برخی از بیماران که طی جراحی از فناوری واقعیت مجازی VR استفاده می‌کنند، به دارو‌های آرام‌بخش کمتری نیاز خواهند داشت

0

بر اساس یک کارآزمایی بالینی جذاب،  استفاده از واقعیت مجازی و غرق شدن در صحنه‌های آن می‌تواند میزان بی‌حسی مورد نیاز در طی انواع خاصی از جراحی دست را کاهش دهد. این کارآزمایی نشان داد که بیمارانی که از VR استفاده می‌کنند می‌توانند یک عمل جراحی کامل را تنها با بی‌حسی موضعی انجام دهند.

محققان در حال بررسی تعدادی از کاربرد‌های پزشکی جدید برای فناوری VR هستند، از استفاده از VR به عنوان ابزاری برای مدیریت کمردرد مزمن گرفته تا ترکیب آن در درمان‌های روان‌گردان پیشرفته. اما آیا می‌توان از VR برای جایگزینی بیهوشی در روش‌های جراحی استفاده کرد؟

به‌عنوان جایگزینی برای آرام‌بخشی در طی اقدامات جزئی مانند آندوسکوپی یا تغییر پانسمان زخم پیچیده، VR تا حدودی مؤثر بوده است. با این حال، در طول عمل‌های جدی‌تر، مانند جراحی ارتوپدی، این فناوری به آن موفقیت‌آمیز نبوده است.

در این مطالعه، محققان بر روی جراحی‌های دست تمرکز کردند،که اغلب به آرام‌سازی از دارویی به نام پروپوفول نیاز دارند. برایان پی اوگارا (Brian P. O’Gara)، نویسنده ارشد این مطالعه جدید، گفت که تغییر میزان آرامبخشی که در این روش‌ها استفاده می‌شود، آن‌ها را برای بیماران ایمن‌تر و سریع‌تر تکمیل می‌کند.

در این تحقیق ۳۴ بیمار را که برای جراحی دست برنامه‌ریزی شده بودند انتخاب شدند و آن‌ها را به صورت تصادفی در دو گروه VR و بدون آن قرار دادند. گروه واقعیت مجازی برای این عمل از هدست استفاده کردند و در یک تجربه آرامش‌بخش به انتخاب خود، مانند محیط ۳۶۰ درجه بر فراز کوه، شرکت کردند.

این روش فقط با استفاده از بی‌حسی موضعی مسدود‌کننده عصبی شروع شد. در تمام مراحل جراحی، بیماران حق داشتند که از بی‌حسی موضعی بیشتر یا پروپوفول برای تسکین درد درخواست کنند.

تنها چهار نفر از ۱۷ بیمار در گروه VR در نهایت پروپوفول را در طول عمل درخواست کرد، در حالی که هر بیمار در گروه کنترل به بیهوشی کامل‌تری نیاز داشت.

جالب اینجاست که بیماران VR در نهایت از بی‌حسی موضعی بیشتری در روش‌های خود استفاده کردند اما به طور متوسط ​​۲۲ دقیقه زودتر از بیماران گروه کنترل از مراقبت‌های پس از جراحی مرخص شدند.

این نشان می‌دهد که VR می‌تواند در زمینه‌های خاص، مزایای زیادی هم برای بیماران و هم برای بیمارستان‌ها داشته دهد. آرام بخشی پروپوفول بدون خطرات جزئی نیست و در برخی از بیماران کم‌توان می‌تواند منجر به عوارض طولانی مدت شود.

با استفاده از غوطه‌وری در واقعیت مجازی، می‌توان از مضرات بالقوه آرام بخشی غیر ضروری بدون به خطر انداختن راحتی بیمار در حین جراحی دست جلوگیری کرد.

تحقیقات جدید در PLOS One منتشر شده.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.