ناسا امشب در برنامه دارت DART خود سیارکی را هدف قرار خواهد داد

0

ناسا قرار است امشب عمداً فضاپیمای آزمایش تغییر جهت سیارکی دوگانه Double Asteroid Redirection Test (DART) را به سیارک دیمورفوس بکوبد و بینندگان روی زمین می‌توانند اولین آزمایش دفاع سیاره‌ای را از طریق پخش زنده اختصاصی تماشا کنند. (البته بین ساعت ۴ تا ۱۲ که کلا ما چیزی نمی‌توانیم ببینیم!)

DART در ۲۳ نوامبر ۲۰۲۱ با موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس به فضا پرتاب شد و سرانجام پس از یک سفر ۱۱ ماهه ۱۱ میلیون کیلومتری به Dimorphos می‌رسد.

قطر این قمر کوچک تنها ۱۷۰ متر است که آن را به یکی از کوچکترین اجرام نجومی تبدیل می‌کند که تا به حال نامی دائمی دریافت کرده است.

انتظار می‌رود این برخورد با سرعت ۲۳۷۶۰ کیلومتر در ساعت در ساعت ۷:۱۴ بعدازظهر به وقت شرقی آمریکا رخ دهد. ناسا تلاش می‌کند مسیر حرکت سیارک کوچک را تغییر دهد.

ناسا از ساعت ۶:۰۰ بعد از ظهر به وقت شرقی (ساعت ۱۵:۰۰ PST، ساعت ۲۲۰۰ به وقت گرینویچ) پخش زنده آنلاین را پخش خواهد کرد.

آسان‌تر از همه کاربران می‌توانند در کانال یوتیوب ناسا میزبان این برنامه را ببنند.

این کانال یک فید زنده از دوربین DRACO در DART خواهد داشت. DRACO که مخفف Didymos Reconnaissance و دوربین سیارکی برای ناوبری نوری است، تنها ابزاری است که در فضاپیما به عنوان چشم و راهنمای ناوبری آن عمل می‌کند.

به دلیل زمان لازم برای ارسال داده‌ها به زمین و همچنین مقداری زمان پردازش قبل از به اشتراک‌گذاری آنلاین آن‌ها، تصاویر به تأخیر خواهند افتاد.

ناسا می‌گوید: «در ساعات قبل از برخورد، صفحه نمایش عمدتاً سیاه و با یک نقطه نوری به نظر می‌رسد. «آن نقطه منظومه سیارکی دوتایی دیدیموس است که از یک سیارک بزرگتر به نام دیدیموس و یک سیارک کوچکتر که به دور آن می‌چرخد ​​به نام دیمورفوس تشکیل شده است. با نزدیک‌تر شدن برخورد سیارک دیمورفوس، نقطه نور بزرگ‌تر می‌شود و در نهایت سیارک‌ها با جزئیات قابل مشاهده خواهند بود. »

پس از برخورد DART با سیارک، هنگامی که سیگنال از بین رفت، پس از ۲ دقیقه نمایش سیاه، ناسا پخش زنده را به یک پخش مجدد تبدیل می‌کند که آخرین لحظات فضاپیما را قبل از برخورد نشان می‌دهد.

در ساعت ۲۰:۰۰ EDT (5:00 بعد از ظهر PST، ۰۰۰۰ GMT)، ناسا یک کنفرانس مطبوعاتی برای بحث در مورد تأثیر DART برگزار خواهد کرد که این جریان رسمی تلویزیون ناسا پخش خواهد شد.

علاوه بر دوربین اصلی روی DART که در اثر ضربه از بین می‌رود، یک ماهواره با دوربین جداگانه نیز وجود خواهد داشت که همه چیز را مستند می‌کند. در ۱۱ سپتامبر، DART LICACube ساخت ایتالیا را که مخفف Light Italian CubeSat برای تصویربرداری از سیارک‌ها است، برای همین به کار گرفته شده.

فضاپیمای DART (مرکز) با LICACube در قاب (راست):

دو سیستم دوربین روی LICIACube ضربه DART را ثبت می‌کنند و تصاویر و داده‌های بیشتری را برای ارزیابی پس از آزمایش در اختیار دانشمندان ناسا قرار می‌دهند.

این آزمایش ماموریتی برای برطرف کردن یک تهدید نیست!

ناسا یادآوری می‌کند که ماموریت DART صرفاً آزمایشی است برای اینکه آیا روزی می‌توان سیارک‌های خطرناک را با استفاده از برخورد فضاپیما منحرف کرد یا خیر.

ناسا می‌گوید: “DART یک فضاپیما است که برای برخورد با یک سیارک به عنوان آزمایش فناوری طراحی شده است. ” سیارک هدف دارت تهدیدی برای زمین نیست.

آزمایش برای این انجام می‌شود که  ببینیم آیا برخورد عمدی یک فضاپیما با یک سیارک راهی مؤثر برای تغییر مسیر آن است، در صورتی که سیارکی تهدید‌کننده زمین در آینده کشف شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.