فیلم آب سیاه Dark Water – نقد و برری

0

کارگردان: والتر سالس. فیلمنامه: رافائیل یگلسیاس. مدیر فیلمبرداری: آفونسو بیتو. تدوین: دانیل رزنده. موسیقی: آنجلو بادالامنتی. طراح صحنه: ترز دو پرز. بازیگران: جنیفر کانلی(دالیا)، جان سی. رایلی(موری)، تیم راث(جف پلتزر)، داگری اسکات(کایل)، پیت پاستلویت(ویک). ١٠۵ دقیقه. محصول ٢٠٠۵ آمریکا.
دالیا زن جوانی که در آستانه جدایی از شوهرش قرار دارد، برای شروع یک زندگی تازه ابتدا شغل و سپس خانه اش را عوض می کند. اما خانه جدید چندان محل آرامش بخشی نیست، چون مرتباً صداهایی غریب از اتاق های به گوش می رسید و آب هایی تیره رنگی از سقف و دیوارهای خانه جاری است.دالیا که برای به دست آوردن حضانت دخترش مجبور به مبارزه است و قصد دارد تا از سیاهی های زندگی زناشویی خود بگریزد، این بار اسیر آب های تیره خانه جدید می شود.

چرا باید دید؟

اشتهای هالیوود برای بازسازی فیلم های ترسناک ژاپنی ، مانند حلقه ١و٢، هر لحظه تیزتر می شود. البته این برای آسیایی هایی که همیشه خود را مصرف کننده آثار هالیوود می دانستند، مایه غرور و خوشحالی است. اما اقدام به بازسازی پر رنگ و لعاب تر و پر هزینه تر آنها نشان می دهد که هنوز در استعمار بر همان پاشنه می چرخد.
آب سیاه بر اساس فیلمی ژاپنی به همین نام ساخته هیدئو ناکاتا تولید شده و ویژگی آن فضا سازی عالی و زمینه های روانی قصه است. گردانندگان هالیوود این بار برای برگردان یک قصه آسیایی کارگردانی برزیلی برگزیده اند که از شهرتی قابل توجه برخوردار است.

والتر سالس کارگردان برزیلی اولین فیلمش چاقوکش را در ١٩٩١ ساخت، اما برای ساختن دومین فیلمش زندگی جای دیگری است پنج سال صبر کرد و توانست با آن نظرها را به خود جلب کند. چهارمین فیلمش ایستگاه مرکزی در ١٩٩٨ برنده جایزه خرس طلایی جشنواره برلین شد. همان سال نامزد اسکار بهترین فیلم خارجی و بهترین بازیگر زن شد. سال گذشته نیز با خاطرات موتورسیکلت نامزد دریافت اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی و نخل طلای جشنواره کن بود. آخرین کار وی قبل از آبهای تیره ساخت اپیزودی از پروژه دوستت دارم، پاریس در کنار ٢٠ کارگردان معتبر دنیا بود.

عمده جذابیت فیلم از بازی جنیفر کانلی در یک فیلم ترسناک ناشی می شود . کانلی ١٢ ساله بود که با ایفای نقشی به یاد ماندنی در فیلم روزی روزگاری در آمریکا وارد سینما شد و سپس در فیلم ترسناکی از داریو آرجنتو، استاد فیلم های ترسناک ایتالیایی، به نام پدیده بازی کرد. کانلی در فیلم دوم خود قابلیت های بازیگری خود در فیلم های ترسناک را به نمایش گذاشت اما در طول دو دهه گذشت بخت بازی در یک فیلم ترسناک دیگر را نیافت.

به اینها بازی جان سی رایلی ، تیم راث و پیت پاستلویت را هم اضافه کنید. آب سیاه تنها فیلم ترسناک مهم امسال است و سر و شکلی حرفه ای و قابل توجه دارد . قدرت فیلم از رازی است که اگر گشوده شود نیز راهی برای خلاصی از آن وجود ندارد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.