یک یافته عجیب گوگل: نیمی از افراد نسل Z به جای جستجو در گوگل با جستجوگر داخلی اینستاگرام و تیک تاک دنبال مطالب مورد نظرشان می‌گردند! تفسیر این خبر مهم

2

به صورت خلاصه و مختصر و مفید به نسلی، نسل Z یا زومر گفته می‌شود که از همان آغاز تولد به اینترنت و وسایل پرتابل مثل گوشی هوشمند و تبلت دسترسی داشته‌اند.

این تعریف مختصر این نسل است. گرچه درست نیست که ما بر اساس تاریخ تولد، نسل‌ها را از هم جدا کنیم و مثلا بگوییم که فلانی نسل Z  است و آن یکی عضو نسل هزاره، اما به صورت تقریبی افراد نسل Z، بین سال‌های ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۲ به دنیا آمده‌اند. یعنی بر اساس کشوری که در آن به دنیا آمده‌اند و یا لایه اجتماعی و اقتصادی پدر و مادرشان عضویت در این نسل Z می‌توانسته در سال ۱۹۹۷ به بعد یا سال ۲۰۱۲ به بعد رخ داده باشد.

اما برسیم به خبر مهمی که در بین صدها خبر روزانه جای تامل بسیار زیاد دارد.

طبق داده‌های داخلی گوگل، نزدیک به ۴۰ درصد از نسل Z استفاده از جستجوگر تیک تاک و اینستاگرام را به موتور جستجوی گوگل ترجیح می‌دهند.

طبق داده‌های داخلی گوگل که اولین بار توسط TechCrunch گزارش شده، تقریباً ۴۰ درصد از نسل Z اینچنین هستند.

تیک تاک همان طور که احتمالا آگاه هستید سریع‌ترین شبکه اجتماعی در حال رشد است و میزان رشدش آنقدر زیاد بوده که حتی اینستاگرام و اسنپ‌چت را نگران کرده است. میزان این نگرانی هم آنقدر زیاد بوده که به صرافت کپی کاری از معماری و طراحی تیک تاک برآمده‌اند و Reels و Spotlight را ارائه کرده‌اند.

اما اکنون، یکی از مدیران گوگل تأیید کرده  که تیک تاک و اینستاگرام در حال تغییر روش جستجوی اینترنت توسط جوانان هستند و گوگل در تلاش است با شرایط تازه خود را مطابقت بدهد!

معاون ارشد گوگل، پرابهاکار راغاوان، در کنفرانس فناوری «فورچون برین استورم» گفت که طبق مطالعات داخلی گوگل، تقریباً ۴۰ درصد از جوانان وقتی به دنبال مکانی برای ناهار می‌گردند، از نقشه‌های گوگل یا جستجوی عمومی استفاده نمی‌کنند، بلکه به تیک تاک یا اینستاگرام می‌روند.»

“ما (گوگل) با رقابت شدیدی هم از سوی موتورهای جستجوی عمومی و تخصصی و هم از طرف برنامه‌های اختصاصی روبرو هستیم.”

اینسایدر پیش از این پیش بینی کرده بود که درآمد تبلیغاتی تیک تام تا سال ۲۰۲۴ از یوتیوب پیشی بگیرد!

منبع


اما این خبر چه هشدارهایی را مطرح می‌کند؟

زمانی ما معماری شخصی اینستاگرام را در جهت اعتیاد کاربران به اسکرول بی انتها و رسیدن به لذت‌ها کوچک و دوپامین ارزیابی می‌کردیم. من شخصا از اینکه اینستاگرام برای متن احترام زیادی قائل نیست، شاکی بودم.

اما تیک تاک که آمد متوجه شدم این شبکه حتی در حد عنوان ویدئوها و کپشن هم به متن اهمیت نمی‌دهد و درجه اعتیاد را به مراتب بالاتر می‌برد.

به تعبیر شخصی من (که ممکن است شما این تشبیه را دوست نداشته باشید) اگر اینستاگرام تریاک توده‌ها بود، تیک تاک در حال تبدیل شدن به هروئین نسل جوان اینترنتی است.

مسلم است که در هر دو شبکه اجتماعی  حساب‌ها و پیج‌های زیادی هم داریم که محتوای عالی چندرسانه‌ای می‌سازند. اما من دارم از یک روند کلی صحبت می‌کنم. روندی که در آن اینترنت از معماری اولیه خود یعنی صفحات به هم مربوط و تار عنکبوت اطلاعات و هایپرلینک‌ها خارج شده و به چند جزیره جدا از هم مملو از سرگرمی تبدیل شده است.

بدیهی است هنوز برای یک جستجوی دقیق، موتورهای جستجو مانند گوگل بسیار بهتر هستند. اما خبر جدید منجر به تجدید نظر ذهنی در ما می‌شود.

فرض کنید که من پیش از این می‌خواستم که چیزی بخرم. پیش از این می‌رفتم و نقد چند سایت معتبر و ویدئوی یوتیوب و کامنت‌های سایت‌های فروش بزرگ را می‌خواندم. اما به عنوان نسل Z ممکن است یک راست هشتگ‌های اینستاگرام را جستجو کنم و به همان اطلاعات محدود چند پیج اکتفا کنم.

چنین کاری می‌تواند در مورد چیزهای دیگر هم رخ بدهد:

مثلا سابق بر این اگر دلتان برای شنیدن یک ترانه و موسیقی یا دیدن قطعه‌ای از یک فیلم تنگ می‌شود، گوگل می‌کردید. اما الان ممکن است با خودتان بگویید با جستجو در اینستاگرام شاید سریع‌تر بشود به اینها رسید.

به صورت مشابه یک جوان وقتی دنبال رستوران خوبی در شهری که به آن سفر کرده، می‌گردد یا می‌خواهد لباسی مانند مانتو یا تی شرت سفارش بدهد یا دنبال آدرس یک کلینیک زیبایی می‌چرخد، باز هم ممکن است تصور کند که جستجو در اینستاگرام سریع‌تر و بهتر است.

برخی ممکن است همین حس را در مورد تیک تاک که در ایران کمتر رایج است، داشته باشند.

اما ده سال بعد چه؟ وقتی شبکه‌های اجتماعی به درآمد باز هم بالاتری رسیدند و توانستند در بخش تحقیق و توسعه جستجو و بازاریابی خود ارتقاهایی ترتیب دهند، حتما فکری برای جستجو سریع و فیلتر شده می‌کنند.

در این صورت اگر تا دیروز کاربران شبکه‌های اجتماعی گاهی از جزایر تنهایی خود خارج می‌شدند و به لطف گوگل جستجویی عمومی می‌کردند و صفحات غنی از اطلاعات و پرمتن را جستجو می‌کردند، دیگر تقریبا هرگز از جزیره خود خارج نمی‌شوند.

کلا راهبرد طولانی‌مدت و بنیادین صاحبان شبکه‌های اجتماعی هم این است که تا حد ممکن کاربران در داخل خود شبکه اجتماعی مشغول باشند.

آیا گوگل به صورت کنونی می‌تواند بعد از یک دهه هم سر پا بماند؟ یا اینکه جستجوگرهای اجتماعی جای آن را خواهند گرفت. شاید هم این وسط یک موتور جستجوی اجتماعی خلاقانه سبز شود.

اما بیم ما که سقوط تدریجی گوگل نیست. هراس ما از این است که سطح کاربری مردم از چیزی که الان هم است، پایین‌تر بیاید. انسان‌ها تا راه ثبت متنی دانش و معارف و حفظ و طبقه‌بندی آن را پیدا نکردند، به تمدن‌های بزرگ نرسیدند. بعید است خرده‌دانش‌های شفاهی و ویدئویی بی‌هدف از پس ارتقای تمدن‌های آینده برآیند.

 
2 نظرات
 1. سحر می گوید

  بذارید من تجربه‌ی شخصی خودمو در میون بذارم، فرض کنید میخوام راجع به یک بیماری تحقیق کنم مثلا، وقتی تو گوگل سرچ میکنم نتایج خیلی مبهم و کتابی میاد، یا تبلیغ بعضی پزشک‌ها یا داروها، وقتی تپ تیک‌تاک سرچ میکنم افراد واقعی اومدن تجاربشون رو در میون گذاشتن و خیلی ملموس‌تر و تجربی.تره، نحوه‌ی بیانشون خیلی به من نزدیک‌تره و افراد واقعی برام معتمدتر از کسایی هستن که تو گوگل یه مطلبی رو نوشتن و معلوم نیست کی پشتشه و چقدر آپدیته

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   به خصوص در زمینه پزشکی شمار قابل توجهی از ویدیوهای شبکه های اجتماعی گمراه کننده هستند.
   داستان واضحا برعکس دریافت شماست.
   در گوگل شما باید با کلیدواژه درست جستجو کنید و مخصوصا وقتی به انگلیسی جستجو می‌کنید نتایج عمدتا قابل قبول هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.