نیل دگراس تایسون یک نظریه ترسناک در مورد چگونگی پایان جهان دارد: انبساط دنیا تا گسیختگی بافت زمان و مکان

0

به نظر می‌رسد نیل دگراس تایسون همیشه در مورد چیزی نظریه دارد. او شناخته شده‌ترین (رسانه‌ای‌ترین) اخترفیزیکدان کنونی دنیاست. او در برنامه‌های تلویزیونی بی‌شماری حضور داشته است، پادکست خود را در مورد فضا و علم میزبانی دارد و مدرک دکترای اخترفیزیک از دانشگاه کلمبیا دارد.

در مارس ۲۰۲۱، تایسون در برنامه Late Show استفان کولبرت ظاهر شد تا آخرین کتاب خود را با نام «پرسش‌های کیهانی: راهنمای StarTalk در مورد اینکه که هستیم، چگونه به اینجا رسیده‌ایم و به کجا می‌رویم» تبلیغ کند.

این کتاب روی سؤالات واقعاً بزرگ در مورد جهان و جایگاه ما در آن متمرکز است. تایسون گفتگوی خود را با کولبر با بحث در مورد چگونگی پایان همه چیز آغاز کرد.

کولبر حرفش را قطع کردو از او خواست که مختصر و مفید توضیح دهد که زمین چگونه به پایان می‌رسد.

به گفته این اخترفیزیکدان مشهور و همان طور که خیلی‌های دیگر هم می‌دانند و خوانده‌اند، خورشید در نهایت منبسط می‌شود و زمین چنان داغ می‌شود که اقیانوس‌ها می‌جوشند و به فضا تبخیر می‌شوند. این سیاره به پوسته‌ای سوخته تبدیل می‌شود که به سطح خورشید کشیده می‌شود و تبخیر می‌شود.

اما ظاهراً این مطلب برای تایسون خسته‌کننده بود، زیرا او گفت دانشمندان از قبل می‌دانند که زمین چگونه به پایان می‌رسد، سؤالی که یافتن پاسخی برای آن، شب‌های بیدارش نگه می‌دارد که کل دنیا چطور به پایان می‌رسد.

تایسون توضیح داد که نظریه «شکاف بزرگ» Big Rip مبتنی بر انبساط کیهانی است. بر اساس آن، جهان پس از «بیگ بنگ» به انبساط خود ادامه می‌دهد و با توجه به اینکه مجموع انرژی و ماده درون آن ثابت مانده، با انبساط جهان، چگالی این انرژی و ماده باید کمتر شده باشد.

تایسون گفت که که دانشمندان واقعاً نمی‌دانند چرا این اتفاق می‌افتد، اما می‌دانند که انرژی تاریک  dark energy باعث وقوع آن می‌شود.

سرعت انبساط در نهایت از نیرو‌های گرانشی که اشیا را در کنار هم نگه می‌دارند، پیشی می‌گیرد. با انبساط جهان، این نیرو‌ها همچنان به قدرت خود ادامه می‌دهند و زمانی ادامه خواهد داشت که مولکول‌ها و اتم‌ها را از هم جدا کند و بافت فضا و زمان را از هم جدا کند.

در طی همان مصاحبه، تایسون به طور خلاصه به موضوع بسیار گیج‌کننده جهان چندگانه multiverse و این واقعیت که ممکن است لایه‌هایی از آن‌ها روی هم چیده شده باشند، پرداخت.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.