این استنت هوشمند می‌تواند به صورت وایرالس، داده‌های جریان خون را به اطلاع پزشک شما برساند

0

استنت‌ها می‌توانند زندگی افراد مبتلا به مشکلات عروقی را نجات دهند، زیرا رگ‌های خونی باریک‌شده و دچار تصلب یا سختی آنها را باز می‌کنند.

اما در یک آزمایش جدید استنت‌هایی ساخته شده‌اند که می‌توانند داده‌های جریان خون را یک کامپیوتر خارجی یا گوشی موبایل منتقل کنند و کاربرد این وسیله را یک گام دیگر به جلو ببرند.

این ایمپلنت توسط تیمی در موسسه فناوری جورجیا به رهبری استادیاری به نام پروفسور وون هونگ یو، در حال توسعه است.

این استنت از چندین مواد زیستی سازگار ساخته شده و دارای حسگرهای خازنی نرم چاپ شده با جت آئروسل، همراه با حلقه های رسانا است که به عنوان یک آنتن عمل می کنند و نیاز به باتری‌ای که بخواهد شارژ یا تعویض شود، ندارد.

مانند یک استنت شریان معمولی، دستگاه داخل یک رگ خونی آسیب دیده قرار داد و منبسط می‌شود. در فرآیندی به نام inductive coupling، از میدان‌های مغناطیسی اعمال شده خارجی برای انتقال بی‌سیم انرژی به استنت یا انتقال القایی انرژی استفاده می‌شود. سپس حسگرهای آن داده‌ها را دریافت و به بیرون منتقل می‌کنند.

این سیستم الکترونیکی برای ارائه بی‌سیم داده‌های همودینامیک، از جمله فشار شریانی، تعداد ضربان و شدت جریان، طراحی شده است و بسیار کوچک و نازک است، به همین دلیل است که می‌توانیم از یک کاتتر برای کارگزاری آن در هر نقطه از داخل بدن استفاده کنیم.

در آزمایش‌هایی که تاکنون انجام شده، مشخص شد این دستگاه پس از قرار گرفتن در داخل شریان ایلیاک خرگوش، داده‌های دقیقی را ارسال می‌کند.

نتایج این تحقیق در مقاله ای که اخیراً در مجله Science Advances منتشر شده است، منتشر شده است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.