فیلم ایندیانا جونز و آخرین جنگ صلیبی – معرفی و بررسی نقد – Indiana Jones and the Last Crusade (1989)

0

سال تولید : ۱۹۸۹
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : رابرت واتس
کارگردان : استیون اسپیلبرگ
فیلمنامه‌نویس : جفری بوام، برمبنای داستانی نوشته جرج لوکاس و منومیجس و شخصیت‌هائی خلق شده توسط فیلیپ کافمن و لوکاس.
فیلمبردار : داگلاس اسلوکوم.
آهنگساز(موسیقی متن) : جان ویلیامز
هنرپیشگان : هریسن فورد، شان کانری، دنهولم الیوت، آلیسن دودی، جان ریس دیویز، جولیان گلاورز، ریور فینیکس، مایکل برن، رابرت ادیسن و ریچارد یانگ.
نوع فیلم : رنگی، ۱۲۷ دقیقه.

«ایندیانا جونز» جوان (فینیکس)، با جسارت و شهامت با یک قطعه تاریخی ارزشمند فرار می‌کند و نمی‌گذارد که آن قطعه به دست یک مجموعه‌دار بیفتند. اما در نهایت پس از تعقیب و گریزی پر هیجان مجبور می‌شود قطعه را به صاحبان قانونی‌اش باز گرداند… سال‌ها بعد او (فورد) پرفسور باستان‌شناسی است که برای برگرداندن اشیای تاریخی به موزه‌ها می‌جنگد. مجموعه‌داری ثروتمند، «والتر» (گلاورد) به او می‌گوید که پدرش «دکتر جونز» (کانری) متخصص قرون وسطی در میانه جستجو برای یافتن جام مقدس ناپدید شده است و «ایندی» سعی می‌کند با دنبال کردن سر نخ‌هائی که از یادشت‌های پدرش‌اش به جا مانده جای او را پیدا کند.

او و همراهش، «مارکوس برودی» (الیوت) به ونیز می‌روند و در آنجا «دکتر السا اشنایدر» (دودی) آن دو را به یک مقبره می‌برد «جونز» موفق می‌شود سر نخ گم‌شده محل جام را پیدا کند ولی بعدتر مجبور می‌شوند از دست گروهی فرار کنند. او می‌فهمد که پدرش به دست نازی‌ها اسیر شده پس همراه «السا» به قلعه آلمانی‌ها می‌رود و پدرش را نجات می‌دهد. اما در این جا در می‌یابد که «السا» و «والتر» از طرفداران نازی‌ها هستند. و یادداشت‌های «دکتر جونز» را به برلین فرستاده‌اند؛ با این وجود پدر و پسر موفق به فرار می‌شوند در این بین «برودی» که به خاورمیانه و نزد «سلا» (ریس‌دیویز) رفته، به دست نازی‌ها که همراه «السا» و «والتر» به صحرا آمده‌اند، اسیر می‌شود اما «جونزها» سرمی‌رسند و در محل معد جام، معلوم می‌شود تنها «ایندی» و پدرش آگاهی لازم برای عبور از سه مانع مرگبار جام، معلوم می‌شود تنها «ایندی» و پدرش آگاهی لازم را برای عبور از سه مانع مرگبار در راه رسیدن به جام دارند. «والتر» که «دکتر جونز» را به شدت مجروح کرده و تنها راه زنده ماندنش نوشیدن از جام مقدس است،

«ایندی» را وادار می‌کند تا او را با خود نزد جام ببرد. آنان با آخرین جنگ‌جوی صلیبی روبه‌رو می‌شوند که می‌خواهد آنان «جام» واقعی را از میان صدها جام، مشابه تشخیص دهند. «السا» به عمد جامی اشتباهی را به «والتر» می‌دهد که با نوشیدن از آن می‌میرد ولی جام واقعی را به ایندی می‌دهد که به این ترتیب سلامت پدرش را باز می‌گرداند. با وجود توصیه جنگ‌جوی صلیبی برای خارج نکردن جام از معبد، «السا» و دیگر نازی‌ها این کار می‌کنند و همه کشته می‌شوند حالا ایندی، «دکتر جونز» «برودی» و «سلاح» در غروب دور می‌شوند.

بهترین از مجموعه الدیانا جونز که صحنه‌های اکشن آن با استفاده از ژانرهای مختلف سینمائی از شمشیربازی گلادیاتوری گرفته تا نبردهای فیلم‌های جنگی، جذابیت و ویژگی منحصر به فردی به آن بخشیده است. حضور کانری در نقش پدر «ایندیانا» شخصیت محوری جدید به فیلم افزوده است. به‌اضافه اخلاق گرائی‌های «به‌سبک اسپیلبرگ»، به‌خصوص در مورد شخصیت «السا» که به خاطر این که قدرت را بر عشق ترجیح می‌دهد، به آن شکل کشته می‌شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.