توپی (اجتماع) زنبورهای کاکتوس برنده بهترین عکاس حیات وحش سال شد + سایر برندگان

0

برندگان مسابقه عکاس سال حیات وحش موزه تاریخ طبیعی معرفی شدند و یک عکاس آمریکایی به نام کارین ایگنر برای عکسی از یک توپ از زنبورهای کاکتوس جایزه بزرگ عنوان را دریافت کرد.

مسابقه عکاس حیات وحش سال توسط موزه تاریخ طبیعی لندن راه‌اندازی شده و در سال ۱۹۶۵ توسط مجله حیات وحش بی‌بی‌سی که در آن زمان Animals نامیده می‌شد، تأسیس شد. این مسابقهاکنون تحت مدیریت و مالکیت موزه تاریخ طبیعی لندن است.

این مسابقه دو جایزه بزرگ را اعطا می‌کند: عکاس حیات وحش سال و عکاس جوان حیات وحش سال. دو تصویر برنده از میان ۱۹ برنده دسته انتخاب شده‌اند که امسال  ۳۸۵۷۵ اثر از ۹۳ کشور در آن شرکت کرده بودند. این عکس‌ها به‌طور ناشناس توسط هیئت کارشناسان موزه تاریخ طبیعی بر اساس اصالت، روایت، برتری فنی و عملکرد اخلاقی یک تصویر داوری شدند.

در ماه آگوست، این سازمان تحسین‌شده‌ترین عکس‌های سال را به اشتراک گذاشت، اما اکنون تصاویر برنده نهایی و عکاسانی را که آنها را ثبت کرده‌اند، اعلام شده است.

کارین ایگنر، عکاس سال حیات وحش، پنجمین زنی است که در تاریخ ۵۸ ساله این رقابت ها موفق به دریافت جایزه بزرگ شده . عکس او در بالا، با عنوان “وزوز بزرگ” که همچنین برنده رده “رفتار: بی‌مهرگان” شد، نمای نزدیک از یک توپ از زنبورهای کاکتوس را نشان می دهد. همه به جز یک نفر نر هستند و قصد جفت گیری با ماده مجرد در مرکز جمع را دارند. مانند بسیاری از زنبورها، زنبورهای کاکتوس به سبب از دست دادن زیستگاه، آفت‌کش‌ها و تغییرات اقلیمی و همچنین شیوه‌های کشاورزی که محل لانه‌سازی آنها را مختل می‌کند، تهدید می‌شوند.

کارین با استفاده از یک لنز ماکرو، عکس خود را ثبت کرد.

عنوان عکاس جوان حیات وحش سال به Katanyou Wutticaitanakorn شانزده ساله از تایلند برای عکس خود با عنوان “زیبایی بالین” در زیر اعطا شد که نهنگی را در حالی که نزدیک شدن به قایق او نشان می‌دهد. عکس برنده رده سنی ۱۵-۱۷ سال نیز بود.

نهنگ‌های براید دارای بیش از ۳۷۰ جفت صفحه خاکستری رنگ بالین هستند که در داخل آرواره بالایی آنها رشد می‌کنند. این صفحات از کراتین ساخته شده‌اند، پروتئینی که مو و ناخن انسان را نیز تشکیل می دهد و برای فیلتر کردن طعمه های کوچک از اقیانوس استفاده می‌شود.

سابر برنده‌ها:

۱۰ سال و کمتر
توسط Ekaterina Bee، ایتالیا – دو بز کوهی آلپ

۱۱-۱۴ سال
بیرون از مه-  اثر اسماعیل دومینگوئز گوتیرز، اسپانیا-  یک پرنده ماهی‌‌گیر روی درختی خشکیده نشسته و منتظر بلند شدن مه است.

حیوانات در محیط خود
خرس-  دانیل میدروس، اکوادور | عکاس حیات وحش سال

پرتره حیوانات
خوزه خوان هرناندز مارتینز، اسپانیا | عکاس حیات وحش سال
نمایش سرگیجه‌آور جفت‌یابی هوبره جزایر قناری

یک  هوبره نر در جزایر قناری هر سال به محل جفت‌یابی خود باز می‌رود تا نمایش چشمگیری را به نمایش بگذارد. پرها را از جلوی گردن بلند کرده و سر خود را به عقب پرتاب می‌کند، قبل از چرخیدن به عقب به جلو می‌رود و قبل از شروع مجدد فقط چند ثانیه استراحت می‌کند.

رفتار: پرندگان
پرنده شنونده اثر نیک کاناکیس، ایالات متحده آمریکا | عکاس حیات وحش سال

نیک جوان چوبی یک ورنده سینه خاکستری را دید که در حال جستجوی غذا بود. او که می‌دانست در صورت نزدیک شدن به این پرنده، او در جنگل ناپدید می‌شود، تکه ای از خاک برگ پیدا کرد و منتظر ماند.  پرنده کوچولو به داخل قاب پرید و گوشش را روی زمین فشار داد تا به حشرات کوچک گوش‌دهد.

رفتار: پستانداران

آناند نامبیار منظره‌ای غیرمعمول از یک پلنگ برفی را به تصویر می‌کشد که گله‌ای از بزهای کوهی هیمالیا را به سمت تپه شیب‌دار تعقیب می‌کند.

رفتار: دوزیستان و خزندگان

خفاش قاپی اثر فرناندو کنستانتینو مارتینز بلمار، مکزیک

فرناندو با استفاده از چراغ قرمزی که خفاش ها و مارها به آن حساسیت کمتری دارند، مراقب این مار موش یوکاتانی بود که از شکاف بیرون می زد. او فقط چند ثانیه فرصت داشت که دکمه شاتر را بفشارد.

هنر طبیعی
فلامینگوهای بهشتی – توسط جونجی تاکاساگو، ژاپن

اقیانوس ها: تصویر بزرگتر

زندگی جدید- توسط ریچارد رابینسون، نیوزیلند | عکاس حیات وحش سال

ریچارد رابینسون لحظه‌ای امیدوارکننده بقا را برای جمعیتی از نهنگ‌ها ثبت می‌کند.

ریچارد مشکل بینایی دارد و از یک قطب نما برای عکاسی از نهنگ‌هایی استفاده کرد که به تدریج به سمت قایق خود حرکت می کردند.

گیاهان و قارچ ها
مورل های جادویی اثر آگوراستوس پاپاتسانیس، یونان

زیر آب
ستاره تیرانداز توسط تونی وو، ایالات متحده آمریکا/ژاپن

تونی وو رقص نیروزای تولید مثل یک ستاره غول پیکر دریایی را ثبت کرده است.

همانطور که آب اطراف پر از اسپرم و تخمک حاصل از تخم‌ریزی ستاره‌های دریایی بود، تونی  با یک لنز ماکرو برای عکاسی از این صحنه کهکشانی آماده شد.

وضعیت «رقصیدن» ستارگان دریایی در حال تخم‌ریزی در حال بالا آمدن و تاب خوردن ممکن است به آزاد شدن تخمک‌ها و اسپرم‌ها کمک کند، یا ممکن است به جارو کردن تخمک‌ها و اسپرم‌ها در جریان‌هایی که با هم در آب بارور می‌شوند کمک کند.

خانه خرس‌ها توسط دیمیتری کوخ، روسیه

دیمیتری کوخ این صحنه دلخراش از خرس‌های قطبی را ارائه می‌کند که در مه پوشیده شده‌اند در محله‌ای متروکه در کولیوچین دیده می‌شود.

دیمیتری در یک قایق تفریحی که به دنبال پناهگاهی در برابر طوفان بود، خرس‌های قطبی را دید که در میان ساختمان‌های این محله متروکه پرسه می‌زدند. دیمیتری در حالی که همه پنجره‌ها و درها را کاوش می‌کردند از یک پهپاد کم‌صدا برای گرفتن عکسی استفاده کرد که آینده‌ای پسا آخرالزمانی را تداعی می‌کرد.

دریاچه در حال مرگ اثر دانیل نونیز، گوتامالا

دانیل نونیز از یک پهپاد برای به تصویر کشیدن تضاد بین جنگل و رشد جلبک در دریاچه آماتیتلان استفاده می کند.

دانیل این عکس را برای افزایش آگاهی در مورد تأثیر آلودگی دریاچه آماتیتلان، که هر ساله حدود ۷۵۰۰۰ تن زباله از شهر گواتمالا دریافت می‌کند، ثبت کرد.

سیانوباکتری‌ها در حضور آلاینده‌هایی مانند فاضلاب و کودهای کشاورزی رشد می‌کنند و شکوفه‌های جلبکی را تشکیل می‌دهند. تلاش‌ها برای احیای تالاب آماتیتلان در حال انجام است، اما به دلیل کمبود بودجه و  فساد سیاسی با مشکل مواجه شده است.

عکاسی خبری

گوریلی به نام نداکاسی اثری از  برنت استیرتون، آفریقای جنوبی

برنت استیرتون ساعات پایانی زندگی گوریل کوهستانی بسیار دوست داشتنی را به اشتراک می گذارد.

این گوریل به نام نداکاسی را در دو ماهگی پس از کشته شدن وحشیانه خانواده‌اش توسط سربازانش  یک مافیای  زغال سنگ توسط آندره باوما، نجات پیدا کرد. در اینجا عکاس مرگ او را در حالی که در آغوش نجات‌دهنده و مراقب ۱۳ ساله اش دراز کشیده بود، به یادگار گذاشت.

در نتیجه تلاش‌های بی‌وقفه حفاظتی با تمرکز بر حفاظت روزانه از گوریل‌ها، تعداد گوریل‌های کوهستانی در ۴۰ سال گذشته چهار برابر شده و به بیش از ۱۰۰۰ رسیده است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.