تلسکوپ فضایی جیمز وب در گام اول از این ۵ هدف فضایی عکس برمی‌دارد

0

در تاریخ ۱۲ ژوئیه نخستین عکس‌های تلسکوپ فضایی جیمز وب منتشر می‌شود. اما سؤال این است که نخستین عکس‌های جیمز وب از کدام مکان‌ها در فضا گرفته می‌شوند و اولویت عکسبرداری جیمز وب کجاهاست.

آژانس فضایی ناسا می‌گوید که پنج هدف را که سرآغاز رسمی عملیات علمی عمومی جیمز وب هستند، مشخص کرده است.

این اهداف توسط یک کمیته بین‌المللی از نمایندگان ناسا، آژانس فضایی اروپا (ESA)، آژانس فضایی کانادا (CSA) و مؤسسه علمی تلسکوپ فضایی انتخاب شدند.

۱) سحابی کارینا

سحابی کارینا یکی از بزرگترین و درخشان‌ترین سحابی‌هایی است که در آسمان شب قابل مشاهده است و در فاصله ۷۶۰۰ سال نوری از ما قرار دارد. سحابی کارینا خانه بسیاری از ستارگان پرجرم است که چندین برابر بزرگتر از خورشید هستند.

عکس بالا توسط هابل در سال ۲۰۱۰ گرفته شده است و به این منظره لقب “کوه مرموز” داده شده، این مجموعه در سحابی کارینا ۳ سال نوری اندازه دارد که عمدتاً از غبار و گاز تشکیل شده . رنگ‌ها در این تصویر  نشاندهنده ترکیبی از اکسیژن (آبی)، هیدروژن و نیتروژن (سبز) و گوگرد (قرمز) هستند.

۲) WASP-96 b

WASP-96 b سیاره‌ای غول پیکر خارج از منظومه شمسی زمین است که ناسا می‌گوید عمدتاً از گاز تشکیل شده است. این سیاره که نزدیک به ۱۱۵۰ سال نوری از ما فاصله دارد، هر ۳.۴ روز یک بار به دور ستاره خود می‌چرخد. جرم آن حدود نیمی از جرم مشتری است و کشف آن در سال ۲۰۱۴ اعلام شد.

WASP-96 b از زمین قابل مشاهده نیست.

۳) سحابی حلقه جنوبی

سحابی حلقه جنوبی، همچنین به عنوان سحابی هشت انفجاری Eight-Burst شناخته می‌شود و یک ابر گازی در حال انبساط است که یک ستاره در حال مرگ را احاطه کرده است. قطر آن نزدیک به نیم سال نوری است و در فاصله ۲۰۰۰ سال نوری از زمین قرار دارد.

از روی زمین این سحابی که تقریبا به شکل عدد ۸ لاتین است، از نیمکره جنوبی زمین قابل مشاهده است. عکس بالا توسط هابل در سال ۲۰۰۸ گرفته شده است.

۴) گروه پنج تایی استفان

گروه پنج تایی استفان که به آن گروه فشرده هیکسون ۹۲ نیز گفته می‌شود، اولین گروه کهکشانی فشرده است که در سال ۱۷۸۷ کشف شده است و در صورت فلکی پگاسوس قرار دارد. این کهکشان در فاصله ۲۹۰ میلیون سال نوری از ما قرار دارد و ناسا نزدیک شدن و تعامل آنها را به یک رقص کیهانی تشبیه کرده است.

نام پنج نفری کمی اشتباه است، زیرا مطالعات نشان داده است که یکی از اعضای گروه، NGC 7320 که در سمت چپ بالا دیده می‌شود، در واقع یک کهکشان پیش‌زمینه‌ای است و تقریباً هفت برابر نزدیک‌تر از بقیه به زمین است.

عکس بالا توسط دوربین میدان وسیع هابل در سال ۲۰۰۹ گرفته شده است.

۵) SMACS 0723

ناسا این هدف آسمانی را به‌عنوان گروهی از کهکشان‌های پیش‌زمینه عظیم توصیف می‌کند که نور اجرام پشت خود را بزرگ‌نمایی و منحرف می‌کنند که به عنوان عدسی گرانشی نیز گفته می‌شود، به این ترتیب این عدسی گرانشی به تلسکوپ‌ها اجازه می‌دهد تا دید ژرف‌تری از کهکشان‌های بسیار دور و در نتیجه کم‌نور داشته باشند.

مشخص نیست که وب از خود این خوشه عکس برخواهد داشت یا از آن برای دیدن دورتر‌ها استفاده خواهد کرد.


در انتظار ژرف‌ترین عکس تاریخ

وعده داده شده که در ۱۲ ژوئیه عکسی از جیمز وب منتشر خواهد شد که ژرف‌ترین عکس فضایی تاریخ خواهد بود.

نخستین عکس‌های جیمز وب در جریان یک پخش زنده در تاریخ ۱۲ ژوئیه ساعت ۱۰:۴۰ صبح به وقت شرقی منتشر خواهد شد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.