فیلم انیمیشن سرود کریسمس – خلاصه داستان، نقد و تحلیل – A Christmas Carol 2009

0

کارگردان: رابرت زمه کیس

صداپیشگان: جیم کری (اسکروج / ارواح سه‌گانه)، گری اولدمن (مارلیا کراچیت/ تاینی تیم)، کالین فیرث (فرد)، باب هاسکینز (جو). ۹۵ دقیقه

انیمیشن سرود کریسمس روایت سینمایی از قصه عید نوئل چارلز دیکنز (۱۸۷۰ ۱۸۱۲)، نویسندهٔ انگلیسی است که برای اولین بار در سال ۱۸۴۳ منتشر شد.

قصهٔ فیلم تقریبا همان قصهٔ قدیمی آشناست اسکروج، پیرمردی خسیس، شب قبل از عید نوئل (کریسمس)، به دیدار شبح مارلی، شریک سابق خود، نایل می‌شود. شبح به اسکروج هشدار می‌دهد که اگر زندگی‌اش را هر چه زودتر تغییر ندهد و به آدم خوبی مبدل نشود، به زودی خواهد مرد. در ادامهٔ ماجرا اسکروج موفق به راندن ارواح خبیث کریسمس از وجود خویش می‌شود و در نتیجه در صبح روز نوئل به مرد کاملا دیگری مبدل می‌گردد. او که همیشه با کارمند خود، باب کراچیت، بدرفتاری می‌کرده، حالا بوقلمونی برای وی می‌فرستد و در امور خیریه شرکت می‌کند و راه انسان دوستی در پیش می‌گیرد.

قصهٔ دیکنز، نوعی افسانهٔ اخلاقی است و نتیجه‌ای که از آن گرفته می‌شود در سخنان شبح نهفته است: «از هر انسانی خواسته شده که به هنگام حیات روحی را که در بدن دارد با نوع دوستی در حق دیگران آزاد کند و اگر این اتفاق رخ ندهد و روح به این شکل از بدن خارج نشود، اجبارا پس از مرگ انسان روح از بدن وی خارج خواهد شد اما روح در چنین حالتی دچار نوعی سرگردانی و عذاب وجدان خواهد شد. )

قصهٔ سرود کریسمس دیکنز در واقع پیام برادری و نوع دوستی است و خوشبختانه باید گفت که سرود کریسمس رابرت زمه کیس یکی از بهترین فیلم‌هایی است که تاکنون هالیوود از روی این قصهٔ قدیمی ساخته و عرضه کرده است. زمه کیس با سه فیلم انیمی‌شنی که به روش Performance Capture ساخته، ثابت کرده که توانایی بی‌بدیلی در بهره‌گیری از این روش برای بیان قصه‌های کریسمسی دارد.

تجربه بصری سرود کریسمس به شدت وجدآور، تماشایی و مسحورکننده است. فیلم به روح اصلی آثار دیکنز وفادار است. در قصه‌های دیکنز معمولا قهرمان قصه در محاصره انبوهی از کاراکترها و کاریکاتورها قرار می‌گیرد. در سرود کریسمس و شخصیت اصلی قصه – اسکروج – یک کاریکاتور است و باید گفت اسکروجی که زمه کیس در فیلم خود آفریده، از تمامی همتایان سینمایی خود اسکروج‌تر است: لاغر، بداخلاق، خسیس و قوز کرده. چهرهی جیم کری در سطوح زیرین انیمیشن موشن کپچر (یا پرفورمانس-کپچر) پیداست و ما حتی می‌توانیم می‌میک‌های معروف صورت وی را تشخیص بدهیم اما دیگر کاراکترها شباهت چندان زیادی به اصل‌های خود ندارند.

ما در قطار قطبی زمه کیس همواره قادر به تشخیص تام هنکس بودیم اما در سرود کریسمس تشخیص‌گری اولدمن، تیم راث، رابین رایت پن و باب هاسکینز به دشواری ممکن است تصویری که زمه کیس از لندن دوران ویکتوریایی ارایه کرده، یکی از جذابیت‌های فیلم است.

پرواز بر فراز لندن و تماشای خیابان‌ها و کوچه‌ها و خانه‌ها از بالا و از همهٔ وجوه، می‌تواند برای تماشاگران از هر سنی که باشند جالب و تماشایی باشد.

شیوه انیمیشن این آزادی را به فیلمساز داده تا تقریبا به هر کار ناممکنی دست بزند؛ از احضار روح سالوادور دالی تا ناپدید شدن میز و صندلی‌ها و..

سرود کریسمس با اینکه یک فیلم انیمیشن خانوادگی است اما تحمل برخی صحنه‌های ترسناک‌اش می‌تواند برای بچه‌ها دشوار باشد. با این وجود، حضور جیم کری که در فیلم به جای هشت کاراکتر مختلف حرف‌زده تا حد زیادی از ترس‌ها و تلخی‌ها – به ویژه تلخی‌های اسکروج- کم کرده است. فیلم هم برای بچه‌ها و هم برای والدین آن‌ها تماشایی و لذت بخش است.

منبع: دنیای تصویر

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.