دورترین خوشه‌های ستاره‌ای هستند که تا به حال دیده شده‌اند

0

با بررسی جریانی از نور که ۹ میلیارد سال سفر کرده تا به ما برسد، اخترشناسان خوشه‌هایی از ستارگان را مشاهده کرده‌اند که در اطراف کهکشانی دوردست می‌درخشند که آن‌ها را Sparkler نامیده‌اند.

آیا آن‌ها اولین «خوشه‌های ستاره‌ای» بودند که در کیهان در حال ظهور، به وجود آمدند؟

گروهی از محققان به تازگی مشخص کرده‌اند که برخی از این خوشه‌ها، دورترین خوشه‌های کروی هستند که تا حالا پیدا شده‌اند.

از آنجایی که می‌توانستیم درخشش‌ها را در طیف وسیعی از طول‌موج‌ها مشاهده کنیم، می‌توانیم آن‌ها را مدل‌سازی کنیم و ویژگی‌های فیزیکی آن‌ها را بهتر درک کنیم، مانند سن آن‌ها و تعداد ستاره‌های آن‌ها.

خوشه‌های کروی بسیار متراکم و کروی با حدود ۱۰۰هزار  تا ۱ میلیون ستاره هستند که هم سن و سال هستند و اغلب بسیار قدیمی هستند – از آن‌ها تقریباً به قدمت کیهان هستند.

آن‌ها به عنوان «فسیل‌هایی» در نظر گرفته می‌شوند که می‌توانند وضعیت کیهان را در زمان شکل‌گیری ستارگان به ما بگویند.

با این حال، ما چیز زیادی در مورد چگونگی شکل‌گیری و یا اینکه از کجا آمده‌اند نمی‌دانیم.  این بسیار چالش برانگیزی است که بفهمیم آن‌ها واقعاً چند سال دارند.

این اینفوگرافیک موقعیت این کهکشان درخشان را از دید جیمز وب JWST، در مقایسه با داده‌های هابل و تصویری از یک خوشه کروی نشان می‌دهد.

تازه نزدیک بود دانشمندان خوشه ستاره ای Sparkler را از دست داده بدهند و متوجهش آن نشوند. این امر به خاطر یک هم‌ترازی عجیب داشت رخ می‌داد. بین ما و این خوشه گرد، یک خوشه کهکشانی به نام SMACS 0723 قرار دارد. انحنای گرانشی فضا-زمان نور کهکشان دور را منحرف کرده بود و بزرگ‌نمایی ۱۰۰ برابر انجام داده بود، آن هم دو برابر. یعنی یک  اعوجاج «سه‌گانه» داده‌‌ای رخ داده بود.

این تیم مطالعه کاملی در مورد نور ساطع شده از ۱۲ خوشه‌ای که شناسایی کردند انجام دادند و در پنج خوشه از آن‌ها، هیچ محتوای اکسیژنی پیدا نکرده بود.

این امر دانشمندان را به این نتیجه رساند که این اجرام خوشه‌های کروی هستند که دیگر ستاره‌های جدیدی تولید نمی‌کنند، حالتی که از آن به عنوان سکون یاد می‌شود.

لامیا مولا، اخترشناس از دانشگاه تورنتو و سرپرست این مطالعه می‌گوید: «از آنجایی که کهکشان Sparkler بسیار دورتر از کهکشان راه شیری ماست، تعیین سن خوشه‌های کروی آن آسان‌تر است.»

«ما در حال مشاهده ۹ میلیارد سال پیش هستیم، زمانی که کیهان تنها چهار و نیم میلیارد سال سن داشت و به چیزی که مدت‌ها پیش رخ داده بود نگاه می‌کنیم. به این فکر کنید که سن افراد را بر اساس ظاهر آن‌ها حدس بزنید/تشخیص تفاوت بین یک فرد ۵ و ۱۰ ساله آسان است، اما تشخیص تفاوت بین یک فرد ۵۰ و ۵۵ ساله دشوار است.»

سن این خوشه‌ها نشان می‌دهد که آن‌ها در حول و حوش زمانی شکل گرفتند که جهان، قبل آن تاریک بود. این خوشه‌های تازه شناسایی شده نزدیک به اولین باری هستند که حتی امکان تشکیل ستاره‌ها به وجود آمد.

منبع:  The Astrophysical Journal Letters

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.