تاریخچه المپیک چیست؟

0

هزاران سال طول کشید٬ تا چیزی که به عنوان یک مراسم مذهبی برای گرامی داشت خدای یونان زئوس در شهر یونانی المپیا وجود داشت به بزرگترین نمایش برتری ورزشی بر روی زمین بدل شود. تاریخ آغاز در سال ۷۷۶ پیش از میلاد به عنوان مبدا تقویم پیشین یونان در نظر گرفته می‌شد٬ که در آن زمان به بخش‌هایی به طول چهار سال به نام المپیاد تقسیم شده بود. چه می‌تواند باشد؟ البته این مسابقات المپیک است.

رقابت باعث ترویج خوبی می‌شود یا یونانیان باستان این طور فکر می‌کردند. علاوه بر رویدادهای ورزشی٬ مسابقاتی در زمینه موسیقی٬ خوانندگی٬ و شعر هم در جریان بود. می‌توانید درباره آنها در ادبیات کلاسیک مطالعه کنید٬ مثل «ایلیاد» از هومر و «اینئید» از ویرجیل. حتی قهرمانان افسانه‌ای هم اکنون و آن زمان از یک رقابت خوب قدردانی می‌کردند. نظر شما این نیست؟ برای سیزده دوره اول٬ المپیک‌های یونان باستان تنها شامل یک رویداد بود٬ مسابقه دوی دویست متر. اما با گذشت زمان٬ مسابقات هیجان انگیز دیگر مانند بوکس٬ ارابه رانی و قاطر سواری٬ و حتی یک مسابقه دو که در آن دونده‌ها لباس کامل رزم به تن داشتند قهرمانان امیدوار بسیاری را به استادیوم المپیک جذب کرد.

دو ترکیبی٬ پرش٬ کشتی٬ پرتاب نیزه٬ و پرتاب دیسک با نام پنج‌گانه شناخته می‌شوند و مسابقات امروزی از آنها الهام گرفته شده است٬ و پانکراتیون٬ یک مبارزه با دست خالی که فقط گاز گرفتن و در آوردن چشم در آن ممنوع بود٬ تضمین می‌کرد که تنها سرسخت ترین مردان پیروز می‌شوند. و پیروز هم می‌شدند. هیچ کس از کروئیبوس نانوا پیشی نگرفت٬ کسی که در سال ۷۷۶ پیش از میلاد به عنوان اولین قهرمان المپیک شناخته شد. و هیچ وقت اورسیپوس از مگارا را فراموش نمی‌کنیم٬ برنده المپیک سال ۷۲۰ پیش از میلاد که لباس خود را پاره کرد تا بتواند آزادانه مسابقه بدهد٬ و سنت لخت مسابقه دادن در یونان باستان را آغاز کرد. و حالا صفی از برنده‌ها را می‌بینیم که تا به حال ندیده بودیم. اما همه چیزهای خوب پایانی دارند.

در سال ۳۹۱ میلادی٬ امپراتور مسیحی روم تئودوسیوس اعمال بت پرستی را ممنوع کرد٬ و کمی پس از آن دنیا عاشقانه با المپیک خداحافظی کرد. اما درست شبیه همان ورزشکاران پانکراتیون باستان٬ نمی‌توانید همیشه خوبی را مغلوب کنید. و ۱۵۰۰ سال بعد در سال ۱۸۹۶ ٬ مسابقات المپیک مدرن در شهر آتن یونان افتتاح شد. امروزه٬ المپیک‌های تابستانی و زمستانی هزاران ورزشکار طراز اول جهان٬ و میلیاردها هوادار بهترین رویداد ورزشی دنیا را گرد هم می‌آورد. سریع‌تر٬ بلندتر٬ محکم‌تر. سه فریاد به سلامتی المپیک.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.