چگونه تغییر اقلیمی می‌تواند بر سلامت پوست شما تأثیر بگذارد؟ چه باید کرد؟

0

تغییرات آب و هوایی در حال تبدیل شدن به بخشی از زندگی روزمره است. از امواج گرما گرفته تا شکوفه‌های اولیه تا بارش برف غیرمنتظره، خودش را نشان می‌دهد. در حالی که مهم است نقش خود را در مراقبت از محیط زیست با توجه به این موضوع انجام دهید، مراقبت از خود نیز مهم است. به هر حال، انسان‌ها از طبیعت جدا نیستند.

با تغییر در فصول و آب و هوا که به آن عادت کرده‌اید، تغییرات آب و هوایی به این معنی است که ممکن است نیاز داشته باشید در نحوه مراقبت از خود تغییراتی ایجاد کنید.

این به ویژه در مورد پوست شما صادق است. ب

تأثیر تغییر آب و هوا بر پوست شما

پوست بزرگترین عضو بدن و بخشی از بدن است که بیشترین تعامل را با محیط دارد. با این اوصاف، مراقبت از پوست نباید یک فکر بعدی باشد.

در حالی که با در نظر گرفتن تأثیر تغییرات آب و هوایی بر روی پوست شما ممکن است محافظت در برابر آفتاب و تهدید سرطان پوست را به ذهن متبادر کند، راه‌های دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند پوست شما را تحت تأثیر قرار دهد.

متخصص پوست و یکی از بنیانگذاران Unity Skincare Allison Leer می‌گوید: «شرایط شدید آب و هوایی می‌تواند به انواع مشکلات منجر شود، از کم آبی گرفته تا آفتاب سوختگی. آلودگی هوا و سایر عوامل محیطی نیز می‌تواند تأثیر خود را بگذارد. »

اثرات تغییرات آب و هوایی که ممکن است بر سلامت پوست شما تأثیر بگذارد عبارتند از:

 • شرایط آب و هوایی شدید
 • آلودگی
 • تخریب لایه اوزون
 • جاری شدن سیل
 • افزایش دما و رطوبت
 • گرده را افزایش می‌دهد

این عوامل ممکن است به تعدادی از مشکلات پوستی و سلامتی کمک کنند، از جمله:

 • سرطان پوست
 • آکنه
 • علائم پیری زودرس
 • بیماری‌های پوستی مانند راش، کهیر، اگزما و پسوریازیس
 • بیماری‌های عفونی و عوارض جانبی مرتبط با پوست

تغییرات آب و هوایی و سرطان پوست

ازن را به عنوان SPF زمین در نظر بگیرید. همانطور که نازک یا پراکنده می‌شود، اشعه ماوراء بنفش بیشتر و بیشتر از آن نشت می‌کند.

تحقیقات قدیمی‌تر در سال ۲۰۱۱ تخمین می‌زند که کاهش تنها ۱ درصدی ضخامت لایه اوزون، بروز کارسینوم سلول سنگفرشی را ۳ تا ۴.۶ درصد، کارسینوم سلول بازال را ۱.۷ تا ۲.۷ درصد و ملانوم را ۱ تا ۲ درصد افزایش می‌دهد.

در حال حاضر  نرخ سرطان پوست در سراسر جهان همچنان در حال افزایش است.

بر اساس سازمان بهداشت جهانی (WHO)، سالانه ۲ تا ۳ میلیون سرطان پوست غیر ملانوما و ۱۳۲۰۰۰ سرطان پوست ملانوما در سراسر جهان رخ می‌دهد.

آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) خاطرنشان می‌کند که چندین ماده مختلف بر تخریب لایه ازن تأثیر می‌گذارد، مانند:

 • کلروفلوئوروکربن‌ها (CFC)
 • هالون‌های حاوی برم و متیل بروماید
 • هیدروکلرو فلوئوروکربن‌ها (HCFCs)
 • تتراکلرید کربن (CCI4)
 • متیل کلروفرم

این مواد اغلب در آئروسل‌ها، محصولات فوم، یخچال‌ها، تهویه مطبوع و حلال‌های تمیز‌کننده یافت می‌شوند.

اشعه ماوراء بنفش تنها علت سرطان پوست مرتبط با تغییرات آب و هوایی نیست. آلودگی هوای ناشی از سوزاندن سوخت‌های فسیلی نیز می‌تواند نرخ سرطان پوست را افزایش دهد.

هنگامی که سوخت‌های فسیلی می‌سوزند، دی اکسید کربن و سایر آلاینده‌ها مانند هیدروکربن‌های پلی آروماتیک در هوا آزاد می‌شوند.

بر اساس یک بررسی در سال ۲۰۲۱، این نانوذرات، همچنین به عنوان PM2.5 شناخته می‌شوند، به اپیدرم نفوذ می‌کنند و ممکن است از طریق فولیکول‌ها و غدد از پوست عبور کنند. قرار گرفتن در معرض انتشار گاز‌های گلخانه‌ای افزایش ۲۰ درصدی در ضایعات رنگدانه‌ای صورت را نشان داد. بخش بزرگی از PM2.5 از کربن سیاه، یک سرطان‌زای شناخته شده تشکیل شده است. سرطان زایی این ذرات زمانی افزایش می‌یابد که با فلزات سمی و هیدروکربن‌های آروماتیک چند حلقه‌ای آئروسل تشکیل دهند.

همین مطالعه شواهد مستندی را نشان داد که آلودگی هوا شرایط التهابی پوست، به ویژه درماتیت آتوپیک را بدتر می‌کند، که ممکن است نیاز به افزایش مصرف دارو‌های سرکوب‌کننده سیستم ایمنی داشته باشد.

هم دارو‌های درماتیت آتوپیک و هم دارو‌های فشار‌دهنده سیستم ایمنی می‌توانند خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهند.

تغییرات آب و هوا و آکنه

طبق گفته انجمن پوست آمریکا (AAD)، میزان آکنه در حال افزایش است و حدود ۸۵ درصد از آمریکایی‌های بین ۱۲ تا ۲۴ سال را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

تغییرات آب و هوایی می‌تواند تعادل pH پوست ما را تغییر دهد. افزایش تعریق و تولید روغن نیز می‌تواند جوش‌های آکنه را افزایش دهد.

نشانه‌های پیری

قرار گرفتن در معرض نور خورشید می‌تواند پیری پوست را در طول زمان بدتر کند.

تغییرات آب و هوایی می‌تواند منجر به افزایش اشعه ماوراء بنفش و آلاینده‌های محیطی شود که باعث آسیب رادیکال‌های آزاد می‌شود و اثرات قرار گرفتن در معرض نور خورشید را تشدید می‌کند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ نشان داد که آلودگی هوا استرس اکسیداتیو را در پوست افزایش می‌دهد و منجر به پیری زودرس پوست یا بدتر شدن آن می‌شود.

شعله ور شدن شرایط پوستی

دما و رطوبت بالاتر می‌تواند منجر به تعریق بیشتر شود و در افراد مبتلا به اگزما و پسوریازیس شعله ور شود.

همچنین می‌تواند منجر به سایر بیماری‌های پوستی مانند بثورات، پای ورزشکاران و کهیر شود.

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد افراد ممکن است در مناطق شهری در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به اگزما باشند، که نشان می‌دهد آلودگی ممکن است در تشدید این بیماری نقش داشته باشد.

متخصص پوست و عضو هیئت مشاوره علمی انجمن ملی اگزما پیتر لیو موافق است که شرایط التهابی پوست به ویژه اگزما بدتر خواهد شد.

لیو می‌گوید: «اگزما برای همیشه وجود داشته است، اما در جوامع صنعتی غربی به شدت افزایش یافته است، زیرا سبک زندگی ما سالم‌تر شده و باکتری‌های موجود در میکروبیوم‌های پوست و روده ما تنوع کمتری دارند. سیاره‌ای که به سرعت در حال گرم شدن است به این معنی است که این روند ادامه خواهد داشت و احتمالاً افزایش خواهد یافت.

لیو همچنین خاطرنشان می‌کند که اگزما می‌تواند توسط عوامل محیطی مانند:

 • حرارت
 • آفتاب
 • کیفیت هوا
 • دود آتش سوزی
 • آلرژن‌ها مانند گرده

بیماری‌های پوستی

تغییرات آب و هوایی می‌تواند پوست شما را به گونه‌ای تحت تأثیر قرار دهد که ممکن است متوجه نباشید. برای مثال سیل را در نظر بگیرید.

سیل شایع‌ترین و مرگبارترین فاجعه در سراسر جهان است و تغییرات اقلیمی به احتمال زیاد بر فراوانی و شدت سیل شدید رودخانه‌ها می‌افزاید.

بیماری‌های پوستی ناشی از قرار گرفتن در معرض آلودگی یکی از شایع‌ترین اثرات سلامتی سیل است.

این اثرات شامل افزایش بیماری‌های عفونی مانند:

 • زرد زخم
 • سرخک
 • تب دنگی
 • مالاریا
 • لیشمانیوز
 • لپتوسپیروز

آن‌ها همچنین ممکن است بروز بیماری‌های پوستی را افزایش دهند، مانند:

 • درماتیت تماسی
 • آلوپسی آره آتا
 • ویتیلیگو
 • پسوریازیس
 • کهیر یا کهیر

تغییرات آب و هوا و بیماری‌های عفونی

انواع مختلفی از بیماری‌های عفونی از جمله ناقلین، ویروسی و قارچی وجود دارد. همه این‌ها را می‌توان به دلیل تأثیرات تغییرات آب و هوایی افزایش داد.

بیماری‌های عفونی ناقل

این بیماری‌ها ویروس‌ها، باکتری‌ها یا تک یاخته‌هایی هستند که توسط موجودات زنده منتقل می‌شوند.

بیماری لایم

یک مثال بارز بیماری لایم است که از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۴ به طور چشمگیری افزایش یافته است.

بیماری لایم اغلب توسط انگل‌هایی به نام کنه منتقل و به افراد منتقل می‌شود. به طور کلی، دمای گرمتر در زمستان به این معنی است که کنه‌های بیشتری زنده می‌مانند و بیماری لایم را در خارج از مکان‌های جغرافیایی معمولی خود منتشر می‌کنند.

افزایش تماس بین کنه‌های آلوده و انسان یکی دیگر از عوامل مؤثر در افزایش بیماری لایم است.

به گفته آژانس حفاظت از محیط زیست، تغییرات کاربری زمین، از جمله احیای زمین‌های کشاورزی و توسعه در مناطق جنگلی، انسان را به کنه‌ها و ناقلان کنه مانند آهو و موش‌های پا سفید نزدیک‌تر می‌کند.

بیماری لایم علائم متعددی دارد که بسیاری از آن‌ها به سلامت پوست ارتباطی ندارند. با این حال، می‌تواند باعث ایجاد مشکلات پوستی شود، از جمله بثورات بزرگ ( اریتم مهاجر ) و عفونت‌های پوستی ( آکرودرماتیت مزمن آتروفیکانس ).

سایر بیماری‌های منتقله از طریق ناقل

سایر بیماری‌های نوظهور عبارتند از بیماری آناپلاسموز منتقله از کنه، ویروس دنگی و توگا ویروس منتقله از پشه.

به گفته دیرک الستون، MD، FAAD، تغییرات آب و هوایی شیوع این بیماری‌ها را افزایش می‌دهد. افزایش دما باعث می‌شود کنه‌هایی که معمولاً در جنوب یافت می‌شوند در نواحی غرب میانه و شمال ایالات متحده شیوع بیشتری داشته باشند.

بیماری‌های عفونی ویروسی و قارچی

چندین نمونه از افزایش بیماری‌های عفونی به دلیل تغییرات آب و هوایی وجود دارد.


چگونه می‌توانید از پوست خود در برابر اثرات اقلیمی محافظت کنید؟

با توجه به تغییر آب و هوا و محیط شما، پیروی از این اقدامات به شما کمک می‌کند تا از پوست خود به بهترین شکل ممکن مراقبت کنید.

همیشه از ضد آفتاب استفاده کنید

مهم‌ترین کاری که می‌توانید برای پوست خود در برابر اشعه ماوراء بنفش انجام دهید، استفاده از کرم ضد آفتاب است، حتی زمانی که فکر نمی‌کنید به آن نیاز دارید.

هر زمان که در خارج از منزل هستید از کرم ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید. حتی در روز‌های ابری و اگر فقط ۱۰ دقیقه بیرون هستید اعمال می‌شود.

این ضروری است که ابتدا از پوست خود مراقبت کنید. در صورت امکان، می‌توانید از ضد آفتاب مناسب برای صخره‌ها نیز استفاده کنید.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ توسط ابتکار بین‌المللی صخره‌های مرجانی و دولت سوئد به این نتیجه رسید که کرم‌های ضد آفتاب معمولی تأثیر منفی بر صخره‌های مرجانی جهان دارد.

از ساعات اوج مصرف خودداری کنید

لیر به مردم پیشنهاد می‌کند در گرم‌ترین بخش روز، بین ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر، زیر نور خورشید قرار نگیرند.

اگر نمی‌توانید از این ساعات دوری کنید، کرم ضد آفتاب با SPF بالاتر بپوشید و هر ۶۰ تا ۹۰ دقیقه یکبار آن را تجدید کنید.

کیفیت هوا را بررسی کنید

قبل از گذراندن وقت در فضای باز، کیفیت هوا را بررسی کنید.

می‌توانید کیفیت هوا را از طریق وب‌سایت‌ها و برنامه‌های مختلف، بررسی کنید.

استفاده از سیستم تصفیه هوا در خانه شما نیز یک اقدام عالی است.

هیدراته بمانید

این یکی ضروری است، تغییر آب و هوا به کنار. هیدراته ماندن به پوست شما کمک می‌کند تا خاصیت ارتجاعی خود را حفظ کند.

اگر می‌توانید، به جای خرید آب بطری، از یک بطری آب قابل استفاده مجدد استفاده کنید تا تلاش‌های خود را برای هیدراتاسیون پایدار نگه دارید.

غذا‌های غنی از ویتأمین بخورید

یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ اهمیت ویتأمین E و ویتأمین C را در سلامت پوست، به ویژه در محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش نشان می‌دهد.

قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش باعث کاهش سطح ویتأمین E و C در پوست می‌شود. ویتأمین C همچنین با خنثی کردن رادیکال‌های آزاد از پوست در برابر آسیب‌های اکسیداتیو محافظت می‌کند.

علاوه بر این، سطح ویتأمین E با افزایش سن کاهش می‌یابد.

برای مبارزه با این، مطمئن شوید که مقدار زیادی از غذا‌های غنی از آنتی اکسیدان را در رژیم غذایی خود بگنجانید، از جمله:

 • هویج
 • سبزیجات
 • بلوبری
 • هندوانه

از ویتأمین‌ها و مکمل‌ها استفاده کنید

اگرچه مصرف مکمل‌های خوراکی ویتأمین E یا ویتأمین C به تنهایی هیچ فایده‌ای را نشان نداد، اما مطالعات کاهش التهاب ناشی از اشعه ماوراء بنفش را در صورت مصرف همزمان گزارش کردند.

طبق تحقیقات سال ۲۰۱۹، رژیم غذایی فاقد سلنیوم می‌تواند منجر به آسیب ناشی از استرس اکسیداتیو و در نتیجه پیری زودرس شود.

همان مطالعه اشاره کرد که مصرف یک پروبیوتیک خوراکی باعث تسریع بهبود عملکرد سیستم ایمنی پوست پس از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش می‌شود.

روده و پوست ارتباط نزدیکی دارند، بنابراین مصرف یک پروبیوتیک ممکن است به سلامت روده و سلامت پوست کمک کند.

از ویتأمین‌های موضعی استفاده کنید

آلودگی و سایر عوامل استرس زای محیطی می‌توانند به آسیب رادیکال‌های آزاد کمک کنند. استفاده موضعی می‌تواند به خنثی کردن رادیکال‌های آزاد و پیشگیری و درمان تغییرات پوستی کمک کند.

در حالی که هر دو ویتأمین E و ویتأمین C اثرات مثبتی را نشان داده‌اند، بسیاری از مطالعات اشاره می‌کنند که ویتأمین C مورد استفاده همراه با ویتأمین E در محافظت در برابر عوامل استرس‌زا در فضای باز مؤثرتر است.

این دو ویتأمین با هم عمل می‌کنند و مانع از آن می‌شوند:

 • آسیب اشعه ماوراء بنفش
 • پیری نور ناشی از اشعه ماوراء بنفش
 • سرطان پوست
 • التهاب پوستی ناشی از آلاینده‌ها
 • تخریب کلاژن

لباس محافظ و کلاه بپوشید

مشکل فقط گرما و اشعه ماوراء بنفش نیست. همچنین این چیزی است که در آن گرما می‌پوشیم که می‌تواند خطر آفتاب سوختگی و سرطان پوست را افزایش دهد.

مردم تمایل دارند در ماه‌های گرم زمان بیشتری را با لباس‌های محافظ کمتر در خارج از منزل سپری کنند. استفاده از کرم ضد آفتاب و محدود کردن قرار گرفتن در معرض آن بسیار عالی است، اما پوشیدن لباس‌های محافظ و سرپوش زمانی که بیرون هستید نیز مفید است.

لباس‌های UPF (عامل محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش) را برای قرار گرفتن در معرض نور خورشید در نظر بگیرید. پارچه باید UPF 30 داشته باشد تا واجد شرایط دریافت مهر توصیه بنیاد سرطان پوست باشد، اما آن‌ها UPF 50+ را ترجیح می‌دهند.

کلاه‌های لبه پهن و محکم بافته شده بهترین نوع برای محافظت در برابر آفتاب هستند.

چگونه می‌توانید به آب و هوا کمک کنید؟

هیچ فردی نمی‌تواند تغییرات آب و هوایی را معکوس کند، اما همه ما می‌توانیم نقش خود را انجام دهیم. این تغییرات می‌تواند تأثیر دومینویی بر دنیای اطراف شما داشته باشد.

اگر مایلید هر کاری که می‌توانید برای کمک به این سیاره انجام دهید، در اینجا ایده‌ها و منابعی وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

اقدام به

این پیشنهادات مبتنی بر عمل را می‌توان به صورت جداگانه تمرین کرد، اما هنوز هم تأثیر قابل توجهی دارد.

کمتر گوشت بخورید

۱۰۰ درصد گیاهی بودن چیزی نیست که همه بخواهند انجام دهند، اما واقعیت این است که اجرای این عادات، در صورت امکان و در صورت امکان، تأثیر مثبتی دارد.

R خود را به خاطر بسپارید

ممکن است “کاهش، استفاده مجدد، بازیافت” را شنیده باشید، اما در واقع ۵ R وجود دارد!

 • از چیز‌هایی که نیاز ندارید خودداری کنید (هزینه‌های رایگان ارزان، مواد چاپی غیر ضروری و غیره)
 • آنچه را که نیاز ندارید کاهش دهید (اهدا یا بفروشید)
 • از آنچه می‌توانید دوباره استفاده کنید
 • اگر نمی‌توانید سه مورد اول را انجام دهید، بازیافت کنید
 • و بقیه را پوسیده (کمپوست).

با کیف پول خود رأی دهید

تا زمانی که شرکت‌های بزرگ و مصرف گرایی انبوه بیشترین تأثیر را بر روی کره زمین داشته باشند، تغییرات زیادی به دلیل عرضه و تقاضا تغییر نخواهد کرد.

با این حال، اگر تغییراتی ایجاد کنید و شروع به «رأی دادن» با دلار‌های خود کنید، شرکت‌ها در صورت بقای خود چاره‌ای جز تغییر ندارند.

با افزایش تقاضا، غذا‌ها و محصولات ارگانیک به طور گسترده در دسترس و در برخی موارد ارزان‌تر می‌شوند.

ایده‌هایی برای رأی دادن با کیف پول:

 • از یک کسب و کار معتبر B-corp خرید کنید
 • در صورت امکان از روغن پالم خودداری کنید
 • یکی از محصولات غیر گیاهی خود را به محصولات گیاهی تبدیل کنید

این عمل به هیچ وجه کامل نیست و مسئولیت تغییر آب و هوا نباید به عهده خود فرد باشد. با این حال، تغییرات کوچک و مفید گامی در مسیر درست است.

مشارکت کنید

سازمان‌های حمایتی

اگر پول و/یا زمان اجازه می‌دهد، از سازمان‌هایی حمایت کنید که تغییرات مثبتی ایجاد می‌کنند. برخی از سازمان‌های زیست محیطی که کار‌های مثبت انجام می‌دهند عبارتند از:

 • Cool Earth برای مقابله با علل ریشه‌ای جنگل‌زدایی، بودجه جوامع بومی جنگل‌های بارانی را تأمین می‌کند. آن‌ها دارای مهر پلاتینیوم شفافیت از GuideStar هستند.
 • گروه ضربت هوای پاک راه‌حل‌های علمی را برای تغییرات آب و هوا تحقیق می‌کند. آن‌ها دارای مهر نقره‌ای شفافیت از GuideStar هستند.
 • Impact Melanoma ضایعات ضد آفتاب را در مکان‌های عمومی و خصوصی نصب می‌کند تا محافظت از آفتاب را به راحتی در دسترس قرار دهد.

همچنین می‌توانید به دنبال سازمان‌های محلی و اجتماعی برای حمایت باشید.

بیشتر بدانید

جمعیت‌های آسیب‌پذیر

متأسفانه گروه‌های حاشیه نشین به طور نامتناسبی تحت تأثیر تغییرات آب و هوایی قرار دارند.

دسترسی به کرم‌های ضد آفتاب و لباس‌های محافظ در برابر آفتاب، تهویه مطبوع و سیستم‌های تصفیه هوا، امکاناتی هستند که برای بسیاری، به‌ویژه گروه‌های حاشیه‌نشین، امکان‌پذیر نیست.

این گروه‌ها نه تنها دسترسی کمتری به اقدامات پیشگیرانه دارند، بلکه نابرابری مراقبت‌های بهداشتی نیز اثرات آن را تشدید می‌کند.

سرطان پوست می‌تواند هر فردی را بدون توجه به رنگ پوست درگیر کند. افراد رنگین پوست اغلب در مراحل بعدی تشخیص داده می‌شوند که درمان آن چالش برانگیزتر است. یماران غیر قفقازی احتمال کمتری برای زنده ماندن از ملانوم دارند.


ارتباط واضحی بین تغییرات آب و هوا و سلامت پوست وجود دارد و این موضوع از جمله حمایت و دسترسی به پیشگیری، مستحق توجه بیشتر است.

اقدامات جهانی نیز برای کاهش اثرات منفی تغییرات آب و هوایی بر محیط زیست و سلامت انسان مورد نیاز است.

با این حال، راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانیم به‌طور جداگانه برای سلامتی، پوست و غیره، و سلامت سیاره تغییراتی ایجاد کنیم.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.