تلسکوپ فضایی جیمز وب از یک ستاره تازه متولد شده عکس گرفته که زندگی‌اش را در میانه یک ساعت شنی غبارآلود آغاز کرده!

0

تلسکوپ فضایی جیمز وب روز چهارشنبه از جدیدترین تصویر خود که بیانگر بزرگی آسمان است پرده‌برداری کرد، یک ساعت شنی اثیری از غبار نارنجی و آبی که از یک ستاره تازه شکل گرفته در مرکز آن خارج می‌شود!

ناسا و آژانس فضایی اروپا در بیانیه ای اعلام کردند که ابرهای رنگارنگ تنها در نور فروسرخ قابل مشاهده هستند، بنابراین پیش از این هرگز ثبت نشده بودند.

ستاره بسیار جوان، معروف به پیش‌ستاره L1527، در تاریکی توسط لبه یک دیسک چرخان از گاز در گردن ساعت شنی پنهان شده است.

با این حال نور از بالا و پایین دیسک بیرون می‌ریزد و ابرهای ساعت شنی شکل را روشن می‌کند.

ابرها توسط موادی که از ستاره در برخورد با مواد اطراف پرتاب می شوند، ایجاد می‌شوند. این گرد و غبار در بخش‌های آبی نازک‌تر و در قسمت های نارنجی غلیظ‌تر است.

این پیش ستاره که تنها ۱۰۰ هزار سال قدمت دارد و در ابتدایی‌ترین مرحله تشکیل ستاره است و هنوز قادر به تولید انرژی خود نیست.

در بیانیه آمده است که قرص سیاه اطراف، که به اندازه منظومه شمسی ما است، مواد را به پیش ستاره می دهد تا زمانی که در نهایت به آستانه آغاز همجوشی هسته‌ای برسد.

پیش‌ستاره L1527

در نهایت، این عکس از L1527 دریچه‌ای به شکل ظاهری خورشید و منظومه شمسی ما در دوران کودکی ارائه می‌دهد .

این پیش ستاره در ابر مولکولی توروس قرار دارد، یک مهدکودک ستارگان برای صدها ستاره تقریباً شکل گرفته در حدود ۴۳۰ سال نوری از زمین.

یکی از اهداف اصلی تلسکوپ جیمز وب ۱۰ میلیارد دلاری، مطالعه چرخه زندگی ستارگان است. تمرکز اصلی دیگر تحقیقات بر روی سیارات فراخورشیدی، سیارات خارج از منظومه شمسی زمین است.

© خبرگزاری فرانسه

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.