بانداژ هوشمندی که زخم‌های مزمن را کنترل و در صورت نیاز دارو تزریق می‌کند

0

زخم‌های مزمن یا زخم‌هایی که به طور آهسته بهبود پیدا می‌کنند؛ مشکلات زیادی در سراسر دنیا برای پزشکان و بیماران ایجاد کردند.

به همین دلیل، یک تیم از محققان دانشگاه تافتس ایالات متحده دارند نوعی باند هوشمند را می‌سازند که می‌تواند وضعیت زخم را بررسی و زیر نظر بگیرد. این بانداژ می‌تواند در صورت لزوم به طور خودکار و بدون نیاز به پزشک، دارو را در محل زخم رها کند.

نتایج تحقیقات دانشمندان دانشگاه تافتس تحت یک مقاله در journal Small منتشر شده است. هدف از این تحقیق، بهبود زخم‌های مزمن با نوعی بانداژ هوشمند و مخصوص است. در این مقاله آمده است: «محیط اطراف زخم‌ها پویا است ولی بهبود زخم می‌تواند با مدیریت درمان در زمان مناسب انجام شود.»

این باند هوشمند می‌تواند دما و pH محیط زخم را اندازه‌گیری و کنترل کند. اگر تغییری در این پارامترها مشاهده شد، مشکل را تشخیص داده و در صورت لزوم دارو را توزیع می‌کند.

این فرآیندها و واکنش‌ها توسط یک پردازنده کنترلی مدیریت و اعمال می‌شوند. پزشکان می‌توانند این تراشه را برنامه‌ریزی کنند تا براساس نوع زخم و وضعیت درمانی آن؛ بتواند زخم را مدیریت و مشکلات را تشخیص دهد.

تازه‌های سایت گلونی:
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

این بانداژ به یک سیستم رهایش دارو حساس به محرک مجهز شده است. این سیستم رهایش دارو دو بخش دارد. بخش اول، حامل‌های دارویی هیدروژلی حساس به دما است و بخش دوم، یک گرم‌کن الکتریکی انعطاف‌پذیر است تا در صورت نیاز، دارو را در محل زخم رها کند.

این باند می‌تواند وضعیت زخم را از طریق بلوتوث برای گوشی تلفن همراه یا تبلت پزشکان ارسال کند. یکی از وظایف این بانداژ؛ مانیتور مداوم زخم و گزارش وضعیت آن است تا در زمان صحیحی دارورسانی انجام یا از ادامه درمان جلوگیری شود.

کاهش آمار قطعی عضو

زخم‌های مزمن یکی از دلایل قطعی عضو در انسان‌ها هستند. باندهای هوشمند انعطاف‌پذیر و گزارش‌دهنده وضعیت زخم و کنترل مراحل درمانی آن، می‌توانند آمار قطعی عضو بدن افراد در زمان صلح را کاهش دهند.

محققان امیدوار هستند که این نوع بانداژ بتواند مانع عفونت محیط اطراف زخم شود و اطلاعات بیشتری از فرآیندهای درمانی به دست پزشک معالج برساند.

باندهای هوشمند در علم پزشکی تازگی ندارند. تا کنون، انواع باندهای هوشمند با فناوری‌های مختلف ساخته شده‌اند. این باندها وعده‌های زیادی دادند و عمده آن‌ها روی قابلیت توزیع و رهاسازی خودکار دارو تمرکز دارند تا کمتر منتظر واکنش پزشک شوند.

فعلا هنوز یک باند هوشمند واقعی و کاربردی وارد بیمارستان‌ها و مراکز درمانی نشده است و بیشتر، طرح‌های تحقیقاتی بودند که به تولید انبوه نرسیدند اما محققان دانشگاه تافتس تصمیم دارند این باند هوشمند را روی حیوانات آزمایش کنند و پس از تایید؛ برای کاربری انسان‌ها آماده سازند.

منبع

   

پستهای اخیر

کلاب‌هاوس هک شد: انتشار رایگان اطلاعات بیش از ۱.۳ میلیون کاربر روی وب

برخی منابع از جمله سایت CyberNews که معمولا اخبار هک و رخدادهای امنیتی فضای مجازی را منتشر می‌کنند؛ از هک شبکه اجتماعی کلاب‌هاوس و انتشار رایگان و آزاد اطلاعات بیش از ۱.۳ میلیون کاربر خبر دادند. این اطلاعات روی یک انجمن گفت‌وگوی هکری فاش…

به مناسبت سالمرگ انور خوجه بخوانید: کتاب انور خوجه، مشت سرخ آهنین، نوشته بلندی فوزیو، ترجمه بیژن…

انور خوجه مردی کتابخوان، خوش برخورد و خوش سیما بود اما زیر این لایه بیرونی شخصیتی به غایت متعصب، بیگانه ستیز، بدگمان و خونریز آرمیده بود. از بخت بد مردم آلبانی، این مرد که خود را مارکسیست لنینیست می‌نامید زمام امور این کشور را در پی…

این کرم صدپا برای در امان ماندن از شکارچیان خود و ترساندن آنها خود را به شکل ددپول یا جمجمه‌ای با دو…

استتار جانداران یا ایجاد ویژگی‌های ظاهری که باعث در امان ماندنشان از شکارچیان می‌شوند، گاهی بسیار عجیب می‌شوند و آدم درمی‌ماند که چه سیر تکاملی برای ایجاد هر یک از آنها طی شده است. یکی از عجیب‌ترین از مکانیسم‌ها را یک کرم صدپای خاص دارد.…

جدیدترین دستاورد شرکت نورا لینک ایلان ماسک: میمونی که با کمک یک تراشه کاشتنی در مغز بازی «پونگ»…

استارتاپ Neuralink ایلان ماسک ویدئویی از یک میمون منتشر کرده که با تسلط کامل و براساس دستورات ذهنی‌اش دارد پونگ بازی می‌کند. این تازه‌ترین دستاورد نمایشی از پروژه «brain-machine interface» قابل کاشتن است که شرکت نورالینک از سال ۲۰۱۷ در…

کتاب سفر به سیارات ناشناخته – نوشته رابرت سیلوربرگ – بریده‌ای از کتاب برای تجدید خاطره

فکر کنم کتاب سفر به سیارات ناشناخته را وقتی 10 سالم بود، خواندم. یکی از بهترین علمی تخیلی‌های غیرآسیموفی بود و ایده‌ها و داستان‌پردازی بسیار عالی داشت. در این داستان یکی از سیاراتی که سابق بر این مستعمره زمین بود، وقتی با تهدید نژاد وحشی…

۱۰ ترفند عیب‌یابی و رفع مشکل گجت‌هایی که روزانه با آن‌ها سروکار داریم؛ بدون نیاز به دانش یا هزینه‌…

هر مشکلی بر اثر یک مسئله به وجود آمده است و کافی است منشا آن مشکل را پیدا و بعد رفع کنید. با این وجود، بسیاری از رایج‌ترین مشکلات فناوری دارای راه‌حل‌هایی آسان و سرراست هستند. در ادامه می‌خواهیم به ۱۰ مورد از این ترفندهای عیب‌یابی و رفع…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.