بالش هوشمندی که نیروی مورد نیاز خود را از نیروی حاصل از حرکات سر کاربرش تامین می‌کند

0

خواب بد و بی‌کیفیت می‌تواند زندگی و موفقیت کاری و تحصیلی ما را با مشکل مواجه کند. بنابراین وسیله‌هایی برای پایش کیفیت و کمیت خواب درست شده‌اند. این وسایل هم در کلینیک‌های خواب کاربرد دارند و هم بعضی از آنها را می‌توانیم خودمان بخریم و در خانه استفاده کنیم.

مچ‌بندها اطلاعات خوبی در مورد حرکات می‌دهند. اما در مورد پایش خواب اطلاعات آنها معمولا کافی نیست.

دانشمندان در چین یک بالش هوشمند طراحی کرده‌اند که کیفیت خواب و استراحت را با پایش حرکات سر کنترل می‌کند و جالب است که نیروی خود را هم از طریق همین حرکات سر تامین می‌کند.

این بالش هوشمند از طریق نانو ژنراتورهای تریبوالکتریک (TENG) انرژی خود را می‌گیرد. این سیستم‌ها که اصطکاک و انرژی مکانیکی را به الکتریسیته تبدیل می‌کنند، مدتی است مورد توجه تولیدکنندگان وسایل هوشمند پوشیدنی قرار گرفته‌اند و در ماسک‌های چشم و ملحفه‌های تخت راه پیدا کرده اند.

سازندگان بالش هوشمند جدید به دنبال راه حلی بودند که محدودیت کمتری داشته باشد و راحتی کاربر را به خطر نیندازد. این بالش دارای مجموعه‌ای از لایه‌های سه‌ گانه پلیمری متخلخل و انعطاف‌پذیر است که با حرکت سر، جریان الکتریکی تولید می‌کند. اینها در بالای یک بالش معمولی قرار می‌گیرند.

کاربرد ابتدایی این بالش برای ردیابی کیفیت خواب است، اما دانشمندان تصور می‌کنند که بالش هوشمند می‌تواند کاربردهای دیگری نیز پیدا کند، از جمله پایش  بیماران مبتلا به مشکلات گردن یا به عنوان یک سیستم هشدار اولیه برای افرادی که مستعد افتادن از تخت هستند.

این تحقیق در مجله ACS Applied Materials & Interfaces منتشر شده است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.