یک سیاره فراخورشیدی جدید بزرگ با اقیانوس‌های گسترده پیدا شد

0

به نظر می‌رسد یک سیاره فراخورشیدی تازه کشف شده که در فاصله ۱۰۰ سال نوری از زمین قرار دارد یا اقیانوس‌های گسترده‌اش، گزینه جدید برای مهاجرت ما باشد. البته فعلا با میزان زیادی تخیل!

این سیاره TOI-1452b نامیده می‌شود و اندازه‌گیری‌های اندازه و جرم آن نشان داده که یک اقیانوس بسیار بزرگ روی سطح آن وجود دارد.

در شرایطی که هنوز برای ابزار نظر دقیق زود است، ما باید مشاهدات تلسکوپ فضایی جیمز وب را دنبال کنیم تا جو این سیاره فراخورشیدی را مطالعه کنیم و در مورد ماهیت TOI-1452b مطمئن‌تر شویم، اما نتایج اولیه بسیار جالب است.

این کشف را تیمی از محققان به سرپرستی یک اخترشناس دانشگاه مونترال در کانادا انجام داده‌اند و نتایج آن را در مقاله‌ای که در مجله Astronomical منتشر شده است، منتشر کرده‌اند.

نتایج مدل‌سازی نشان می‌دهد که این سیاره میزان تابش متوسطی از ستاره مرکزی یا خورشید خود دریافت می‌کند همین امر باعث شده که TOI-1452b علیرغم نزدیکی نسبی به منظومه شمسی، تاکنون شناسایی نشده بود.

این سیاره فراخورشیدی به دور  یک جفت کوتوله‌ قرمز کم‌نور، که با فاصله تنها ۹۷ واحد نجومی از هم هستند، پیدا شده. در واقع این دو ستاره آنقدر به هم نزدیک هستند که دانشمندان مشکوک هستند که دو ستاره، در واقع یکی باشند.

با این حال، تلسکوپ ویژه شکار سیاره‌های فراخورشیدی یا TESS به اندازه‌ای حساس است که با رویت فرورفتگی‌های منظم و ضعیفی در نور ستارگان تشخیص می‌دهد جسمی به طور منظم بین ما و ستاره در حال حرکت است که این همان سیاره در حال چرخش است.

در کشف جدید محققان از ابزار بسیار حساس خود که برای شناسایی گذر سیاره‌های فراخورشیدی در رصدخانه Mont Mégantic در کانادا طراحی شده بود، استفاده کردند.

مشاهدات هر دو تلسکوپ یعنی هم تلسکو‍پ TESS و رصدخانه Mont Mégantic نشان داده که یک سیاره فراخورشیدی وجود دارد که به دور یکی از ستارگان دوتایی TOI-1452 می‌چرخد.

محققان با بررسی میزان نوری که ستاره از خود ساطع می‌کند و زمان گردش سیاره به دور ستاره، متوجه شدند که اندازه سیاره فراخورشیدی از زمین بزرگ‌تر است و به اندازه ۱.۶۷۲ برابر زمین  است، چیزی که ما آن را ابر سیاره می‌نامیم.

این سیاره تنها ۱۱ روز طول می‌کشد تا به گرد ستاره خود بگردد، در مقایسه با ما که ۳۶۵ روز طول می‌کشد تا به دور خورشیدمان بگردیم. با این حال، از آنجایی که ستاره در مقایسه با خورشید بسیار خنک و کم نور است،این سیاره در منطقه معتدل مداری قرار دارد.

اخترشناسان جرم سیاره TOI-1452b را ۴.۸۲ برابر زمین تخمین می‌زنند.

هنگامی که اندازه و جرم یک جسم را دارید، می‌توانید چگالی متوسط ​​آن را استنباط کنید. برای TOI-1452b، این چگالی ۵.۶ گرم بر سانتی‌متر مکعب است و این چگالی بسیار نزدیک به چگالی زمین ۵.۵ گرم بر سانتی‌متر مکعب است. داشتن چگالی مشابه زمین، برای جسمی که جرم بیشتری دارد، نشان می‌دهد که جسم از ماده کم‌چگالی تشکیل شده است.

پس منطفا این سیاره باید یک سیاره اقیانوسی باشد.  آن‌ها ترکیب داخلی سیاره فراخورشیدی را مدلسازی کردند و مشخص کردند که ۳۰ درصد جرم آن می‌تواند آب باشد.در مقایسه، آب کمتر از ۱ درصد جرم زمین را تشکیل می‌دهد. به نظر می‌رسد ترکیب TOI-1452b به قمر‌های آبی اروپا در مدار با مشتری و انسلادوس در مدار زحل نزدیک‌تر باشد.

سیاره پوشیده از اقیانوس میلر در فیلم علمی تخیلی بین‌ستاره‌ای
سیاره پوشیده از اقیانوس میلر در فیلم علمی تخیلی بین‌ستاره‌ای

اما هنوز هم به طور دقیق نمی‌توان گفت که TOI-1452b از چه چیزی ساخته شده، اینجاست که باید از تلسکوپ جیمز وب استفاده کنیم.

از آننجا که مقداری از نور ستاره از اتمسفر سیاره فراخورشیدی عبور می‌کند (در صورتی که جو آن وجود داشته باشد) جیمز وب به اندازه کافی دقت دارد تا تفاوت آن نور را  تشخیص دهد تا دانشمندان بتوانند آنچه را که در جو سیاره فراخورشیدی وجود دارد بررسی کنند.

این تحقیق در مجله Astronomical منتشر شده.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.