توربین بادی “هرمی” شناور ۵ مگاواتی در مقیاس کامل مورد آزمایش قرار خواهد گرفت

0

توربین‌های بادی شناور برای آینده تولید انرژی از بادهای دریایی بسیار مهم هستند و برای پایین آوردن هزینه‌های انرژی به سطح رقابتی، نیاز به تفکر کاملاً متفاوتی باید روی آنها اعمال شود.

شرکت فرانسوی Eolink شروع به ساخت پیش‌نمایشی در مقیاس کامل از توربین بادی شناور نوآورانه هرمی شکل خود کرده  که میزان استفاده از مواد و وزن را تا بیش از ۳۰٪ کاهش می دهد و باعث  صرفه جویی زیادی در هزینه‌های تولید انرژی می‌شود.

طراحی معمولی که برای توربین‌های بادی خشکی استفاده می‌شود، وقتی صحبت از تولید انرژی فراساحلی می‌شود، یعنی جایی که بیشتر بهترین منابع انرژی بادی در جهان یافت می‌شود، مناسب نیست.

استقرار و سرویس دهی توربین‌های معمول  دشوار و پرهزینه است و فشار فیزیکی شدید اعمال شده توسط یک فن عظیم آنقدر زیاد است که نیاز به زیرساخت بسیار مستحکمی دارد.

استارتاپ بوستون T-Omega در سپتامبر،  رویکرد متفاوتی را می‌خواهد اجرا کند، که می‌تواند وزن، هزینه و استرس مهندسی یک توربین بزرگ را به شدت کاهش دهد. استقرار و نگهداری آسان تر است. در عین جال شرکت فرانسوی Eolink هم ایده‌ای مشابه دارد.

کلید مزیت های این نوع طراحی جدید، پایه هرمی آن است. وزن عظیم فن بزرگ به طور مساوی بین پایه‌ها در هر دو انتها توزیع می‌شود،

از این طرح های هرم چرخ و فلک در خشکی استفاده نمی‌شود استفاده کرد، زیرا توربین های زمینی باید بتوانند خود را به سمت باد کج کنند تا خروجی خود را به حداکثر برسانند. این مشکل در اقیانوس وجود ندارد. می‌توان به سادگی این اهرام شناور را به پایین متصل کرپ. باد به هر سمتی که می وزد، توربین به آن جهت متمایل می‌شود.

در حالی که جهت باد و جریان‌های اقیانوسی معمولاً در اعماق اقیانوس همسو هستند، Eolink می‌گوید که یک سیستم بالاست پویا طراحی کرده  که می‌تواند توربین‌ها را تا ۱۲۰ درجه هدایت کند، جتی اگر هم تراز نباشند.

ساخت و استقرار این ماشین‌ها، همه چیز بسیار ساده‌تر است. آنها را می توان در یک کارخانه کشتی‌سازی مونتاژ کرد و مستقیماً در آب مستقر کرد، جایی که در عمق نسبتاً کم شناور می شوند،Eolink می گوید که یک کارخانه کشتی سازی باید بتواند ۶۷ توربین در سال را بسازد.

پس از ساخت، کافی است آنها  در آب انداخته شوند و به جایگاه خود هدایت شوند و متصل شوند. هیچ کشتی جرثقیل تخصصی با هزینه چند میلیون دلاری در روز برای استقرار یا نگهداری مورد نیاز نیست.

با توجه به اینکه بخش تولید انرژی از بادی فراساحلی اروپا در مواجهه با افزایش هزینه‌های مواد، تورم، مشکلات زنجیره تامین و فشار شرکت‌های چینی که شروع به افزایش عرضه‌های جهانی خود کرده‌اند، دست و پنجه نرم می‌کنند، این مزایا می‌تواند کاملاً حیاتی باشد.

منبع: Eolink

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.