گوگل مهندسی را که هشدار داده بود هوش مصنوعی این شرکت به خودآگاهی رسیده، اخراج کرد

1

روز جمعه، گوگل بلیک لموین، مهندس نرم‌افزاری را که نگرانی‌های خود را مبنی بر اینکه فناوری چت هوش مصنوعی این شرکت در مرز خودآگاهی است را به طور کامل اخراج کرد. (در این مورد قبلا به صورت مشروح نوشته بودم)

لموین این دغدغه را به خارج از محیط شرکت برد تا با کارشناسان در مورد احساسات و ادراک فناوری مشورت کند، سپس نگرانی‌های خود را به طور عمومی در یک پست Medium و مصاحبه با واشنگتن پست به اشتراک گذاشت.

گوگل در ژوئن لموین را به دلیل نقض خط مشی رازداری تعلیق کرده بود و اکنون او را اخراج کرده است. خود لموین قرار است در قسمت آینده پادکست Big Technology توضیح دهد که چه اتفاقی افتاده است.

اما گوگل همچنان انکار می‌کند که فناوری LaMDA یا مدل زبانی برای برنامه‌های چت گوگل، به اهداف خود دست یافته. این شرکت می‌گوید LaMDA از طریق ۱۱ بررسی جداگانه بررسی شده و این شرکت یک مقاله تحقیقاتی در مورد این فناوری در ژانویه منتشر کرد. گوگل در بیانیه‌ای اعلام کرد، اما جرم مستوجب اخراج لموین به اشتراک‌گذاری اطلاعات داخلی بود:

«مایه تأسف است که علی‌رغم تعامل طولانی در این موضوع، بلیک همچنان به طور مداوم سیاست‌های شفاف امنیت داده‌ها را که شامل نیاز به حفاظت از اطلاعات محصولات می‌شود، نقض می‌کند. ما به توسعه دقیق مدل‌های زبان ادامه خواهیم داد و برای بلیک آرزوی موفقیت داریم.»

برایان گابریل، سخنگوی گوگل، در بیانیه‌ای قبلی گفت: «LaMDA یک یک ربات چت پیچیده است. برای آن پیام‌هایی ارسال کنید و پاسخی متناسب با زمینه را به‌طور خودکار ایجاد می‌کند. “اگر از شما بپرسید که دایناسور بستنی بودن چگونه است، آن‌ها می‌توانند متنی در مورد ذوب شدن و غرش و غیره ایجاد کنند.»

منبع: سی نت

 
1 نظر
  1. hamid می گوید

    کتاب بادبادک باز کتابی است که روح انسان را به سختی جریحه دار میکند من بعد از سالها هنوز موقع یاد آوری بعضی از قسمتهای کتاب هنوز انگار زخمم تازه میشود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.