خون‌ریزی در افراد دچار بیماری کبدی چرا رخ می‌دهد؟

0

برخلاف بیماران دچار کمبود ویتامین K یا افرادی که وارفارین دریافت می‌کنند در بیماران دچار بیماری کبدی تقریباً سطح تمامی فاکتورها پایین است و پایین بودن سطح فاکتورها فقط محدود به فاکتورهای وابسته به ویتامین K نیست. البته تنها استثنای این قضیه فاکتور VIII است. هرچند در بیماران دچار هموفیلی پیوند کبد موجب افزایش سطح فاکتور VIII می‌شود، اما در بیماری کبدی معمولاً میزان فاکتور VIII افزایش می‌یابد که این یافته نشان دهنده‌ی منابع RLS مگاکاریوسیت‌ها برای تولید VIII است.

اگر در بیماران دچار بیماری کبدی سطح فاکتور VIII کاهش یابد باید این احتمال را مد نظر قرار داد که ممکن است DIC به تابلوی بیماری افزوده شده باشد. بنابراین هنگام بررسی علت طولانی شدن PT، سنجش فاکتور VII و یک فاکتور غیروابسته به ویتامین K نظیر فاکتور V مفید است.

در کمبود ویتامین K، مقدار فاکتور VII پایین است و فاکتور V در حد طبیعی است؛ از سوی دیگر در بیماران دچار بیماری منتشر کبد سطح هر دو فاکتور VII و V پایین است. PT مقیاس حساسی برای عملکرد کبد محسوب می‌شود و حتی در اختلالات خفیف کبد میزان آن افزایش می‌یابد، این افزایشPT پیش از کاهش قابل ملاحظه میزان آلبومین یا پره‌آلبومین روی می‌دهد و معمولاً با تغییرات ترانس آمیناز همراه است.

در موارد خفیف تا متوسط بیماری کبدی PT طولانی می‌شود اماPTT  معمولاًدر محدوده‌ی طبیعی باقی می‌ماند، در بیماری شدید کبدPT طولانی‌تر می‌شود و PTT نیز غیر طبیعی می‌گردد.

در بیماری کبدی علل خون‌ریزی به جز کاهش تولید فاکتور عبارتند از:

۱- کاهش پاکسازی محصولات مستقل از هپارین تجزیه‌ی فیبرین و/ یا DIC همراه

۲- مهار کار پلاکت‌ها و

۳- افزایش سطح فعال کننده پلاسمینوژن بافتی.

تگ: Bleeding in Patients with Liver Disease

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.