فضاپیمای “مخفی” نیروی فضایی آمریکا پس از رکورد ۹۰۸ روز ماندن در مدار زمین فرود آمد

0

هواپیمای فضایی محرمانه X-37B نیروی فضایی ایالات متحده در روز شنبه، ۱۲ نوامبر به زمین زمین بازگشت. این سفینه رباتیک در مرکز فضایی کندی ناسا در مرکز فرود شاتل در فلوریدا در ساعت ۵:۲۲ صبح به وقت شرقی به زمین نشست و رکورد ۹۰۸ روز اقامت در مدار را به جا گذاشت.

ماموریت Orbital Test Vehicle-6 (OTV-6) در ۱۷ می ۲۰۲۰ از مجتمع پرتاب فضایی ۴۱ در ایستگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال در فلوریدا بر فراز موشک اطلس V 501 اصلاح شده ویژه پرتاب شد.

همانند پنج ماموریت قبلی OTV، اهداف دقیق فضاپیمای خودگردان، بدون سرنشین و قابل استفاده مجدد، که ساخت بوئینگ است، محرمانه و طبقه بندی شده بود، هرچند که تعدادی آزمایش غیرمحرمانه برای مشتریانی مانند ناسا و آزمایشگاه تحقیقات دریایی نیز انجام داد.

OTV-6 با پشت سر گذاشتن رکورد قبلی ۷۸۰ روز در مدار که متعلق به OTV-5 بود، یک ماژول سرویس جدید را معرفی کرد. این ماژول حلقه‌ای شکل که به قسمت انتهایی فضاپیما متصل شده بود، فضای بیشتری را برای آزمایش‌های بیشتر فراهم می‌کرد. قبل از اینکه OTV-6 دوباره وارد جو شود، ماژول سرویس رها شد و قبل از ورود مجدد کنترل شده برای سوختن در جایی بر فراز اقیانوس آرام جنوبی به گردش در مدار زمین ادامه خواهد داد.

از جمله آزمایش‌هایی که فضاپیما انجام داد، آزمایش ماژول آنتن فرکانس رادیویی فتوولتائیک آزمایشگاه تحقیقات دریایی برای آزمایش مفهوم مهار پرتوهای خورشیدی و سپس انتقال نیرو به زمین با استفاده از امواج مایکروویو، و FalconSat-8 آکادمی نیروی هوایی ایالات متحده بود. این ماژول ذر مدار رها شد و در مدار باقی می‌ماند.

علاوه بر این  مواد و نوآوری فناوری در فضا (METIS-2) ناسا، پوشش‌های کنترل حرارتی، مواد الکترونیکی چاپی، و مواد محافظ تابش نامزد را قبل از بازگرداندن آنها به زمین برای تجزیه و تحلیل و مقایسه با مدل‌های رایانه‌ای، در معرض شرایط سخت فضا قرار گرفتند.

از جنبه زیستی، محموله دیگری از ناسا دانه‌ها را در معرض فضا قرار داد تا اثرات تشعشعات کیهانی و سایر عوامل بر محصولات بالقوه رشد یافته در پایگاه‌های فضایی آینده مطالعه شد.

سرهنگ دوم جوزف فریتشن، مدیر برنامه X-37B اداره توانمندی‌های سریع نیروی هوایی، گفت: “X-37B به پیش بردن مرزهای آزمایش ادامه می‌دهد، که توسط یک تیم نخبه دولتی و صنعتی در پشت صحنه امکان پذیر شده است.توانایی انجام آزمایشات در مدار و آوردن ایمن سوژه‌های آزمایش به زمین برای تجزیه و تحلیل عمیق روی زمین برای وزارت نیروی هوایی و جامعه علمی ارزشمند است. اضافه شدن ماژول خدمات در OTV-6 به ما امکان انجام آزمایش‌های بیشتری نسبت به گذشته انجام داد.»

منبع: نیروی فضایی ایالات متحده

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.