تماشا کنید: میلیاردها کرم شب تاب به طور همزمان، جنگلی را در هند روشن کرده‌اند

2

بسیاری از افرادی که در روستا بزرگ شده‌اند، خاطرات خوبی از مشاهده کرم‌های شب تاب دارند. دیدن این حشرات جادویی که حیاط خلوت را روشن می کنند، نشانه‌ای از فصب تابستان است و لحظات نوستالژیک کودکی را تداعی می‌کند.

اما، آیا تا به حال دیده‌اید که میلیاردها کرم شب تاب درخشان یک جنگل کامل را به طور همزمان روشن کنند؟!

سریرام مورالی ، این واقعه دیدنی را برای جهان مستند کرده است.

مورالی که برای گوگل کار می کند، ۱۰ سال گذشته را صرف افزایش آگاهی در مورد آلودگی نوری در اوقات فراغت خود کرده است. در چند سال گذشته، او توجه خود را به کرم‌های شب تاب معطوف کرده.

همه ۲۰۰۰ گونه کرم شب تاب دارای اندام های تولید کننده نور هستند و می‌توانند با استفاده از پدیده بیولومینسانس نور بپراکنند که به جفت گیری آنها هم کمک‌ می‌کند و باعث جذب ماده‌ها می‌شود.

در موارد بسیار نادر، کرم‌های شب تاب می‌توانند به صورت همزمان چشمک بزنند. این مطلب فقط در گونه‌های خاصی اتفاق می‌افتد و نیز فقط در صورتی که تراکم مناسبی از کرم شب تاب وجود داشته باشد.

مورالی در سال ۲۰۱۲ متوجه شد که همین چشمک زدن همزمان در زیستگاه ببرها Anamalai (ATR) در منطقه Tiruppur،در تامیل نادو، هند رخ می‌دهد، او می‌دانست که باید خودش آن را ببیند. پس از تماس با مقامات و نگهبان‌های ذخیره‌گاه، مورالی شروع به تحقیق در مورد اکولوژی و حفاظت از این کرم های شب تاب کرد.

مورالی که عکاس، فیلمساز و داستان‌نویس ماهری است، حس خاص دیدن کرم شب تاب را برای اولین بار به یاد می آورد

«انگار در سرزمینی رویایی گام برمی‌داشتم. من اغلب به این فکر می‌کنم که زندگی در سایر سیارات و در جای دیگر کیهان چگونه خواهد بود و احساس کردم این پدیده، همین دید اجمالی را به من می‌تواند بدهد. جالب است که چنین حشرات کوچکی به خوبی هماهنگ می شوند و نمایش بزرگی به نمایش می گذارند.»

مورالی از طریق عکاسی و یک فیلم کوتاه، ما را با این دنیای جادویی آشنا می کند. دیدن این موجودات زنده کوچک که کل فضا را تسخیر کرده‌اند، باور نکردنی است، همان فضایی که در طول روز تحت تسلط فیل‌ها و ببرها است. اما در شب، قلمرو آنهاست.

کرم های شب تاب که بیشتر عمر خود را به صورت لارو می گذرانند، برای حفظ یک اکوسیستم متعادل حیاتی هستند. دلیلش این است که لاروها از حشرات نرم بدن مانند حلزون‌ها، راب‌ها و کرم‌های خاکی به مقدار زیاد تغذیه می‌کنند.

متاسفانه، جمعیت کرم شب تاب در سراسر جهان به دلیل از دست دادن زیستگاه، نور مصنوعی و استفاده از آفت‌کش‌ها در حال کاهش است.

این ویدئو را در این مورد در سایت ویمئو ببینید.

سریرام مورالی: اینستاگرام

 
2 نظرات
  1. ate می گوید

    بسیار زیبا

  2. farzad می گوید

    این تصاویر فوق العاده زیباست

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.