معرفی انواع تجهیزات پزشکی پر مصرف; که شاید ندانید!

0

تجهیزات و لوازم پزشکی پر مصرف که در بیمارستان‌ها، مطب‌ها و حتی بعضی از خانه‌ها استفاده می‌شوند، از اهمیت بالایی برخوردار هستند. از گذشته تا کنون، لوازم و تجهیزات زیادی برای حفظ و نگهداری سلامت بیماران اختراع و تولید شده است. همانطور که می‌دانید، امروزه، فروشگاه‌ها و مراکز پزشکی زیادی ایجاد شده‌اند که در زمینه خرید و فروش تجهیزات پزشکی فعالیت می‌کنند. لوازم پزشکی دارای اقلام زیادی از جمله گوشی پزشکی، تخت بیمارستان، دستگاه اکسیژن، دستگاه ساکشن، ‌مانیتور و… هستند.

هر کدام از این موارد کاربرد خاص خود را در حوزه پزشکی دارند. آشنایی با ویژگی‌ها و کاربرد‌های تجهیزات پزشکی، می‌تواند به شما در هنگام خرید کمک کند و از وارد شدن ضرر‌های مالی و حتی جانی پیشگیری کند؛ بنابراین توصیه می‌کنیم قبل از خرید، آشنایی با تجهیزات و لوازم پزشکی پرمصرف را فراموش نکنید.

فهرست پرفروش ‌ترین تجهیزات پزشکی

تجهیزات و لوازم پزشکی، معمولاً در طول روز، به دفعات متعددی، استفاده می‌شوند. این لوازم که پرفروش‌ترین محصولات به حساب می‌آیند، از نظر کنترل بیماری اهمیت زیادی دارند. از کاربرد‌های لوازم پزشکی پرمصرف، می‌توان به آگاه کردن بیمار از وضعیتی که دارد، اشاره کرد.

معمولاً پزشکان به کمک تجهیزات پزشکی، می‌توانند بیمار را از مصرف دارو، رژیم غذایی و حتی برخی رفتار‌ها منع نمایند؛ در نتیجه بیمار با رعایت این نکات، می‌تواند تا جای امکان از پیشرفت بیماری در بدن خود جلوگیری کند و به مرور زمان، به سلامتی کامل خود برسد.

برای مثال گوشی پزشکی، یکی از مهم‌ترین و کاربردی­ترین لوازم پزشکی است که حتماً هنگام مراجعه به مطب یا بیمارستان، آن را دست پزشکان دیده­اید. پزشکان مختلف معمولاً هنگام معاینه بیمار، از گوشی‌های پزشکی استفاده می‌کنند و به کمک آن، صدای ارگان‌های داخلی مانند قلب، ریه و حتی صدای جنین را با آن گوش می‌کنند.

پزشک به وسیله این دستگاه می‌تواند از وضعیت سلامت بیمار تا حدودی مطلع شود و برای او دارو تجویز کند.از تجهیزات و لوازم پزشکی پر مصرف، می‌توان به گوشی پزشکی، انواع فشار سنج، دستگاه اندازه‌گیری قند و چربی و… اشاره کرد. در ادامه تک تک این لوازم پزشکی را معرفی خواهیم کرد.

 

گوشی پزشکی

گوشی پزشکی، یکی از ضروری‌ترین لوازم پزشکی است که تقریباً همه پزشکان یکی از آن را در مطب خود دارند. معمولاً پزشکان و پرستاران از این وسیله، برای شنیدن صدا‌های ضعیف داخل بدن مانند صدا ضربان قلب، صدا قلب جنین و… استفاده می‌کنند. امروزه مدل‌های زیادی از گوشی‌های پزشکی با برند‌های مختلف در فروشگاه‌ها و مراکز فروش تجهیزات پزشکی وجود دارند.

گوشی پزشکی از دو بخش خارجی لوله (earpiece) و قطعه سینه (chest-piece) تشکیل شده است. همچنین این دستگاه، دارای دو بخش داخلی دیافراگم و بل نیز می‌باشد. نقش بل در گوشی‌های پزشکی، شنیدن صدا‌های با فرکانس پایین و نقش دیافراگم، شنیدن صدا‌های با فرکانس بالا است.

جنس و کیفیت لوله متصل به سری گوشی، اهمیت بسیاری در عملکرد آن نیز دارد. یک گوشی پزشکی با کیفیت، گوشی است که پرستار یا پزشک بتواند به راحتی از آن استفاده کند و فشار و ضربان قلب بیمار را به راحتی احساس کند.

از مدل‌های جدید گوشی پزشکی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • گوشی معاینه معمولی
  • گوشی پزشکی تخصصی مخصوص نوزاد
  • گوشی مامایی
  • گوشی اطفال
  • گوشی قلب
  • گوشی آموزشی

این گوشی‌ها توسط برند‌های معتبر دنیا از جمله هاین، لیتمن، ریشتر، میکرولایف، ولش آلن و… ارائه می‌شوند.

دستگاه ساکشن

از کاربردی‌ترین دستگاه‌های پزشکی، می‌توان به دستگاه ساکشن اشاره کرد. این دستگاه به واسطه مکانیزم خاصی که دارد، می‌تواند مایعات و ترشحات بدن بیمار را به بیرون بکشد. دستگاه ساکشن، در بخش‌های مختلفی از بیمارستان، استفاده می‌شود و در هر بخش، کاربرد و عملکرد خاص خود را دارد. بیشترین کاربرد ساکشن، در بخش جراحی بیمارستان است.

تخت ‌های جراحی

تخت، یکی از ضروری‌ترین تجهیزات پزشکی است که به تعداد زیادی، مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ بطوری که امکان بستری و نگهداری بیماران در بیمارستان بدون تخت، امکان‌پذیر نخواهد بود. از تخت برای عمل‌های جراحی، آماده‌سازی بیمار برای عمل، بستری شدن و… استفاده می‌شود.

برانکارد بیمارستان

برانکارد بیمارستان را هم می‌توان به عنوان پرمصرف‌ترین تجهیزات پزشکی، در نظر بگیریم. وجود این وسیله پزشکی، در مواقع ضروری برای حمل و نقل بیماران اهمیت زیادی دارد؛ از این رو هر بیمارستانی، برای مراقبت از بیماران، به این وسیله نیاز خواهد داشت.

مانیتور‌های بیمار

یکی از از تجهیزات کاربردی و پرمصرف پزشکی، دستگاه ‌مانیتور است که می‌تواند وضعیت عمومی بیمار را هنگام عمل جراحی، به پزشک نشان دهد. وجود این دستگاه، اهمیت زیادی دارد و برای همه بیماران از کودک گرفته تا بزرگسال، ضروری است.

دستگاه اکسیژن

دستگاه اکسیژن، یکی از پرمصرف‌ترین لوازم پزشکی است که تقریباً در هر بیمارستانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به کمک این دستگاه، می‌توان، اکسیژن مورد نیاز بیمارانی که مشکل تنفسی دارند را تأمین کرد. معمولاً دستگاه تنفس را در اتاق‌های مختلف هر بخش، قرار می‌دهند تا بیماران مختلف، در صورت نیاز، از آن استفاده کنند.

انواع باند‌ها

جراحت و بریدگی، از اتفاقات رایجی است که در بیمارستان‌ها دیده می‌شود. معمولاً پزشکان و پرستاران، برای مراقبت از زخم بیماران، از انواع باند‌ها استفاده می‌کنند. همانطور که می‌دانید، این باند‌ها باید در طول روز چندین بار تعویض شوند، به همین دلیل می‌توان ادعا کرد که انواع باند‌ها، یکی از تجهیزات کاربردی و پرفروش پزشکی به حساب می‌آیند.

تجهیزات اتصال سرم یا ست سرم

سرم از تجهیزات پر مصرف پزشکی است که نقش بسیار مهمی در بهبود وضعیت بیماران دارد. در بیمارستان‌ها برای تأمین مواد غذایی یا داروی مورد نیاز بدن بیمار، از روش تزریق سرم استفاده می‌شود. همانطور که می‌دانید، تزریق سرم، نیازمند یک پایه اتصال سرم و سایر تجهیزات پزشکی است. وجود این موارد در بخش‌های مختلف هر بیمارستانی، ضروری است.

تجهیزات تزریق

تجهیزات تزریقی مانند آمپول و سوزن، یکی از لوازم کاربردی در علم پزشکی است. به طور کلی در طول روز، از انواع آمپول‌ها، برای بیماران بستری در بیمارستان یا مطب استفاده می‌شود. تجهیزات تزریقی که از دو بخش سوزن و سرسوزن تشکیل شده‌اند، اهمیت بسیار زیادی در حوزه پزشکی نیز دارند.

سوند ادراری

برخی از بیماران بستری در بیمارستان، به دلایل مختلف دچار مشکلات ادراری هستند و نمی‌توانند مانند سایر افراد، کار خود را انجام دهند. سوند ادراری، یک وسیله پزشکی است که در این مواقع به درد می‌خورد. از سوند ادراری، برای دفع و تخلیه ادرار کسانی که مشکل ادراری دارند یا به هر دلیلی نمی‌توانند حرکت کنند، استفاده می‌شود. با استفاده از این دستگاه، می‌توان ادرار بیمار را از مجاری ادرای به مخزن مخصوصی منتقل کرد.

وجود این دستگاه، اهمیت زیادی در بیمارستان‌ها دارد؛ چرا که با تخلیه استاندارد ادرار بیماران، از خیس شدن بیمار و تخت آن، جلوگیری می‌کند. در مقابل، عدم استفاده از سوند، منجر به خیس شدن تخت بیمار و در نتیجه، به زحمت افتادن پرستاران و همراهان بیمار خواهد شد.

دستکش و تجهیزات یکبار مصرف

تجهیزات یکبار مصرف مانند دستکش‌ها، نقش بسیار مهمی در بهداشت و حفظ سلامتی بیماران و همچنین پزشکان دارد. اغلب پرستاران، هنگام مراقبت از بیماران و کار در محیط بیمارستان، از دستکش‌های یکبار مصرف مخصوص استفاده می‌کنند. وجود دستکش‌ها و سایر تجهیزات یکبار مصرف در بیمارستان‌ها، برای جلوگیری از انتشار میکروب و ویروس‌ها ضروری است.

لوله معده

لوله معده، یک وسیله کاربردی پزشکی است که وجود آن در هر بیمارستانی الزامی می­باشد. از لوله معده برای شستشو معده در مواقع اضطراری استفاده می‌شود.

لوله تغذیه

بیماران زیادی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی وجود دارند که به هر دلیلی نمی‌توانند غذا خود را به طور عادی و از راه دهان میل کنند. لوله تغذیه، یکی از لوازم پرمصرف پزشکی است که به این بیماران کمک می‌کند. با استفاده از لوله تغذیه می‌توان مواد مغذی مورد نیاز بدن بیمار را، به صورت مایعات وارد بدن بیمار کرد. این لوله به دهان یا بینی بیمار متصل است و مواد غذایی را وارد معده می‌کند.

ست انتقال خون

مطمئناً با فرایند انتقال خود در بیمارستان‌ها آشنا هستید. زمانی که یکی از از بیماران به خون نیاز داشته باشد، پزشکان خون مورد نیاز بیمار را، با استفاده از ست انتقال خون، وارد بدن بیمار خواهند کرد. برای انتقال خون می‌توان از تجهیزات مورد نیاز سرم، مانند ست انتقال سرم نیز استفاده کرد.

تجهیزات شوک الکتریکی

معمولاً بیمارانی که دچار وضعیت حاد می‌شوند، نیازمند تجهیزات شوک الکتریکی هستند. گاهی اوقات، پزشکان به کمک این دستگاه، می‌توانند جان بیماران را از مرگ حتمی نجات دهند؛ از این­رو وجود آن در بیمارستان ضروری است.

معرفی چند سایت برتر فروش تجهیزات پزشکی

تجهیزات و لوازم پزشکی، از گذشته تا کنون، نقش مهمی در سلامت و ایمنی بیمار داشته‌اند. در سال‌های اخیر بخصوص پس از شیوع ویروس کرونا، خرید و فروش اینترنتی تجهیزات پزشکی رونق یافته است. بیشتر مشتریان ترجیح می‌دهند به جای مراجعه حضوری به مراکز فروش، خرید خود را به صورت اینترنتی انجام دهند.

از آنجایی که کیفیت و عملکرد تجهیزات پزشکی از اهمیت زیادی برخوردار است باید به دنبال فروشگاهی معتبر و قابل اعتماد بگردید. در این بخش، نام چند سایت معتبر را که در زمینه خرید و فروش تجهیزات پزشکی فعالیت می‌کنند را معرفی خواهیم کرد.
• سایت tebset.com (تجهیزات پزشکی طب ست)
• سایت imeds.ir (تجهیزات پزشکی ایرانیان)
• سایت darmankala.com (فروشگاه اینترنتی درمان کالا)
• سایت mosbatesabz.com (داروخانه آنلاین مثبت سبز)
• سایت healthiumshop.com (فروشگاه اینترنتی هلثیوم)
• سایت sedanmed.ir (تجهیزات پزشکی سدان)
• سایت medkadeh.com (فروشگاه تجهیزات پزشکی و آرایشی مدکده)
• سایت meymed.ir (فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی بیمارستانی می‌مد)
• سایت kmedical.ir (کیا طب غرب)
• سایت tebtolid.com (فروشگاه تجهیزات پزشکی طب تولید)
• سایت azteb.com (فروشگاه تجهیزات پزشکی آزطب)

جمع بندی

ما در این مقاله سعی کردیم شما را با أنواع تجهیزات پزشکی که بیشتر مورد استفاده قرار می گرند را معرفی کنیم که شاید برای شما هم جالب بوده که چه تجهیزاتی بیشتر مورد استفاده پزشکان و پرستاران قرار می گیرد. در انتهای مقاله شما را با فروشگاه های آنلاین که در حوزه تجهیزات پزشکی فعالیت می کنند آشنا کردیم. امیدوارم که توانسته باشیم که بوسیله این مقاله اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم.

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /خرید دستگاه تصفیه آب /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو /قیمت روکش دندان /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.