چربی سوزی بیشتر با تردمیل یا دوچرخه ثابت؟!

0

رپورتاژ

چکیده : اگر می‌خواهید به تازگی ورزش را شروع کنید، شاید بد نباشد از الپتیکال و اسکی فضایی استفاده نمایید. اگر به‌دنبال فشار کمتر روی ماهیچه‌ها هستید، دوچرخه ثابت بهترین گزینه ا‌ست؛ اما اگر به‌دنبال چربی‌سوزی بالا می‌باشید، هیچ چیز جای تردمیل را نمی‌گیرد.

 

در روزگاری زندگی می‌کنیم که به خاطر سبک زندگی و مصرف فست‌فود نیاز به ورزش برای حفظ تناسب اندام، لازم و ضروری به نظر می‌رسد. در این میان، ورزش‌های هوازی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند.

احتمالا برایتان ‌پیش‌آمده‌است، وقتی از دیگران درباره انتخاب دستگاه‌های ورزشی مشورت می‌گیرد، عده‌ای تردمیل را بهترین وسیله برای چربی‌سوزی می‌دانند و عده دیگر، دوچرخه ثابت یا اسپینینگ را در این مقاله تلاش می‌کنیم یک بار برای همیشه این سؤال را پاسخ دهیم؛ تردمیل یا اسپینینگ (دوچرخ ثابت)؟

قبل از اینکه به این پرسش پاسخ بدهیم، ابتدا باید اطلاعاتی درباره تأثیر هر کدام روی بدن کسب نمائیم.

چگونه تردمیل باعث لاغری میشود؟

تردمیل یا همان شبیه‌ساز پیاده‌روی، یکی از دستگاه‌های پرطرفدار در باشگاه‌هاست.

هم‌چنین این دستگاه به دو نوع تردمیل خانگی و تردمیل باشگاهی تقسیم می‌شود. احتمالا نیاز به توضیح نباشد که هنگام خرید انواع تردمیل، باید به این نکته توجه کنید که تردمیل خانگی از امکانات کمتری برخوردار است؛ اما اگر پول برایتان مسئله‌ای نیست، می‌توانید تردمیل باشگاهی بخرید و در خانه از آن استفاده نمایید. در حال حاضر، دستگاه‌های تردمیل قابلیت‌های فراوانی دارند که شاید بهترین آنها تنظیم شیب است. استفاده از تردمیل تأثیر مستقیم روی پایین تنه می‌گذارد. از همین رو، وسیله‌ای مناسب برای لاغر‌کردن پاهاست. اما سؤال اینجاست؛ تردمیل به لاغری کمک می‌کند؟

 

تردمیل یکی از دستگاه‌هایی‌ست که کالری‌سوزی بالایی دارد؛ هر چند میزان این کالری‌سوزی بسته به افراد با هم متفاوت است؛ مثلا برای فردی با ۹۰ کیلو وزن، استفاده از تردمیل برای یک ساعت می‌تواند باعث سوزاندن ۳۸۰ کالری شود. با این‌حال، یکی از چیزهایی که تردمیل را بر اسپینینگ (دوچرخه ثابت) برتری می‌دهد؛ تنوع حرکاتی‌ست که هنگام استفاده تردمیل می‌توان انجام داد.

بسته به اینکه کدام ناحیه از بدن خود را می‌خواهید درگیر نمایید؛ می‌توانید حرکات مختلفی را طراحی کنید. به‌عنوان مثال، هنگام پیاده‌روی روی تردمیل می‌توانید از دمبل‌های سبک برای درگیری ماهیچه‌های بالاتنه استفاده نمایید.

یا اینکه به‌صورت برعکس روی تردمیل بدوید و حرکاتی از این دست. هم‌چنین برای کسانی که می‌خواهند باسن خود را کوچک نمایند؛ کافی‌ست شیب دستگاه تردمیل را تنظیم کنند. حال به بحث شیرین قیمت تردمیل می‌رسیم. قیمت تردمیل به امکانات آن بستگی دارد؛ اما در کل، تردمیل از اسپینینگ یا همان دوچرخه ثابت قیمت بیشتری دارد.

اسپینینگ یا دوچرخه ثابت

در ورزش‌های هوازی همه چیز به نوع بدن شما بستگی دارد؛ منظور این است که در برخی بدن‌ها چربی‌سوزی به آرامی صورت می‌گیرد و برخی نه، برخی سریع‌تر لاغر می‌شوند و برخی دیگر ممکن است نتیجه نگیرند. در مورد ورزش اسپینینگ (دوچرخه ثابت) هم دقیقا به همین شکل است.

استفاده از اسپینینگ (دوچرخه ثابت) برای چربی‌سوزی موضعی نیست. با اینکه این دستگاه بیشتر عضله‌های پایین تنه را درگیر می‌کند، اما نباید اشتباه کرد. کسانی که می‌خواهند فقط ران و یا پاهای لاغری داشته‌باشند؛ اسپینینگ (دوچرخه ثابت) خیلی به کارشان نمی‌آید.

این دستگاه به طور کلی به لاغر‌شدن کل بدن کمک می‌کند. چنین چیزی درباره تردمیل هم صادق است؛ اما تردمیل به گونه‌ای طراحی شده که می‌توان حرکات متنوعی را با آن انجام داد. درحالی‌که اسپینینگ (دوچرخه ثابت) از چنین تنوعی برخوردار نیست.

 

استفاده منظم از اسپینینگ (دوچرخه ثابت) می‌تواند سبب تقویت همسترینگ و عضلات سرینی شود و در نهایت سبب زیبایی پایین تنه گردد؛ اما باز هم نباید دچار اشتباه شد. چرا که ممکن است اسپینینگ (دوچرخه ثابت) سبب لاغری شما نشود؛ اما قطعا زیبایی خاصی به پایین تنه شما می‌بخشد. حال به سراغ معرفی انواع دوچرخه‌ های ثابت برویم.

انواع دوچرخههای ثابت

دوچرخه نشسته

رایج‌ترین نوع دوچرخه‌های ثابت است. این نوع دوچرخه، امکاناتی را در اختیار شما می‌گذارد. به‌عنوان مثال، برای کسانی که به مدت زیاد رکاب می‌زنند، نشستن مزیت مهمی محسوب می‌شود؛ چرا که رکاب زدن طولانی مدت روی کمر فشار زیادی می‌آورد. از همین رو، نشستن می‌تواند فشار روی کمر را کاهش دهد. در ورژن‌هایی از دوچرخه نشسته، دسته نیز قابل حرکت است. اینگونه با حرکت‌دادن دسته، عضلات دست و بازو نیز درگیر می‌شوند.

دوچرخه نشسته پشتی‌دار

این نوع دوچرخه برای افراد مسن و یا کسانی که کمردرد دارند مناسب است؛ چرا که صندلی به گونه‌ای طراحی شده که فرد احساس راحتی کند (صندلی‌های نوع نشسته چنین راحتی‌ای ندارند). از طرف دیگر، به خاطر جایی که برای رکاب‌ها تعبیه شده‌است، ورزش‌های سنگین قابل انجام نیست؛ اما هم‌چنان می‌توانید برای کالری‌سوزی به‌صورت سبک رکاب بزنید.

اسپینینگ

دسته آخر، اسپینینگ‌ ها هستند. اسپینینگ‌ها طوری طراحی‌شده‌اند که کاملا تأثیر دوچرخه‌سواری روی بدن ورزشکار را شبیه‌سازی‌کنند. برخلاف دو نوع دیگر، شما هنگام استفاده از اسپینینگ‌ ها می‌توانید، از روی زین بلند شوید و رکاب بزنید. سرعت همانند دنده‌های دوچرخه واقعی طراحی شده‌است. این نوع دوچرخه ثابت، برای کاهش وزن سریع مناسب است.

و اما بحث شیرین قیمت دوچرخه ثابت. دوچرخه‌های ثابت از تردمیل ارزان‌تر هستند؛ اما برخی انواع دوچرخه همانند تردمیل قیمت بالایی دارند. در واقع، قیمت دوچرخه‌ های باشگاهی و خانگی تفاوت زیادی با هم دارند.

الپتیکال و اسکی فضایی

قبل اینکه بحث تردمیل و دوچرخه ثابت را جمع‌بندی کنیم، بد نیست دستگاه دیگری را معرفی نماییم. اگر مبتدی هستید و به تازگی به ورزش روی آورده‌اید، الپتیکال یا اسکی فضایی بهترین گزینه برای شماست. این دستگاه با برداشتن فشار از روی مفاصل، شما را خسته نمی‌کند؛ اما تأثیرات فوق‌العاده‌ای بر روی قلب و عروق شما می‌گذارد. برخلاف دو دستگاهی که در بالا معرفی شد؛ الپتیکال و اسکی فضایی فشار کمی روی زانوها می‌آورد. با این‌حال می‌تواند گزینه مناسبی برای مبتدیان و افراد پابه‌سن‌گذاشته به حساب بیاید.

در برخی دستگاه‌های الپتیکال و اسکی فضایی دسته‌ها نیز حرکت می‌کنند تا عملا شما امکان تمرین فول بادی داشته‌باشید. در پایان به برخی مزایا و معایب الپتیکال و اسکی فضایی اشاره می‌کنیم. دستگاه الپتیکال و اسکی فضایی کالری‌سوزی بالایی دارد. در نتیجه برای لاغری بسیار مفید است و برای دوره ریکاوری بهترین گزینه است؛ اما از معایب الپتیکال و اسکی فضایی باید به آسیب احتمالی به ماهیچه‌ها و عدم افزایش بسیار قدرت در ماهیچه‌های پا اشاره کرد.

نتیجهگیری

در نهایت باید گفت تفاوت زیادی میان الپتیکال و اسکی فضایی، دوچرخه ثابت و تردمیل وجود دارد. اگر می‌خواهید به تازگی ورزش را شروع کنید، شاید بد نباشد از الپتیکال و اسکی فضایی استفاده نمایید. اگر به‌دنبال فشار کمتر روی ماهیچه‌ها هستید، دوچرخه ثابت بهترین گزینه ا‌ست؛ اما اگر به‌دنبال چربی‌سوزی بالا می‌باشید، هیچ چیز جای تردمیل را نمی‌گیرد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.