بهترین تصاویر گرفته شده توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب در سال ۲۰۲۲

0

تلسکوپ فضایی جیمز وب (JWST) در ۲۵ دسامبر ۲۰۲۱ به فضا پرتاب شد. از آن زمان ما مرتب با مجموعه‌ای از تصاویر خیره‌کننده از کیهان مواجه شده‌ایم.

یک سال از پرتاب JWST با هزینه ۱۰ میلیارد دلاری از مرکز فضایی گویان در روز کریسمس می‌گذرد.

این تلسکوپ شگفت‌انگیز یک دهه آینده در مداری در تعادل گرانشی بین خورشید و زمین طی خواهد کرد و در جهان فروسرخ کاوش خواهد کرد.

با هم نگاهی به بهترین عکس‌های جیمز وب در سال ۲۰۲۲ می‌اندازیم:

سحابی حلقه جنوبی

سحابی حلقه جنوبی، همچنین به عنوان سحابی “هشت انفجار” شناخته می‌شود، و سحابی سیاره‌ای است:  یک ابر گازی در حال انبساط که یک ستاره در حال مرگ را احاطه کرده است. قطر آن نزدیک به نیم سال نوری است و در فاصله ۲۰۰۰ سال نوری از زمین قرار دارد.

جیمز وب دو نمای جداگانه از سحابی حلقه جنوبی،  در فروسرخ وسط و فرو سرخ نزدیک، ثبت کرده است.

ستون‌های آفرینش

ستون‌های آفرینش منطقه‌ای آسمانی است که ستارگان جدیدی را به دنیا می‌آورد. این عکس ۱۲۲ مگاپیکسلی توسط دوربین فروسرخ نزدیک وب گرفته شده و نمای نزدیک زیر مجموعه‌ای از سحابی عقاب است که در فاصله ۶۵۰۰ سال نوری از زمین قرار دارد.

کهکشان چرخ

این عکس از کهکشان Cartwheel یک تصویر ترکیبی است که با دفرو سرخ نزدیک و ابزار فرو سرخ میانی آن ایجاد شده است.

کهکشان Cartwheel در نتیجه یک برخورد پر سرعت که حدود ۴۰۰ میلیون سال پیش رخ داد، شکل گرفت. حلقه داخلی آن روشن و حلقه بیرونی آن رنگارنگ، است که هر دو از مرکز موج شوک به سمت بیرون منبسط می‌شوند و  شبیه یک موج شوک است.

حلقه‌های نپتون

جیمز واضح‌ترین نمای حلقه‌های سیاره نپتون را  از ۳۰ سال پیش تا حالا ثبت کرده. برخی از حلقه‌ها از زمان پرواز وویجر ۲ ناسا در سال ۱۹۸۹ شناسایی نشده بودند.

جیمز وب همچنین از هفت قمر از ۱۴ قمر شناخته شده نپتون عکس گرفت: گالاتیا، نایاد، تالاسا، دسپینا، پروتئوس، لاریسا و تریتون. قمر بزرگ و غیرمعمول نپتون، تریتون، در این پرتره از نپتون به صورت یک نقطه نورانی بسیار درخشان که به خاطر پراش نور به وجود آمده دیده می‌شود.

SMACS 0723

اولین تصویر از جیمز وب که رئیس جمهور جو بایدن از آن رونمایی کرد، همین عکس بود: یک خوشه کهکشانی به نام SMACS 0723 که ۴.۶ میلیارد ساله.

دوربین فروسرخ نزدیک وب، کهکشان‌های دوردست را در کانون توجه قرار داد. ساختار‌های کوچک و کم نوری که قبلاً هرگز دیده نشده‌اند، از جمله خوشه‌های ستاره‌ای. این تصویر محققان را قادر می‌سازد تا در مورد جرم، سن، تاریخچه و ترکیبات کهکشان‌ها اطلاعات بیشتری کسب کنند.

سحابی کارینا

سحابی کارینا یکی از بزرگترین و درخشان‌ترین سحابی‌هایی است که در آسمان شب قابل مشاهده است. در فاصله ۷۶۰۰ سال نوری از زمین قرار دارد. سحابی کارینا خانه بسیاری از ستارگان پرجرم است که چندین برابر بزرگتر از خورشید هستند.

چیزی که در یک غروب مهتابی شباهت زیادی به کوه‌های سنگی دارد، در واقع لبه یک منطقه ستاره‌ساز جوان، NGC 3324 در سحابی کارینا است. ناسا می‌گوید که این تصویر که توسط دوربین فروسرخ نزدیک در تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا دگرفته شده ، مناطقی از تولد ستاره‌ها را نشان می‌دهد که قبلاً مبهم بودند.

سحابی رتیل

این عکس عظیم ۱۲۲.۵ مگاپیکسلی از سحابی رتیل شامل ده‌ها هزار ستاره جوان است که تا به حال دیده نشده بودند.

این تصویر با دوربین فروسرخ نزدیک جیمز وب گرفته شده و ناحیه ستاره‌زایی عظیمی از فضا را نشان می‌دهد که به صورت موزاییکی از چندین عکس گرفته شده و به صورت یک عکس عظیم ۱۲۲.۵ مگاپیکسلی (۱۴۵۵۷ در ۸۴۱۸ پیکسل) درآمده است. فعال‌ترین ناحیه تشکیل ستاره در مرکز عکس دیده می‌شود، جایی که ستارگان آبی درخشان بیشترین متراکم شدن را دارند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.