‌ای را در نحوه عملکرد سافاری در macOS 13 اعمال کند، اوضاع می‌تواند به سرعت تغییر کند.


در قسمت موبایل جنگ مرورگرها به چه صورت است؟

وقتی صحبت از پلتفرم‌های موبایل می‌شود، داستان متفاوت است که عمده این تفاوت به این خاطر است که مایکروسافت، سیستم عامل موبایلی ندارد و بنابراین در موبایل دیگر به صورت پیش‌فرض در جایی نصب نمی‌شود.

مطابق تجزیه و تحلیل StatCounter، مایکروسافت اج حتی به جمع شش مرورگر برتر موبایل راه پیدا نکرده، کروم رتبه اول ۶۲.۸۷ سهم استفاده را دارد، در حالی که سافاری با ۲۵.۳۵ درصد، به راحتی در جایگاه دوم قرار دارد. مرورگر سامسونگ با ۴.۹ درصد قدر رتبه بعدی است و خیلی با جایگاه دوم فاصله دارد.


آمار مرورگرها به صورت ترکیبی و کلی

با نگاهی به آمار کلی دسکتاپ و موبایل، کروم با ۶۴.۳۶ درصد پیشتاز است، سافاری با ۱۹.۱۳ درصد در رتبه دوم قرار دارد و مایکروسافت اج با ۴.۰۷ درصد از کل سهم بازار در رتبه سوم قرار دارد. فایرفاکس، اینترنت سامسونگ و اپرا به ترتیب با ۳.۴۱ درصد، ۲.۸۴ درصد و ۲.۰۷ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

البته معلوم نیست که اگر سافاری به صورت پیش‌فرض در مک‌ها نبود، چه رتبه‌ای در قسمت دسکتاپ داشت. این مرورگر اشکالات کمی نداشته و کاربران تجربه کاربری خوبی با آن ندارند. در WWDC سال گذشته، اپل یک طراحی مجدد رادیکال از مرورگر خود را معرفی کرد، اما این تغییرات با تمسخر کاربران مواجه شد و اپل در نهایت بسیاری از آن‌ها را قبل از انتشار نسخه نهایی در ماه سپتامبر لغو کرد.

اپل اگر نجنبد، شاید مرورگرهایی مثل Brave، Vivaldi و DuckDuckGo محبو‌تر شوند و سافاری را به زیر بکشد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.