فیلم پیچیده است – حلاصه داستان، نقد و بررسی – It’s Complicated 2009

0

فیلمنامه‌نویس و کارگردان، نانسی مه یرز

بازیگران: مریل استریپ (جین)، آلک بالدوین (جک)، استیو مارتین (آدام)، جان کراسینسکی (هارلی)، لیک بل (آکنس)

نانسی مه یرز، نویسنده و کارگردان فیلم پیچیده است، بیست و چند سالی هست که در صنعت سینمای آمریکا مشغول کار است. اولین کار مهم مهیرز نگارش فیلمنامهٔ Boom Baby (۱۹۸۷) بود. او بعدا به کارگردانی فیلم نیز روی آورد و فیلم‌های نسبتا موفق آنچه زنان می‌خواهند (۲۰۰۰)، یک چیزی باید داد (۲۰۰۳) و تعطیلی (۲۰۰۶) را ارایه کرد.

نانسی مایرز با ارایهٔ این فیلم‌ها موفق به خلق یک زیر-ژانر ویژه در ذیل ژانر کمدی عاطفی شده است. به طور خلاصه نانسی مایرز متخصص در ساختن فیلم‌هایی است که محور اصلی آن‌ها رابطهٔ عاطفی میان آدم‌های پا به سن گذاشته است، دایان کیتون و جک نیکلسون، مل گیبسون و هلن هانت، و حالا در فیلم پیچیده است، مریل استریپ و آلک بالدوین و استیو مارتین مریل استریپ در فیلم پیچیده است

در قالب زن مرفه و ثروتمندی به اسم جین ظاهر می‌شود. جین صاحب یک رستوران است و شیرینی پز قابلی به شمار می‌رود. جین در یک خانه بزرگ زیبا که مشرف به اقیانوس آرام است، در سانتاباربارای آمریکا زندگی می‌کند، جین سه فرزند دارد و ظاهرا زندگی شیرین و دلپذیری را دارد زندگی می‌کند. او تازگی‌ها یک معمار را استخدام کرده تا آشپزخانه تازه‌ای برایش درست کند زیرا آشپزخانه فعلی‌اش به طرز غمناکی فقط دو تا چراغ گاز دارد.

جین به بچه‌های خود عشق میورزد و بچه‌هایش هم او را دوست دارند. هارلی (جان کراسینسکی)، داماد آیندهی جین، به ویژه علاقهٔ بسیار زیادی به مادر زن آیندهی خود دارد. اما زندگی جین به مراتب زیباتر می‌شد اگر شوهرش جک (آلک بالدوین)، ده سال پیش طلاق نمی‌گرفت و وی را ترک نمی‌کرد. جک پس از طلاق از جین با زن جوان و جذاب اما کم عقلی به اسم آگنس الیک بل) ازدواج کرده است.

در ادامه ماجرا، جین و جک در یک مهمانی همدیگر را ملاقات می‌کنند. این دیدار باعث می‌شود که هر دوی آن‌ها یاد ایام خوش گذشته بیفتند. به این ترتیب رابطه‌ای میان جین با شوهر سابق‌اش آغاز می‌شود. از طرف دیگر، جین احساس می‌کند که به معمار خانه‌اش، آدام استیو مارتین)، نیز علاقمند است. اما آدام تازگی‌ها از همسرش طلاق گرفته و نظر چندان خوبی به آغاز یک زندگی مشترک تازه ندارد؛ هر چند که شدیدا به جین علاقمند است. به این ترتیب جین بر سر یک دوراهی «پیچیده» قرار می‌گیرد: رفتن به طرف جک یا رفتن به طرف آدام؟

نانسی مایرز در فیلم‌های خود معمولا به سراغ کاراکترهای مونث طبقهی مرفه جامعه می‌رود. فمینیسم وجه مشخص فیلم‌های مایرز است، هر چند که ایده‌های فمینیستی مطرح شده در فیلم‌هایش معمولا بوی کهنگی و ارتجاع می‌دهند. کاراکترهای مخلوق مایرز آمیزه‌هایی از هوشمندی، آسیب‌پذیری و بامزگی هستند؛ هر چند که در فیلم تازهی وی، ویژگی‌های مذکور کمتر به چشم می‌خورد. با این حال حتی در این فیلم نه چندان قوی باز شاهدیم که چگونه فیلمساز از روحیه احساسی و فرهنگی زنان زمانهٔ خود – البته زنان مرفه آمریکایی بهره‌برداری می‌کند.

نانسی مایرز طی دو دههٔ گذشته توانسته به نحو نسبتا موفقیت‌آمیزی از روایت‌ها و قرائت‌های مختلف این فرمول بهره‌برداری کند و بنیانگذار نوعی فیلم‌های ویژهی عشق پیرانه سری باشد. مایرز تلاش کرده تا فیلم تازه‌اش دربردارندهی مجموعه‌ای از همای چیزهای خوب فیلم‌های قبلی‌اش باشد. او تا حدی توانسته به این هدف خود دست یابد. مه یرز بخش عمده‌ای از این موفقیت نسبی را قطعا باید مرهون مریل استریپ بداند. بازی استریب در نقش جین به قدری خوب و ماهرانه است که بسیاری از کلیشه‌های کهنهی فیلم در برابر این بازی خوب رنگ باخته است.

الک بالدوین نیز یکی از بازی‌های نسبتا خوب خود را در همین فیلم ارائه کرده است. بالدوین بخش عمده‌ای از بار کمدی فیلم را نیز بر دوش داشته و باید اذعان کرد که بهترین موقعیت‌های طنز امیز فیلم را با استادی و مهارت به انجام رسانده است. به این ترتیب باید گفت که پیچیده است دارای لحظات دلپذیر و شیرین خاص خود است، هر چند که جزو بهترین فیلم‌های سازنده‌اش نیست.

منبع: دنیای تصویر

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.