فیلم آدم‌های نازنین (BEAUTIFUL PEOPLE) – خلاصه و معرفی و داستان

0

انگلستان (بن وولفورد). کت و ف: جاسمین دیزدار. فب: باری ایکروید. مو: گاری بل. ب: توماس گودریج، فاروک پروتی، تونی پیترز، دادو ژان، رزالیند آئرز، جولیان فرت، چارلز کی و شارولت کولمن. رنگی، ۱۰۷ دقیقه.


یک کروات (پروتی) و یک صرب (ژان)، که در اصل هر دو اهل یک دهکده‌اند، اما به دلیل بروز جنگ اخیر به دشمنان قسم خورده هم بدل شده‌اند، به طور تصادفی در یکی از اتوبوس‌های لندن به هم برمی‌خورند و نزاعی در می‌گیرد…


در لندن در اکتبر ۱۹۹۳، انگلیس در مقدماتی جام جهانی با هلند بازی می کند. جنگ بوسنی در اوج خود قرار دارد و پناهندگان از یوگسلاوی سابق در حال ورود هستند. رقبای فوتبال و مخالفان سیاسی از بالکان همگی درگیری ها و موقعیت های سرگرم کننده را تسریع می کنند. در همین حال، زندگی چهار خانواده انگلیسی از برخورد با پناهندگان به اشکال مختلف متاثر می شود. یکی از خانواده ها به احتمال زیاد از طریق بازی انگلیس و هلند با یک پناهنده بالکان درگیر می شود.


فیلم دیزدار یکی از غافلگیرکننده ترین فیلم‌های پایان دهه ۱۹۹۰ است؛ با نگاهی دردمند به مسئله مهاجرت که روی این نگاه لفافی از طنز کشیده شده است. دیزدار با درک میزان رخداد فاجعه در جنگ صرب‌ها و بوسنیایی‌ها، نمایندگانی از دل این جنگ را به دل لندن می‌برد و در کنار مبادی آداب‌ترین مردم جهان قرارشان می‌دهد. از سوی دیگر او نماینده‌ای از این‌سو را به میانه جنگ فرامی‌خواند تا عکس العمل‌های او را هم در این رابطه ثبت کند. آن‌چه اما طنز فیلم را سبب می‌شود، همین واکنش‌ها به اطراف و محیط ناشناخته و دوگانه است. هرچند تلخی بیش از حد همین طنز در خیلی بخش‌ها سبب می‌شود مخاطب حتی جرأت خندیدن به فاجعه مقابل را نداشته باشد.

آدم‌های نازنین مجموعه‌ای است از صحنه‌های تأثیرگذار. میان صحنه‌هایی که طنزشان تا حد امکان جواب داده، می‌توان به صحنه معرفی پسر مهاجر به خانواده کاملا سنتی انگلیسی اشاره کرد و از میان خط‌های داستانی دردناک فیلم به خط داستانی زن و مردی که قربانی تجاوز دشمن به حریم خانواده‌شان شده‌اند و مرد سعی دارد بچه را نابود کند، اشاره کرد. اصلا تأکید دیزدار هم بیش از هر چیز بر همین خط است. جایی که پس از پایان قائله همه خطوط فرعی، عنوان‌بندی‌اش را به همان فیلمی می‌آورد که داستان عروسی این زوج مهاجر است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.