پروژه گالیله – برنامه تحقیقاتی علمی برای جستجوی آثار تمدن‌های باستانی فرازمینی

0

آیا موجودات فضایی وجود دارند؟ پاسخ منطقی به این سوال آری است. یعنی با توجه به در نظر گرفتن مجموع سیاراتی با آب و هوای مساعد و فاصله مناسب از خورشیدشان، به هر حال در تعداد زیادی از آنها حیات و حتی حیات هوشمندی که فراتر از سیاره خود برود یا سیگنال ارسال کند، وجود دارد.

اما به هر حال ما تا حالا مدرکی حتی در حد میکروارگانیسم‌های فسیل شده در خارج زمین هم پیدا نکرده‌ایم.

تا زمانی که بتوانیم دیرینه‌شناسان را به کهکشان های دیگر بفرستیم، بهترین راه برای جستجوی موجودات فضایی این است که در خانه بمانیم و به دنبال «امضای فناوری» بگردیم.

این امضا می‌تواند امواج رادیویی باشد که سیگنال‌هایی بسیار متفاوت از انرژی طبیعی تولید می‌کند.

سنجش رادیویی، یا هر تلاش علمی برای شناسایی امضاهای فنی غیر انسانی، را می توان به عنوان جستجو برای هوش فرازمینی (SETI) نامید. تلاش‌های SETI عموماً توسط سازمان‌هایی مانند مؤسسه SETI و Breakthrough Listen هدایت می‌شوند.

شهروند- دانشمندها نقش کلیدی در تجزیه و تحلیل داده‌های جمع‌آوری‌شده دارند.

دانشمندان می‌گویند که فعلا خجم نمونه جمع‌آوری شده اندک است. مانند این است که یک لیوان آب اقیانوس را جمع کنید و آن را به دنبال ماهی بگردید، احتمالاً چیزی پیدا نمی‌کنید. با افزایش زمان صرف شده برای جستجو و بهبود فناوری، شانس ما برای شناسایی بهبود می‌یابد.

SETI را می توان بدون خارج شدن از زمین با تشخیص امواج رادیویی، نوری و گرانشی انجام داد. با همین فناوری می‌توان پیام‌ها را بین تمدن‌ها رد و بدل کرد.

اما محدوده جستجو واقعا بزرگ است. نپتون با فاصله متوسط ​​۳۰ واحد نجومی به دور خورشید می گردد. اگر بخواهیم تا ابر اورت را بگردیم محدوده کاوش ممکن است تا ۱۰۰۰۰۰ واحد نجومی از خورشید گسترش یابد. ضریب تفاوت در حجم جستجو بیش از ۳۷ میلیارد است.


پارادوکس فرمی

چرا بیگانگان تلاش زیادی برای سلام کردن به ما ندارند .آیا فناوری‌اش را ندارند یا حسگرهایشان غیرفعال است یا فناوری آنها توسط ما غیرقابل تشخیص است .

پروژه گالیله – برنامه تحقیقاتی علمی برای جستجوی آثار تمدن‌های باستانی

پروژه گالیله که در جولای ۲۰۲۱ توسط آوی لوب و فرانک لاوکین از دانشگاه هاروارد شروع شد، اولین برنامه تحقیقاتی علمی برای جستجوی آثار باستانی نجومی در نزدیکی زمین است. آنها عمدتاً از اصطلاح تمدن‌های فناوری فرازمینی (ETCs) به جای ETI استفاده می‌کنند، یعنی بدون قضاوت درباره هوش بیگانه بر اساس استانداردهای انسانی.

این پروژه به طور عمومی فقط فرضیه‌های “فیزیکی شناخته شده” را آزمایش کند و فقط داده های جدید را تجزیه و تحلیل کند.

این پروژه «آشنایی به نتیجه» دارد، به این معنی که تنها هدف آن جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل داده‌ها به روشی قابل اعتماد و قابل تکرار است و هم داده‌ها و هم نتایج قابل آزمایش آن‌ها را آشکارا به اشتراک می‌گذارد.

پروژه گالیله دارای چند مسیر آزمایشی اصلی است:

۱-تصویربرداری از پدیده های هوایی ناشناس (UAP) در باندهای مادون قرمز، رادیویی و نوری و ضبط داده های صوتی.

این تیم تجهیزات رصدی و هوش مصنوعی خود را برای جمع‌آوری و تفسیر این داده‌ها طراحی، ساخته و مستقر کرده. در حال حاضر مجموعه ابزارها برای کالیبراسیون و آزمایش مستقر شده‌اند و در چند ماه آینده برای بهره برداری کامل مجدداً مستقر خواهند شد.

۲-قرار ملاقات با اجرام بین‌ستاره‌ای آینده (ISO) که از منظومه شمسی مانند Oumuamua و ۲I/Borisov عبور می‌کنند، با بودجه تخمینی پروژه کمی بیش از ۱ میلیارد دلار یا تقریباً یک چهارم قیمت یک پرتاب SLS.

۳- بازیابی قطعات اجرام بین ستاره‌ای که با زمین برخورد می‌کنند، مانند CNEOS 2014-01-08 که در سواحل پاپوآ گینه نو برخورد کرد.

۴- جستجوی ماهواره‌های بیگانه کوچکی که به دور زمین می‌چرخند با استفاده از رصدخانه Vera C. Rubin که در سال ۲۰۲۳ آنلاین می‌شود. این امر مستلزم توسعه نرم‌افزار پیشرفته جدید برای شناسایی اجسام بسیار کوچک و سریع، احتمالاً در مدارهای نامنظم است. هوش مصنوعی همچنین داده‌های ماهواره‌های ساخت بشر را برای یافتن امضاهای فنی بیگانگان در نزدیکی جستجو می‌کند.

تمرکز بر مصنوعات فیزیکی یک استراتژی جدید در SETI است، اما لوب و لاوکین خوشبین هستند.

مانند  تلاش SETI، پروژه گالیله باید بیشترین تلاش خود را با آنچه که دارد انجام دهد. در وضعیت فعلی، این پروژه نتوانسته یک ناهنجاری مغناطیسی را در ماه ما تشخیص دهد، چه رسد به یک کپسول زمانی که برای بشریت در سیاره X باقی گذاشته شده باشد. (انصافاً سیاره X هنوز کشف نشده است، فقط پیش بینی شده است!)

 پروژه گالیله  بی‌طرفانه یکی از اساسی ترین پرسش های بشریت را به شیوه‌ای جدید مطرح می‌کند. “آیا ما تنها هستیم؟” خوب، بیایید با بررسی حیاط خلوت شروع کنیم!

پروژه گالیله را در توییتر دنبال کنید تا جزو اولین کسانی باشید که مطلع می‌شوند چیزی پیدا شده!

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.