۱۰ هک یا ترفند روانشناسی که در موقعیت‌های زیادی برایتان مفید خواهند بود!

0

۱- به یاد آوردن نام مردم از نان شب واجب‌تر است!

اسم افراد مسلما چیز مهمی برای آنهاست و وقتی با نامشان از آنها درخواست کنید یا سر صحبت را باز کنید تاثیر بسیاری بر روی آنها می‌گذارد. بعضی از ما، حافظه اسمی بدی داریم. خودتان را نبازید و اگر به محیط جدیدی رفتید و با افراد تازه‌ای آشنا شدید، اسمشان را جایی در گوشی یا دفترچه‌ای یادداشت کنید یا اینکه در ذهنتان بین ویژگی‌های بدنی و رفتاری و موقعیتی آنها و اسمشان ارتباطی ایجاد کنید و با روش تداعی معنای اسمشان را به خاطر بسپارید.

۲- وقتی کار جدیدی را آغاز می‌کنید، انتظار خاصی از خودتان نداشته باشید

با خودتان مثلا بگویید «به کلاس فرانسه می‌روم، فقط می‌خواهم کمی آشنایی پیدا کنم. قرار نیست فرانسه یاد بگیرم. اگر استعدادش را هم نداشتم، چیزی نمی‌شود.» یا اینکه «حالا این روش کسب و کار را امتحان می‌کنم، اگر نتیجه داد که چه بهتر، اگر نتیجه نداد هم چیزی را از دست نمی‌دهم.»

این ترفند برای شهامت آغاز کردن برخی کارها، مفید است.

۳- جذاب‌ترین موضوع گفتگو با بیشتر مردم، موضوعات شخصی مربوط به خودشان است

می‌خواهید سر صحبت را با کسی باز کنید یا در دلش نفوذ کنید تا با خودمانی شدن با او مثلا پیشرفت کاری کنید؟ موضوعاتی مانند آب و هوا و مسائل سیاسی یا ورزشی را فراموش کنید. چیزی شخصی در مورد آنها بیابید و این طوری با آنها صحبت کنید.

«من دقت کرده‌ام که چقدر شما وقت‌شناس هستید.» – «راستی چطوری همیشه اول وقت اصلاح کرده و با لباس اتوکشیده هستی.» «مشخص است که در این مورد زیاد مطالعه کرده‌ای، حتما خیلی کتابخوان هستید.» و چیزهایی از این دست.

۴- نگاه آرام و گیرا به چهره افراد در نخستین آشنایی، حس خوبی در آنها ایجاد می‌کند

نخستین برخورد، همه چیز است! خیلی از حدس‌ها و تلقی‌ها در مورد شخصیت ما در همین جلسه نخست آشنایی شکل می‌گیرند. اما برخی از ماها زبان بدن خوبی نداریم و با نگاه‌های متزلزل که هر لحظه به جایی خیره می‌شوند و ممکن است فقط به خاطر ته‌مانده حس خجالتی قدیمی باشند، کار خودمان را خراب کنیم.

با خودتان قرار بگذارید که وقتی با شخص جدیدی آشنا شدید، می‌خواهید به رنگ عنبیه چشمش دقت کنید! این طوری نگاه شما مستقیم روی چهره طرف مقابل می‌ماند و او هم حس تسلط و توجه از شما دریافت می‌کند.

۵- وقتی کسی پاسخ ناقصی به سوال شما داده، کمی صبر کنید، خودش تکمیل می‌کند!

وقتی کسی در مقام پاسخگویی، پاسخ ناقص به شما داده، عجله نکنید و با پرسیدن سوال بیشتر معذب‌اش نکنید. معمولا اگر بعد پاسخ کوتاه ناقص، فقط کمی صبر کنید و هیچ چیز نگویید، خودش جملات تکمیلی را بیان می‌کند.

۶- اگر واقعا می‌خواهید از شخصیت افراد سر در بیاورید …

ببینید که آنها آیا تا حالا لطف و رفتار خوبی در قبال کسانی که نه بالادستشان هستند و نه می‌توانند در آینده نزدیک این کارها را جبران کنند، روا داشته‌اند یا خیر.

۷- بهترین راه برای آموختن چیزی، آموزش بخشی از آن به دیگران است!

می‌خواهید واقعا چیزی را عمیق یاد بگیرید؟ دست‌کم بخش‌هایی از آن را برای بقیه توضیح بدهید. یا در ذهنتان وانمود کنید که در یک کلاس در حال درس دادن آن موضوع هستید.

۸- وقتی چیزی می‌خواهید از کسی طلب کنید از کلمه جادویی «به خاطر اینکه» در جمله یا جملات خود استفاده کنید

افراد در پی یک دلیل هر چند ناقص برای انجام درخواست شما هستند. اگر درخواست خود را برهنه بیان کنید، امکان پاسخ رد شنیدن بیشتر است. اما وقتی مثلا می‌‌نویسید «امیدوارم با مرخصی طولانی من موافقیت کنید، چون من معدل خوبی در بهره‌وری کاری در شرکت داشته‌ام.» «لطفا با تخصیص مالی در مورد این مورد موافقت کنید، چون که خرید کالاهای این بخش روحیه کارکنان را بالا خواهد برد.»

۹- تظاهر به داشتن احساسی، تا حد زیادی همان احساس را برای شما به ارمغان می‌آورد

برای همین است که مدام توصیه می‌کنند که لبخند بزنید. وقتی سر کار دشواری هستید و ابتدا لبخند زورکی می‌زنید، بعد مدتی حس خونسردی و شادی ضمنی به شما القا می‌شود. پس گرچه ممکن است در ابتدا مضطرب یا کسل باشید، اما لبخند زدن را فراموش نکنید!

۱۰- افکار خود را بنویسید

نوشتن اثری جادویی دارد. در مورد اضطراب‌ها و تنش‌ها و غم‌ها یا اندیشه‌های خود گاه به گاه بنویسید. این کار مثل درد دل با یک شخص بسیار نزدیک می‌ماند و فکرتان را منظم و تنش‌هایتان را قابل تحمل‌تر می‌کند. حالا این نوشتن می‌تواند در دفترچه خاطرات باشد یا در یک فایل در کامپیوتر یا اگر صلاح دانستید در یک وبلاگ ناشناس!

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.