دانشمندان این موجودات زنده پروکاریوتی و جلبکی ۲۵۰ میلیون ساله را در صخره‌های باستانی پیدا کرده‌اند

0

به تازگی، یک کشف باورنکردنی، شناخت جدیدی از پیدایش زندگی بر روی زمین برای ما فراهم آورده است.

گروهی از زمین شناسان به تازگی بقایای کوچکی از حیات پروکاریوتی و جلبکی را کشف کرده‌اند که در داخل کریستال‌های هالیت به دام افتاده بودند و برآورد می‌شود که قدمت آنها به ۲۵۰  میلیون سال پیش بازگردد.

سنگ نمک کانی کلرید سدیم (NaCl) هالیت نامیده می‌شود. این کشف نشان می دهد که این ماده معدنی طبیعی می تواند منبعی برای مطالعه محیط های باستانی آب شور باشد. علاوه بر این، موجوداتی که در آن به دام افتاده اند ممکن است هنوز زنده باشند.

این یافته خارق‌العاده همچنین نوع جستجوی حیات باستانی، نه فقط روی زمین، بلکه در محیط‌های فرازمینی، مانند مریخ را هم می‌تواند دستخوش دگرگونی کند، جایی که ذخایر بزرگ نمک به عنوان شواهدی از مخازن آب مایع باستانی، در مقیاس بزرگ شناسایی شده‌اند.

پیش از این میکروفسیل‌های باستانی  به صورت فشرده در صخره‌هایی مانند شیل پیدا شده‌اند که قدمت آن به میلیاردها سال پیش می‌رسد.

اما نمک قادر به حفظ مواد آلی به همین روش نیست. در عوض، هنگامی که کریستال‌ها در یک محیط آب شور تشکیل می‌شوند، مقدار کمی مایع می‌تواند در داخل آن به دام بیفتد. به اینها در زمین‌شناسی درونگیره‌های سیال گفته می‌شود.

آنها از نظر علمی ارزشمند هستند، زیرا می‌توانند حاوی اطلاعاتی در مورد دمای آب، شیمی آب و حتی دمای اتمسفر در زمان تشکیل ماده معدنی باشند.

دانشمندان همچنین میکروارگانیسم‌هایی مانند باکتری‌ها ، قارچ‌ها و جلبک‌هایی یافته‌اند که در محیط شور داخل هالیت زندگی می‌کرده‌اند.

با این حال، روش شناسایی این موجودات باستانی تردیدهایی را در مورد همسن بودن آنها با هالیت ایجاد کرده است.

قدیمی‌ترین سنگ‌های رسوبی شیمیایی که حاوی میکروارگانیسم‌های پروکاریوتی و یوکاریوتی از محیط رسوبی هستند، در بیابان وسط استرالیا پیدا شده که زمانی دریایی شور بوده است.

شردر-گومز و همکارانش یک نمونه به دست آمده از استرالیای غربی در سال 1997 را بررسی کرده‌اند و روی هالیت دست نخورده دوران نئوپروتروزوییک مطالعه کرده‌اند.

آنها با پتروگرافی نور عبوری و فرابنفش، در داخل، آنها جامدات و مایعات آلی، مطابق با سلول‌های پروکاریوتی و یوکاریوتی، پیدا کردند.

دامنه فلورسانس نیز جالب بود. برخی از نمونه‌ها رنگ‌هایی منطبق با پوسیدگی مواد آلی را نشان دادند، در حالی که برخی دیگر همان فلورسانس موجودات زنده را نشان دادند که به گفته محققان، مطرح کننده مواد آلی بدون تغییر را مطرح می‌کند.

محققان خاطرنشان کردند که حتی ممکن است برخی از ارگانیسم ها هنوز زنده باشند. درونگیره‌های مایع می‌توانند به‌عنوان زیستگاه‌های کوچک که در آن کلنی‌های کوچک رشد می‌کنند، عمل کنند. و پروکاریوتهای زنده از هالیت با قدمت 250 میلیون سال پیش استخراج شده اند.

اما چرا ما موجودات زنده با قدمت بیشتر پیدا نکرده‌ایم؟

پیشنهاد شده است که تشعشعات مواد آلی در دوره‌های موجودات زنده را از بین می‌برد، اما هالیت 250 میلیون ساله تنها در معرض مقادیر ناچیزی تابش بوده است.

میکروارگانیسم های ممکن است با ترفندهایی مثل تغییرات متابولیک،  بقا در برابر گرسنگی، تغییر به مرحله کیست و همزیستی با ترکیبات آلی یا سلول‌های مرده که می‌توانند به عنوان منابع مغذی‌شان عمل کرده باشد، زنده مانده باشند.

پس ما باید هنگام مطالعه روی امکان زندگی در سطح مریخ به صورت مشابهی، روش خود را تغییر بدهیم.

منبع

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

اولم، یکی از عجیب‌ترین جانداران روی زمین – شبیه جنین نارس یا موجودات سری فیلم‌های بیگانگان

جانداری به نام Proteus anguinus که همچنین به عنوان اولم olm شناخته می‌شود، گونه‌ای سمندر است که بومی آب‌های زیرزمینی آلپ در جنوب شرقی اروپا است. این جاندار از معدود مهره‌داران غارنشین است و به دلیل شکل سر و دست‌ها  رنگ سفید مایل به صورتی و…

بازسازی چهره شاعران ایرانی به کمک هوش مصنوعی Midjourney (میدجرنی)

چه کسی می‌داند مولدهای متن به عکس هوش مصنوعی در آینده به کدام سمت خواهند رفت. به نظر من روز به روز پیشرفته‌تر و متنوع‌تر می‌شوند.امروز داشتم فکر می‌کردم گاهی لازم می‌شود که شما باری تصویرسازی بهتر به جای توصیف متنی، ترکیبی از توصیف متنی…

حجم‌ها و مجسمه‌های زیبا ساخته شده با صفحات کتاب‌های قدیمی

ما انسان‌ها استفاد تخیل هستیم، اما در موارد معدودی این تخیل‌های خود را به صورت نقاشی یا حجم، زنده می‌کنیم و در معرض تماشای دیگران قرار می‌دهیم.اِما تیلور، هنرمند مقیم بریتانیا، این تجربه را در مجسمه‌هایی از جنس کتاب به صورت باورنکردنی…

تراژدی ایگناتس زملوایس: پزشکی که پیشگام شستن دست ها بود

نزدیک به ۱۵۰ سال از اقدامات پیشگامانه لوئی پاستور و رابرت کخ می‌گذرد که به پایه‌گذاری نظریه میکروب بیماری کمک کرده است. با این حال، متقاعد کردن ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی برای جدی گرفتن شستن دست‌ها هنوز یک چالش است. مراکز کنترل و…

و باز هم قسمت دیگری از عکس‌های کمتر دیده شده تاریخی – گالری عکس

این عکس‌هایی که تحت عنوان عکس‌های کمتردیده شده درج میشوند، باز هم عکس‌های خوش‌شانس تاریخی هستند. لابد صدها برابر آنها عکس وجود دارد که اصلا فیلم آنها برای همیشه گم شده و خراب شده یا در آرشیو مجلات و روزنامه‌ها با تصور بی کیفیت بودن یا در…

لوگو‌های جالب و دیدنی بر اساس ابرقهرمانان و تبهکاران محبوب که این طراح ایجاد کرده

طراح گرافیک، سرگئی کرمانوف، طرح‌های لوگوی برخی از محبوب‌ترین ابرقهرمانان، تبهکاران و دیگر شخصیت‌ها را ایجاد کرده که تایپوگرافی را به طرز شگفت‌آوری در خود جای داده‌اند.«برای من جالب بود که تصاویر شخصیت‌ها را با متن نوشته‌هایشان ترکیب…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید از چین / شیشه اتومبیل / زانوبند زاپیامکس / لیزر فوتونا / زانوبند زاپیامکس /بهترین مرکز لیزر ساری /داروخانه تینا /خرید مواد اولیه آرایشی در شیمی سنتر /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران / کمربند طبی / زانوبند زاپیامکس / فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن / biniclinic.com / کمربند پلاتینر / مراقبت پوست / مهدکودک فلکه اول تهرانپارس / سایت نوید / روپوش پزشکی / سرور مجازی ایران /بای پپ /خرید سیفتی باکس /ویکی درمان /خرید پروتز مو /حرف آخر /کاندوم / خرید سرور مجازی / بهترین کلینیک زخم تهران /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی / مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / لاغری فوری /درمانکده / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /خرید خودنویس /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /سریال ایرانی کول دانلود /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش /فروشگاه اینترنتی زنبیل /خرید ساعت دیواری /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /چاپ کلاه /کاشت مو /کاشت مو /پزشکا /قیمت ساک پارچه ای /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /مجتمع فنی ونک /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5