کوه راشمور: تاریخچه این کوه که مجسمه‌های ۴ رئیس جمهور مشهور آمریکا روی آن حکاکی شده

0

ند بلک هاوک و جفری دی مینز: بین سال های ۱۹۲۷ و ۱۹۴۱، ۴۰۰ کارگران ۴۵۰,۰۰۰ تن سنگ کوهپایه را با استفاده از پیکور برقی، مته چکشی، و مقدار زیادی دینامیت منفجر کردند. به تدریج، کوه راشمور را تراش دادند. در حال حاضر، این بنای تاریخی سالانه حدود ۳ میلیون نفر را به بلک هیلز در داکوتای جنوبی جذب می‌کند. اما در پشت این چهره‌ها تاریخ تاریکی وجود دارد.

حدود ۱۰,۰۰۰ سال پیش، آمریکایی‌های بومی سکونت خود را در بلک هیلز آغاز کردند. آن منطقه برای مردم لاکوتا بطور خاصی مقدس شد, که بخش غربی چیزی را تشکیل می‌داد که آمریکا آن را قبیله سو می‌نامید. مردم لاکوتا باور داشتند که غاری درون بلک هیلز اولین جایی بود که آنها شکل گرفتند. و آنها یکی از قله‌های بلک هیلز را به یاد مرشدهایشان، «شش پدربزرگ» نامیدند. اما در دهه ۱۸۰۰، دسترسی لاکوتا به این منطقه در معرض خطر قرار گرفت.

ساکنان سفید پوست در آمریکای شمالی با استفاده از خشونت فیزیکی یا مذاکره با مردم بومی قلمرو خود را گسترش دادند. پس از استقرار آنها در اواخر دهه ۱۷۰۰، دولت آمریکا صدها عهدنامه با قبیله‌های بومی آمریکا به تصویب رساند. اگرچه، بارها آنها را نقض کرد یا با زورگویی آنها را تصویب کرد.

بین سال های ۱۸۶۶ و ۱۸۶۸، مردم لاکوتا و متحدانش با موفقیت از سرزمینشان در برابر ارتش آمریکا دفاع کردند و عهدنامه جدیدی با دولت تصویب کردند. در عهدنامه فورت لارامی در سال ۱۸۶۸، تمام احزاب موافقت کردند که خطه پهناوری، که شامل بلک هیلز می‌شد، متعلق به قبیله سو باشد. در عوض، لاکوتا به مسافران آمریکایی اجازه خواهد داد تا به سلامت عبور کنند. اما بسیاری از جنبه‌های عهدنامه همچنین قصد داشت تا لاکوتا را با فرهنگ سفیدپوستان ادغام کند. همچون محرک‌هایی برای سوق دادن آنها از شکار به کشاورزی، ترک سبک عشایری زندگی، و پوشیدن لباس‌هایی که آمریکا تامین می‌کرد.

در همین حین، تنها هفت سال بعد، آمریکا عهدنامه را نقض کرد پس از اینکه طی یک سفر اکتشافی در بلک هیلز طلا یافت شد. معدنچیان کمپ‌هایی برپا کردند، ارتش حمله کرد و درنهایت لاکوتا را شکست داد، و آمریکایی‌ها قرارداد را تصرف غیرقانونی زمین اعلام کردند.

۵۰ سال بعد، کارگران کنده کاری را در کوه مقدس شش پدربزرگ لاکوتا آغاز کردند. این پروژه توسط مجسمه ساز مغروری به نام گوتزن بورگلوم رهبری می‌شد، که با «ک.ک.ک» (گروه کو کلاکس کلن) ارتباط داشت. یک مورخ در ابتدا درخواست کرد که کوه راشمور شامل چهره‌های غربی مانند رئیس لاکوتا «رد کلاود» باشد. اما بورگلوم تصمیم گرفت قهرمان‌های خودش را نمایش دهد. در اکتبر ۱۹۴۱، بورگلوم به سبب عوارض جراحی درگذشت و کار متوقف شد، اگرچه پروژه ناتمام بود همانطور که درنظر گرفته شده بود، هیچ یک از این چهار چهره نیم تنه نداشتند, و خرده سنگ‌ها روی زمین انباشته شده بودند.

برای لاکوتا، این بنای تاریخی بی‌حرمتی بود. و همه رئیس جمهورهایی که بر روی صخره جاودانه شدند میراث‌های بی‌رحمانه ضدبومی داشتند. اعضای اتحادیه ایروکوا جرج واشنگتن را «نابودگر شهر» نامیدند چون با ترغیب ارتش در سال ۱۷۷۹ ۵۰ تا از روستای آن‌ها را به اتش کشیدند. تئودور روزولت از ادغام‌سازی اجباری حمایت کرد و گفت، “من آنقدر پیش نمی‌روم که فکر کنم تنها سرخپوستان خوب سرخپوستان مرده هستند, اما من معتقدم از هر ۱۰ نفر نُه نفر اینطور هستند.”

در سال ۱۹۸۰, قوم سیوکس از ایالات متحده امریکا به دلیل نقض معاهده شکایت کردند. دیوان عالی ایالات متحده آمریکا حکم داد که بلک هیلز به طور غیرقانونی تصرف شده است، و سیوکس‌ها مستحق دریافت غرامت هستند. مبلغ نام برده شده از آن زمان به بعد به بیش از یک میلیارد دلار رسیده بود. اما قبیلهٔ سیوکس‌ها از دریافت پول خودداری کرده و از ادعای خود به بلک هیلز صرف نظر کردند, با تاکید بر اینکه آنها هرگز فروشی نبودند.

بنابراین، چه اتفاقی باید برای کوه راشمور و بلک هیلز بیفتد؟ پاسخ‌ها به آن سوال بسیار گسترده هستند. بعضی‌ها از جمله رهبران قبایل و نوه بزرگ بورگلوم، خواستار حذف سازه روی کوه راشمور شدند. دیگران آن را یک نماد مهم میهن پرستانه و جنبه حیاتی اقتصاد داکوتای جنوبی که باید باقی بماند می‌بینند. بسیاری از مردمان لاکوتا می‌خواهند که عهدنامه ۱۸۶۸ محترم شمرده شود سازمان فدرال کنونی زمین‌ها را کنترل کرد تا به جوامع قبیله آنها برگردانده شود . بعضی‌ها گفتند که لاکوتا و ایالات متحده آمریکا حداقل باید به‌صورت مشترک بخشهایی از بلک هیلز را مدیریت کنند. در حال حاضر هیچ برنامه‌ای برای تغییر وجود ندارد.

ایالات متحده بسیاری از وعده‌های خود با کشورهای بومی را زیر پا گذاشت این قبیل مسائل را رایج کرد. مردم بومی به دلیل قراردادهای زیر پا گذاشته شده و به احترام نسل‌هایی که به پیروزی‌های بزرگی در مسیرشان دست یافته بودند می‌جنگیدند. در همین حال, اگر چهره‌های حکاکی شده بر روی کوهستان شش پدر بزرگ دست نخورده باقی بماند انتظار می‌رود برای هزاران سال آینده باقی بمانند.

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

عکس‌های قبل و بعد بی‌نظیر تاریخی: بناها و مناظر در گذر زمان

عکس‌های قبل و بعد همیشه علاقه‌مند زیادی دارند. مدتهاست که در اینترنت عکس‌های قبل و بعد افرادی که رژیم لاغری اختیار می‌کنند یا بدنسازی می‌کنند یا جراحی زیبایی می‌کنند، منتشر می‌شود و محبوبیت زیادی هم دارند.اما در سطحی ژرف‌تر، بیایید…

گالری عکس: طراحی‌های داخلی و خارجی افتضاح و عجیب که با کمی قدرت شبیه‌سازی مغزی رخ نمی‌دادند!

چیزی که من اسمش را می‌گذارم شبیه‌سازی مغزی واقعا چیز لازمی در زندگی و کار است. یعنی اینکه بتوانید قبل از جابجایی و ساختن اجسام در ذهن تجسمش کنید و بعد حین کاربری‌های مختلف تصورش کنید و پیش‌بینی کنید که کجای کار می‌لنگد.فکر کنم از زمان…

آیا می‌توانید در این عکس شیر کوهی را در حال تعقیب الک (گوزن شمالی) ببینید؟

یک دوربین خودکار راه‌اندازی شده توسط سرویس حیات وحش ایالات متحده، عکس‌هایی از یک شیر کوهی را در حال تعقیب یک گوزن شمالی ثبت کرد. از این عکس‌ها مشخص است که این شکارچی بسیار دشوار است.پس اگر گوزن بزرگ شکار شده باشد و متوجه خطر نشده باشد،…

محصولات رادیواکتیوی که در قرن بیستم در قالب کالاهای مصرفی عادی به مردم فروخته می‌شدند

پیش از درک خطراتی که قرار گرفتن در معرض تابش‌های رادیواکتیو برای انسان به همراه دارد، مردم و حتی دانشمندان می‌پنداشتند که مواد رادیواکتیو ترکیبات جالبی برای درخشان و نورانی کردن اشیا هستند. در ادامه چند مورد از عجیب‌ترین کاربردهای مواد…

10 شهید دنیای فناوری!

هر کدام از ابزارها و دستگاه‌هایی که ما در زندگی عادی خود از آنها استفاده می‌کنیم، ثمره تلاش‌های بی‌وقفه دانشمندان و افراد زیادی بوده‌اند. اگر فداکاری، ریسک‌پذیری، شهامت و ماجراجویی این افراد نبود، ما هیچ کدام از این فناوری‌ها و ابزارها را…

جالب و گاهی خنده‌دار: آدم‌هایی که خیلی شبیه تابلو یک آگهی کنارشان هستند!

گاهی شباهت آدم‌ها به هم عجیب به نظر می‌رسند. حالا در نظر بگیرید که کاملا تصادفی اشخاصی در کنار تابلویی یا آگهی دیواری ایستاده باشند و چهره آنها به یکی از شخصیت‌های تابلو یا آگهی شباعت زیادی داشته باشد یا اصلا فرد افزونه‌ای برای مفهوم تبلیغ…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / شیشه اتومبیل / زانوبند زاپیامکس / لیزر فوتونا / زانوبند زاپیامکس /بهترین مرکز لیزر ساری /داروخانه تینا /خرید مواد اولیه آرایشی در شیمی سنتر /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران / کمربند طبی / زانوبند زاپیامکس / فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن / biniclinic.com / کمربند پلاتینر / مراقبت پوست / مهدکودک فلکه اول تهرانپارس / سایت نوید / روپوش پزشکی / سرور مجازی ایران /بای پپ / ویدیوهای دیدنی /بهترین فیزیوتراپی تهران /خرید سیفتی باکس /ویکی درمان /خرید پروتز مو /حرف آخر /کاندوم / خرید سرور مجازی / بهترین کلینیک زخم تهران /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی / مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم /درمانکده / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /خرید خودنویس /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /سریال ایرانی کول دانلود /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش /فروشگاه اینترنتی زنبیل /خرید ساعت دیواری /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /چاپ کلاه /کاشت مو /کاشت مو /پزشکا /قیمت ساک پارچه ای /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /مجتمع فنی ونک /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5