پدیده عجیب و وحشتناکی که مغولستان مشاهده شد: گوسفندانی که دور هم می‌چرخند!

6

صفت گوسفند بودن را به صورت خودمانی به معنای دنبال کردن کورکورانه جمعیت، تعبیر می‌کنند. اما وقتی یک گله گوسفند را ببینیم که در روزهای متوالی، گرد هم می‌چرخند، باید چه بگوییم؟

این معمایی است که اینترنت حدود یک هفته است در مورد آن فکر می کند و حل آن دشوارتر از آن چیزی است که شما انتظار دارید.

در ۱۷ نوامبر، یک رسانه خبری که توسط دولت چین اداره می‌شود، به نام People’s Daily ، ویدئوی ترسناکی را در توییتر از ده‌ها گوسفند در مغولستان به اشتراک گذاشت که در دایره‌های متحدالمرکز فشرده و تقریباً کاملی قدم می‌زنند.

در زمان انتشار این ویدئو، گله بیش از ۱۰ روز در حال این کار بود و صاحبان مزرعه را به وحشت انداخته بود.

برخی از مردم در اینترنت نوشتند که گوسفندان در حال وارد شدن به یک مارپیچ مرگ مانند مورچه ها هستند.

برخی دیگر معتقد بودند که این نشخوارکنندگان از “بیماری چرخشی” circling disease’ رنج می‌برند‌. این بیماری توسط باکتری‌های خاک ایجاد می‌شود که می‌توانند یک طرف مغز حیوان را آلوده کنند و باعث خم شدن به سمت آسیب‌دیده شوند. با این حال، معمولا، در ابتلای بیماری چرخشی، تنها چند درصد از گوسفندان تحت تاثیر قرار می‌گیرند و  تنها پس از چند روز می‌میرند.

در مغولستان ده‌ها گوسفند به مدت ۱۲ روز متوالی این کار را انجام داده‌اند، بدون اینکه جزئیاتی در مورد نحوه خوردن، نوشیدن یا درمان گوسفندان در این مدت وجود داشته باشد. با توجه به آنچه ما می‌دانیم، این کار آنها هنوز ادامه دارد.

مت بل، دانشمند کشاورزی در دانشگاه هارتپوری در انگلستان، این کار یک فریب برای جلب توجه نمی‌داند. او در نیوزویک ابراز نظر کرده پس از اینکه گوسفندان را برای مدت طولانی در آغل می‌کشند، ممکن است ناامید شوند و شروع به قدم زدن در یک دایره کنند.

این یک علامت رایج است که در حیوانات وحشی که در اسارت نگهداری می شوند، به ویژه گربه‌سانان بزرگ دیده می شود . این بیماری به نام zoochosis نامیده می‌شود و می‌تواند منجر به رفتارهای تکراری شود که به نظر می‌رسد هیچ هدفی را دنبال نمی‌کند. هنگامی که یک حیوان گله شروع به این کار می کند، حتی ممکن است مسری به نظر آید.

صاحب گوسفند در مغولستان با گذشت روزها متوجه پیوستن افراد بیشتری به حلقه شد. با این حال، طبق گزارش های خبری، هیچ آغل گوسفند دیگری در همان ملک به این شکل عمل نمی کرد. فقط این یک گروه بود.

حلقه بی پایان گوسفندان در حال چرخش یادآور رویداد عجیب دیگری است که سال گذشته در شرق ساسکس ثبت شد. تصاویر مربوط به این زمان گله ای از گوسفند را نشان می دهد که در یک دایره کاملاً شکل گرفته بی حرکت و آرام ایستاده اند.

با این حال، در آن مورد خاص، معلوم شد که صاحب گوسفند غذای دام را به صورت حلقه‌ای پاشیده و باعث شده گله‌ها در یک کره گروه شوند.

 
6 نظرات
 1. Amin می گوید

  اینطوری چرخیدن بین خرهای تنها رایجه . یعنی اگه یه خر رو تنهایی به مدت چند روز به یه درخت ببندی (البته منظورم گرسنه نگه داشتنش نیستا ، فقط تنها نگه داشتنشه) ، هر چند وقت یه بار به مدت نیم ساعت تا چند ساعت دور خودش میچرخه . احتمالا حق با دانشمند انگلیسیه . احتمالا بخاطر بی حوصلگی یا ناامیدی ، چند تا از گوسفندا اینکارو کردن و چون گوسفندا موجودات اجتماعی ای هستن ، به بقیه هم این رفتار سرایت کرده . گوسفندا معمولا وقتی چندتاشون بشینن ، بقیه شون هم میشینن . یا مثلا وقتی چند تا گوسفند جلویی شروع به دویدن کنن ، تقریبا همه ی گوسفندا شروع به دویدن میکنن بجز تعداد خیلی کمی .
  در کل اینکه اینجور چرخیدن چیز ترسناکی نیست و احتمالا دلیل ماورایی نداره .

  1. اردشیر می گوید

   احسن کاملا موافقم باهاتون. فقط اینکه اون خره که بمدت طولانی به درخت بسته شده ضمن اینکه دلم واسش میسوزه ، باید بگم جز اینکه روی محیط دایره ای به مرکز درخت حرکت کنه و بچرخه کار دیگه ای نمیتونه بکنه. یعنی با وجود اون ریسمان که نقش شعاع دایره رو داره ، مگه میتونه بطور خطی حرکت کنه. بقول سعدی بدو گفتم این ریسمان است و بند ، که می آرد اندر پیت گوسفند

 2. زهره رستمی می گوید

  دانشمند عزیز ،درست کردن این حلقه اگر انسان هم باشد باید به مدرسه برود بعد یاد بگیر شما چطور حلقه به این زیبایی را بی هدف میدانید

 3. خادم رهبرم می گوید

  شاید خداوند میخاد به ما هشدار بده که اتفاقی داره میوفته چون حیوانات زودتر می‌فهمن الله اعلم ما چه میدونیم

 4. اردشیر می گوید

  حالا چرا وحشتناک ؟ این یه پدیده ی عجیب هستش که در بدترین حالت میشه بهش گفت رمزآلود . دیگه وحشتناک چرا؟ وحشتناک صفت چیزیه که برای ما نمایانگر درد یا مرگ باشه . هر چیزی که علت نامعلوم داره که نمیشه بگی وحشتناک. مگر اینکه ما یه مشکلاتی در درون داشته باشیم ، که در اون صورت هر چیزی میتونه وحشتناک باشه حتا عوامل شناخته شده.

 5. M می گوید

  از اون جایی که ویدئوهای دیگری هم بیرون اومده از دیگر حیوانات مثل آهوان و پرندگان و ماهی ها و کرم ها و مورچه هاو …
  احتمال داره علامتی باشه برای هشدار در خصوص انتقام طبیعت
  گویا قبل از جنگ جهانی دوم هم چنین چیزی در دنیا دیده شده
  کاش انسان ها دست از جنگ و خونریزی و آسیب به طبیعت برمیداشتن
  کاش هر کدوممون به اندازه توانمون به طبیعت احترام بذاریم و احترام و محبت رو تو اطرافمون گسترش بدیم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.