فیلم به نام پدر – معرفی و بررسی و نقد – In the Name of the Father (1993)

0

کارگردان: جیم شریدان

فیلمنامه‌نویس: ‌تری جورج و جیم شریدان

بر اساس: کتاب خاطرات جری کانلان با نام «اثبات بی‌گناهی»

سال تولید: ۱۹۹۳

در بلفاست، جری کانلون توسط نیرو‌های امنیتی بریتانیا با یک تک‌تیرانداز ارتش جمهوری اسلامی ایران اشتباه گرفته می‌شود و تا زمانی که شورش آغاز می‌شود تحت تعقیب قرار می‌گیرد. جری توسط پدرش جوزپه به لندن فرستاده می‌شود تا از اقدام تلافی جویانه IRA علیه او منصرف شود.

یک روز عصر، جری آپارتمان یک روسپی را دزدید و ۷۰۰ پوند دزدید. در حالی که او در پارکی به همراه دوستش پل هیل در کنار چارلی برک ایرلندی بی‌خانمان در حال مصرف مواد مخدر است، انفجاری در گیلدفورد رخ می‌دهد که چهار سرباز خارج از وظیفه به اضافه یک غیرنظامی کشته و بسیاری دیگر زخمی شدند. زمانی بعد به بلفاست باز می‌گردد، ‌گری توسط ارتش بریتانیا و پلیس سلطنتی اولستر دستگیر می‌شود و به اتهام تروریسم دستگیر می‌شود.

جری با هواپیما به سرزمین اصلی بریتانیا منتقل می‌شود، جایی که او و دوستش پل، و همچنین دو نفر دیگر که چهار گیلدفورد نامیده می‌شوند، تحت شکنجه پلیس به عنوان بخشی از بازجویی قرار می‌گیرند.

جری بر بی‌گناهی خود تأکید می‌کند، اما پس از تهدید پلیس به کشتن پدرش، که بعداً همراه با سایر اعضای خانواده کانلون دستگیر می‌شود، اعتراف نامه‌ای را امضا می‌کند. در محاکمه او، اگرچه دفاعیات‌گری به تناقضات متعددی در تحقیقات پلیس اشاره می‌کند، او به همراه سایر اعضای چهار گیلدفورد به حبس ابد محکوم می‌شوند.

جری و جوزپه در طول مدتی که در زندان هستند، توسط جو مک اندرو، زندانی جدید ملاقات می‌کنند که به آن‌ها اطلاع می‌دهد که او عامل واقعی بمب‌گذاری بوده و این را به پلیس اعتراف کرده است. آن‌ها برای حفظ چهره، این اطلاعات جدید را پنهان کردند.

اگرچه جری با جو گرم می‌شود، اما زمانی که جو یک نگهبان منفور زندان را در جریان شورش آتش می‌زند، نظر او تغییر می‌کند. جوزپه بعداً در بازداشت می‌میرد و‌گری را به عهده گرفتن کمپین پدرش برای عدالت می‌گذارد.

گرت پیرس، وکیل جوزپه، که از طرف جوزپه در حال بررسی این پرونده بود، با یادداشتی که پیوست آن نوشته شده بود، «به دفاع نشان داده نشود»، شواهد حیاتی مربوط به البیه اصلی جری را کشف می‌کند. از طریق بیانیه‌ای که چارلی برک در یک دادگاه تجدید نظر داد، جری و بقیه را کاملاً تبرئه می‌کند.

این فیلم با فعالیت‌های فعلی متهمان به‌خطا به پایان می‌رسد، اما همچنین پلیسی که این پرونده را بررسی می‌کند هرگز به خاطر هیچ تخلفی تحت تعقیب قرار نگرفت. عاملان واقعی بمب‌گذاری گیلدفورد به این جنایت متهم نشده‌اند.


دیالوگ

وکیل مدافع خانم گرت پیرس (تامپسون):

«پس لطف کنید اظهارنامه‌ای که شما در تاریخ سوم نوامبر ۱۹۷۴ از صاحب عکس گرفتید رو بخونید. عالیجناب اظهارنامه‌ای که تمام این افراد رو تبرئه می‌کنه و ثابت می‌کنه تمام این افراد کاملاً بیگناهند. یه نفر … یا خود ایشون یا مافوق‌شون یا مافوقِ مافوقش … دستور داده که این آدم‌ها به عنوان «طعمه» در مقابل مردمی که در عزا بودند قرار بگیرند … در عوض آدم‌های بی‌گناهی تُو خیابان‌های «گیلفورد» به خاک و خون کشیده شدند. (با خشم به دیکسون می‌نگرد) به خدا که شما مرتکبِ جنایت شدید آقای دیکسون! شما مسئولِ مرگِ «جوزپه کانلان» هستید. شما مسئول از دست رفتن تک تک روز‌های زندگیِ «کارول ریچاردسون» هستید. شما پانزده سال موجب زجر و غذاب موکّل من شدید … فقط به جرم این که یه ایرلندیه. اون فقط یه احمقه چون تو یه زمان نامناسب در یه «مکان نامناسب» حضور داشته … و یکی از همکاران شما عالیجناب که اون موقع درست جایی نشسته بود که الآن شما نشستید به موکل من این طور گفته که «حیف شد که تو به جرم خیانت بر علیه مملکت متهم نشدی، اتهامی که مجازاتش مرگ به وسیله‌ی حلقه‌ی «داره» … حکمی که صدور اون در این پرونده برای من چندان دشوار نبود». عالیجناب! … این پرونده کل «نظام قضایی» بریتانیا رو به بدنامی می‌کشونه … عالیجناب این عذر موجهِ «جری کانلان» توسط آقای دیکسون درست یک ماه بعد از دستگیریِ جری کانلان گرفته شد … وقتی پرونده رو پیدا کردم این یادداشت بهش ضمیمه شده بود (نوشته را بالا می‌گیرد) روش نوشته شده “به وکلای مدافع نشان داده نشود! ». «رو به دیکسون) من یه سؤال ازتون دارم آقای دیکسون … چرا مدرک برائتِ جری کانلان که متهم به قتل پنج انسان بی‌گناه بود از وکیل اون پنهان شد؟؟ »

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.