فیلم کریسمس مبارک، آقای لارنس – نقد، بررسی و خلاصه داستان – Merry Christmas Mr. Lawrence (1983)

0

کارگردان : ناگیسا اوشیما
فیلمنامه‌نویس : پل میرسبرگ و اوشیما، برمبنای رمان و داستان‌هائی نوشته لارنس وان در پُست.
فیلمبردار : توئچیرو ناروشیما
آهنگساز(موسیقی متن) : ریوایچی ساکاموتو.
هنرپیشگان : دیوید بووی، تام کانتی، ساکاموتو، تاکِشی، جانی اوکورا، کریس برون و جک تامپسن.
نوع فیلم : رنگی، ۱۲۴ دقیقه.

جاوه، سال ۱۹۴۲. «سرهنگ جان لارنس» (کانتی) که افسر ربط زندانیان جنگی متفقین و زندانبانان ژاپنی به ریاست «سروان یونوئی» (ساکاموتو) است، به «گروهبان هارا» (تاکشی) که دستو هاراکیری به یک نگهبان کره‌ای داده، اعتراض می‌کند. «یونوئی» اسیری به نام «جک سلی‌یرز» (بووی) را با خود می‌آورد و مایل است او را جایگزین فرمانده زندانیا، «سروان هیکزلی» (تامپسن) کند.

«سلی‌یرزز» از همکاری با او امتناع می‌کند و می‌کوشد همراه «لارنس» بگریزد ولی هر دو دستگیر می‌شوند. «هارا» هنگام کریسمس آنان را آزاد می‌کند ولی «یونوئی»، «هیکزلی» را به خاطر افشا نکردن نام متخصصان اسلحه در میان افرادش محکوم به مرگ می‌کند و «سلی‌یرز» را که گونه‌های «یونوئی» را بوسیده، محکوم می‌کند تا گردن در خاک برود تا بمیرد. ۱۹۴۶. «لارنس»به دیدار «هارا» می‌رود که اکنون به‌عنوان جنایتکار جنگی محکوم به مرگ است و فاش می‌کند که «یونوئی» قبل از اعدامش، مشتی مو را که از سر «سلی‌یرز» بریده، به او داده تا وقف آرامگاه اجدادش در ژاپن شود.

پیش از این اوشیما دوبار در محصولات مشترکی از شرق و غرب همچنان دل مشغولی‌های قبلی خود را پی گرفته بود – داستان عاشقانه کلاستروفوبیک و قصه ارواح تاریخی. این‌بار یک رابطه چهارسویه میان دو انگلیسی و دو ژاپنی را پی می‌گیرد تا تضاد فرهنگ‌ها را در ارائه مفهومی چون حقیقت نشان دهد. ژاپنی‌های فیلم او از طریق برخورد با هم‌زادهای غربی‌شان، فرصت شکستن پوسته عقده‌ها و امیال‌مکتوم را – که اوشیما بارها بدان‌ها پرداخته بود – به دست می‌آورند. فیلم ترکیبی از ساختار ریزبافت و ایستای ژاپنی و روایت پویای غربی است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.