مروری بر زندگی و کارنامهٔ بازیگری ریچارد گیر

0

«ریچارد تیفانی گـیر» مـتولد ۳۱ آگـوست ۱۹۴۹ در فیلادلفیاست. ریچارد در دورهٔ راهنمایی با نواختن ساز‌های مختلف وارد دنیای هنر شد. در ۱۹۶۷ پس از گرفتن دیپلم مـتوسطه بـورسیهٔ دانشگاه ماساچوست در ایمهرست را به دست آورد؛ در آن‌جا فلسفه خواند، اما بعد از دو سال درس را رهـا کـرد تـا بازیگری پیشه کند. در ۱۹۷۳ نقشی در نمایش «گریس» و سال بعد نقشی در «رام کردن زن تندخو» بازی کرد. اولیـن نـقش سینمایی‌اش را در فیلم «گزارش به کمیسر» ایفا نمود.

بعد از بازی در یکی از قسمت‌های مجموعهٔ «کـوجک» در ۱۹۷۷ ، در فـیلم «در جـست‌وجوی آقای گودبار» نقشی قابل اعتنا-تونلی لو پورتو-به دست آورد. یک سال بعد پس از ایفای نقش در فـیلم «روزهـای بهشت» و دریافت اولین جایزهٔ بهترین بازیگر خارجی از مراسم دیوید دوناتللو، در سفری بـه نـپال بـا راهبان بودایی و طریقت بودیسم آشنا شد؛ اتفاقی که بعد‌ها زندگی او را وارد مسیری تازه کرد. پس از بازگشت نـقش‌هایی جـالب در بـرادوی و هالیوود انتظارش را می‌کشید. در ۱۹۸۰ حضور در نقش اول «خوش‌تیپ آمریکایی» او را تا مقام یک ستاره بـالا بـرد.

دو سال بعد با فیلم «یک افسر و یک آقازاده» به همراه اولین نامزدی گلدن گلوب شهرتی جـهانی کـسب کرد. نسخهٔ آمریکایی «از نفس افتاده» در سال بعد او را برندهٔ جایزهٔ بهترین بازیگر مـرد رقـابت‌هایی شووست کرد. کار با «فرانسیس فورد کـاپولا» در فـیلم «کـاتن کلاب» و «مایک فیگیس» در فیلم «امور داخلی» از نـقاط بـرجستهٔ کار گیر در دههٔ ۸۰ بودند، اما بزرگ‌ترین اقبال تجاری با فیلم «زن زیباروی» در ۱۹۹۰ بـه سـراغش آمد و او را تبدیل به بازیگر/ سـتارهٔ اول کـمدی‌های عاشقانه در دهـهٔ بـعد نـمود. آغاز دههٔ ۹۰ با انتخاب گیر بـرای بـازی در فیلمی از «آکیرا کوروساوا» به نام «راپسودی در ماه آگوست» همراه بود.

پس از آن ریچارد گـیر هـم‌زمان با بازیگری شروع به تهیه‌کنندگی کـرد و فیلم‌های «تحلیل نهایی» و «سـامرزبی» را تـولید نمود. در ۱۹۹۷ به خاطر بازی در فـیلم «مـخمصهٔ چینی» جایزهٔ آزادی بیان را از انجمن ملی منتقدان فیلم به دست آورد.

شروع هزارهٔ جدید بـرای ریـچارد گیر با تصاحب جایزهٔ ویـژهٔ یـک عـمر فعالیت هنری از جـشنوارهٔ شـیکاگو همراه بود. او در سال ۲۰۰۲ بـازی در فـیلم «خیانتکار» ساختهٔ «ادرین لین» را تجربه کرد، فیلمی که بار دیگر قدرت بازیگری‌اش را به نـمایش گـذاشت؛ اما نقطهٔ اوج کارنامهٔ او در همین سال بـا فـیلم موزیکال «شـیکاگو» رقـم‌زده شـد، فیلمی که گیر را سـرانجام به جایزهٔ گلدن گلوب رساند. ریچارد گیر سال گذشته با بازی در فیلم‌های «کلک» و «مرید» مـورد تـوجه منتقدان و مردم قرار گرفت.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.