کشف جدید دانشمندان در مورد نحوه متاستاز سرطان، شناخت ما را متحول کرده و می‌تواند منجر به ساخته شدن داروهایی جدید برای پیشگیری از متاستاز شود!

0

توانایی سرطان برای گسترش و انتشار در بدن یکی از مخرب‌ترین ترفندهای آن است. اکنون دانشمندان کمبریج پروتئینی را شناسایی کرده‌اند که نقش کلیدی در متاستاز دارد، که نه تنها می‌تواند منجر به یک درمان بالقوه جدیدشود، بلکه برای اولین بار نشان می‌دهد که این فرآیند منحصر به سرطان نیست.

مهم نیست که سرطان در کجای بدن منشا می گیرد، سرطان در نهایت می‌تواند از طریق فرآیندی به نام متاستاز شروع به گسترش در سایر اندام‌ها و باف‌ ها کند که درمان آن را بسیار سخت‌تر می کند. متأسفانه، هنوز چیزهای زیادی در مورد متاستاز وجود دارد که دانشمندان آن را درک نمی‌کنند.

در مطالعه جدید، دانشمندان کمبریج نه تنها یک مکانیسم جدید برای متاستاز کشف کرده‌اند. مدت‌ها تصور می‌شد که متاستاز یک فرآیند غیرطبیعی است که در سرطان ایجاد می‌شود، اما مطالعه جدید نشان داد که این فرآیندی است که توسط سلول‌های سالم نیز استفاده می‌شود – سرطان فقط آن را برای اهداف خود ربوده است.

این تیم در حین بررسی ساختار سلولی به نام کانال نشت سدیم، غیرانتخابی (NALCN) به این کشف دست یافتند. این کانال‌ها روی غشای سلولی قرار دارند و نحوه ورود و خروج نمک به سلول را کنترل می کنند. در مطالعه جدید، محققان دریافتند که NALCN همچنین آزادسازی سلول‌ها از بافت‌ها به جریان خون را تنظیم می‌کند، جایی که می‌توانند توسط سایر اندام‌ها و بافت‌ها جذب شوند.

در آزمایشات روی موش، دانشمندان عملکرد پروتئین NALCN را مسدود کردند و دریافتند که باعث متاستاز در سرطان معده، روده و پانکراس می شود. این نشان می دهد که این کار می‌تواند گزینه جدیدی برای جلوگیری از متاستاز باشد و به طور بالقوه نتایج را برای بیماران مبتلا به سرطان بهبود بخشد.

اما شگفت‌انگیزترین کشف زمانی رخ داد که تیم این تکنیک را روی موش‌های بدون سرطان آزمایش کرد. مسدود کردن NALCN همچنین باعث می‌شود سلول‌های سالم از اندام‌های اصلی خود به اندام‌های دیگر مهاجرت کنند – به عنوان مثال، سلول‌های پانکراس به سمت کلیه حرکت کردند و در عوض به سلول‌های سالم کلیه تبدیل شدند.

پروفسور ریچارد گیلبرتسون، سرپرست گروه این مطالعه گفت: «این یافته‌ها از مهم‌ترین یافته‌هایی هستند که در سه دهه اخیر از آزمایشگاه من بیرون آمده‌اند. ما نه تنها یکی از محرک‌های  متاستاز را شناسایی کرده‌ایم، بلکه درک متداول این متاستاز را نیز تغییر داده‌ایم و نشان می‌دهیم که سرطان چگونه فرآیندهای سلول‌های سالم را برای منافع خود ربوده است. اگر این موضوع از طریق تحقیقات بیشتر تایید شود، می‌تواند پیامدهای گسترده‌ای برای نحوه جلوگیری از گسترش سرطان داشته باشد و به ما امکان می‌دهد این فرآیند را برای ترمیم اندام‌های آسیب‌دیده بهره‌برداری کنیم.»

این تیم اکنون قصد دارد راه‌هایی را برای استفاده از این کشف برای جلوگیری از متاستاز، از جمله امکان استفاده  از داروهای از قبل موجود، با هدف جدید را بررسی کند.

این تحقیق در مجله Nature Genetics منتشر شد .

منبع: دانشگاه کمبریج

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.