چسب مایع بخیه سیانوآکریلات جراحی مناسب برای جراحی اورولوژی کودکان و تاثیر مثبت آن در درمان افراد دارای نقص انعقاد خون

0
رپورتاژ

مقدمه چسب مایع بخیه سیانوآکریلات

چسب های بافتی پس از استفاده درلبه های زخم به یک لایه مقاوم در برابر آب و با خاصیت انعطاف پذیری بالا تبدیل می شوند و خواص ضد باکتریایی دارند. چسب ها به آرامی با بهبود زخم، معمولاً پس از ۵ روز، از بین می روند. در مقایسه با بخیه، چسب های بخیه مایع استحکام کششی مشابه  دارند  و رضایت  دوچندان را برای بیمار و جراح بدنبال دارند. بزرگترین مزیت چسب های روی پوستی این است که نیاز به پانسمان زخم و برداشتن بخیه را از بین می برند.

چسب مایع بخیه که برای ترمیم زخم تولید شده اند از پایه سیانوآکریلات هستند. گروهی از سیانواکریلات ها که به عنوان چسب های بافتی یا چسب های روی پوستی نیز شناخته می شوند، معمولاً به عنوان سیلانت(عایق) برای پارگی ها و برش ها استفاده می شوند و در برش های جراحی و جراحی زیبایی کاربرد دارند. بخیه های سنتی همیشه در ترمیم زخم نقش دارند، اما در شرایط انتخابی، چسب های مایع بخیه جایگزین مهمی هستند چرا که  ترمیم زودهنگام و موثر زخم به بازیابی سد محافظ پوست کمک می کند و روند بهبودی را افزایش می دهد و خطر عفونت را محدود می کند. ویژگی های فوق در گروه سنی کودکان نسبت به بزرگسالان درجه اهمیت بالاتری دارد. همچنین در کنترل خونریزی در بیماران مبتلا به نقص های انعقادی خون مانند هموفیلی بسیار موثرباشند.

 

چسب های بخیه مایع  (چسب روی پوستی) جایگزینی مناسب برای بخیه

 

چسب های سیانواکریلات پزشکی که به عنوان چسب بخیه مایع (چسب بخیه مایع) یا چسب های روی پوستی نیز شناخته می شوند، برای بستن پارگی های ساده به عنوان جایگزین بسیار ایمن برای شیوه های مرسوم بستن زخم (بخیه ها، منگنه ها، نوارهای چسب) استفاده می شود.

چسب بخیه مایع به عنوان عایق برای پارگی ها و برش ها استفاده می شوند و در جراحی های برش و زیبایی در هر دو محیط سرپایی و اتاق عمل کاربرد دارند.

مزایای بالقوه  چسب سیانوآکریلات پزشکی شامل سهولت استفاده، کاهش درد، کاهش زمان استفاده، تاثیر قابل توجه در میزان باقیماندن جای بریدگی و عدم نیاز به مراجعه بعدی برای برداشتن است. مطالعات متعددی چسب بخیه مایع را با شیوه های بستن استاندارد زخم برای تعیین نتیجه زیبایی و سایر پیامدهای ثانویه مقایسه کرده اند، شواهد موید تاثیرات بهینه چسب های بافتی است و چسب سیانواکریلات پزشکی با موفقیت در بسیاری از جراحی های باز و لاپاراسکوپی اثر بسیار کمتری از ناحیه آسیب دیده در برابر بخیه بر جای گذاشته است.

چالش چسب مایع بخیه در جراحی های اطفال

یکی از معدود عوارضی که هنگام استفاده از چسب های مایع بخیه مشاهده می‌شود، احساس سوزش است که توسط چسب روی پوستی رایج در بازار در حین استفاده ایجاد می‌شود. این منجر به حرکات ناخواسته کودکان با این خطر می شود که بستن زخم  به کمک چسب مایع بخیه به خوبی اجرا نشود. روش ایده آل برای بستن زخم در جمعیت اطفال باید بدون درد، سریع، آسان، ایمن، با عوارض کم و کمترین جای زخم باشد .

چسب مایع بخیه مناسب برای جراحی های اطفال

چسب مایع بخیه گلوبرن تیس۲ (Glubran Tiss2) یک فرمول جدید از چسب مصنوعی پوست است که به عنوان وسیله پزشکی کلاس II برای استفاده موضعی تایید شده است ودارای گواهیCE اروپاست. ترکیب چسب پوستی گلوبران تیس۲ که از مخلوط کردن دو مونومر مختلف سیانواکریلات (NBCA – n-butyl 2 cyanoacrylates + OCA – 2 octyl cyanoacrylate) به دست می آید، به محصول خاصیت ارتجاعی بهتری می بخشد و در عین حال سطوح بالایی از استحکام کششی را حفظ می کند. این فرمولاسیون دارای خواص هموستاتیک، عایق سازی، باکتریواستاتیک و چسبندگی است و تاییدیه استفاد در اطفال را دارا می باشد. استفاده از آن بسیار راحت است مخصوصا در اطفال که با توجه به ترس و ممانعت کودکان از انجام بخیه به راحتی برایشان قابل استفاده میباشد.

کل زمان مرحله تبدیل از حالت مایع به جامد یک دقیقه طول میکشد و بعد از این زمان مانند یک فیلم در محل بریدگی دیده میشود.

که این فیلم ضدآب بوده و بیمار براحتی میتواند به روال زندگی عادی خود بازگردد.

دمای پلیمریزاسیون پایین چسب روی پوستی گلوبرن تیس۲ در مقایسه با سایر چسب های سیانوآکریلات باعث کاهش یا حتی جلوگیری از احساس سوزش پس از استفاده می شود که به ویژه در زمینه درمان کودکان بسیار مفید است. این محصول هم اکنون توسط شرکت پارسان درمان پاد نماینده انحصاری شرکت GEM ایتالیا در ایران عرضه می گردد.

از جمله موارد پرکاربرد و حساس برای درمان به کمک چسب مایع بخیه می توان به جراحی ها و درمان ناهنجاری های اورولوژی شایع در اطفال اشاره کرد که می باید در سال های آغازین پس از تولد درمان شوند مانند: circumcision(ختنه) و هایپوسپدیازیس اشاره کرد.

( قرار گرفتن نا به جای مجرای آلت در قسمت شکمی آلت )

درمان ختنه  در اطفال با چسب بخیه مایع گلوبرن تیس ۲

ختنه یکی از رایج ترین روش های جراحی در جهان است . ختنه را می توان به دلایل مذهبی/فرهنگی یا پزشکی انجام داد. خونریزی وعفونت شایع ترین عارضه ختنه است و به دنبال آن باز شدن زخم، فیموز مکرر، چسبندگی های پوست ختنه، ضربه به glans و ایجاد اسکار زشت است. ختنه کلاسیک با استفاده از یک تکنیک استاندارد با بخیه برای نزدیک کردن لبه های پوست انجام می شود. با این حال، چسب مایع بخیه استریل گلوبرن تیس ۲ آماده برای استفاده روی پوست است که دارای خواص هموستاتیک و چسبندگی قابل توجهی است و به عنوان یک سد ضد میکروبی در برابر ارگانیسم های عفونی طی عمل جراحی عمل می کند. در تماس با بافت زنده و محیط مرطوب، به سرعت پلیمریزه می شود.در ختنه چسب روی پوستی گلوبرن تیس ۲ به صورت دستی روی خط بخیه استفاده می شود و یک لایه نازک و بسیار الاستیک تولید می کند که به بافت می چسبد .این چسب مایع بخیه علاوه بر خاصیت چسبانندگی دارای خاصیت بندآورندگی خون (هموستاز) برای کنترل خونریزی در بیمارانی ختنه شده بکار می رود. همچنین به دلیل عایق و ضدآب بودن و ایجاد یک ضدباکتریایی در مراقبت های پس از عمل بسیار موثر است. چسب روی پوستی گلوبرن تیس۲ (Glubran Tiss2)  باعث تسهیل مدیریت مراقبت های پس از عمل و برای جراح و بیمارستان منجربه صرفه جویی در هزینه و زمان میشود. به علاوه بیماران مبتلا به اختلالات خونریزی در معرض خطر بالای عوارض خونریزی حین عمل جراحی هستند . جراحی در بیماران مبتلا به اختلالات خونریزی باید با همکاری نزدیک بین جراحان و هماتولوژیست ها انجام شود تا بهترین رژیم پیشگیرانه برای جلوگیری از خونریزی ثانویه تهیه شود. بر اساس مطالعات انجام شده گلوبرن تیس ۲ برای کنترل خونریزی در بیمارانی که ختنه شده و دارای اختلالات خونریزی (هموفیلی و سندرم برنارد سولیه) ، بدون هیچ گونه عارضه زودرس یا دیررس مفید بود و نیاز به فاکتور خون  دراین بیماران کمتر بود. استفاده کمکی از چسب مایع بخیه گلوبرن تیس۲ (Glubran Tiss2)  ، علاوه بر درمان جایگزینی سیستمیک، می تواند در کنترل خونریزی در بیماران مبتلا به هموفیلی که تحت ختنه قرار می گیرند، موثر باشد و به کاهش مصرف فاکتور کمک کند.

درمان هایپوسپدیازیس در اطفال با چسب بخیه مایع گلوبرن تیس ۲

هایپوسپدیازیس چیست؟

هایپوسپدیازیس یک نقص مادرزادی در پسران است که در آن دهانه مجرای ادرار در نوک آلت تناسلی قرار ندارد. در پسران مبتلا به هایپوسپدیازیس ، مجرای ادرار در هفته های ۸ تا ۱۴ بارداری به طور غیر طبیعی تشکیل می شود. دهانه غیر طبیعی می تواند در هر جایی از انتهای آلت تناسلی تا کیسه بیضه ایجاد شود. درجات مختلفی از هایپوسپدیازیس وجود دارد. برخی می توانند جزئی و برخی شدیدتر باشند.

درمان ها

درمان هایپوسپدیازیس به نوع نقص نوزاد بستگی دارد. اکثر موارد هایپوسپدیازیس برای اصلاح نقص نیاز به جراحی دارند.در صورت نیاز به جراحی، معمولاً زمانی انجام می شود که نوزاد بین ۳ تا ۱۸ ماهه باشد. در برخی موارد جراحی به صورت مرحله ای انجام می شود. برخی از ترمیم های انجام شده در طول جراحی ممکن است شامل قرار دادن دهانه مجرای ادرار در محل مناسب، اصلاح انحنای آلت تناسلی و ترمیم پوست اطراف دهانه مجرای ادرار باشد. از آنجایی که ممکن است پزشک برای انجام برخی از ترمیم ها نیاز به استفاده از پوست ختنه گاه داشته باشد، نوزاد پسر مبتلا به هایپوسپدیازیس نباید ختنه شود.

پانسمان هایپوسپدیازیس  را می توان به سختی تمیز و در جای خود نگه داشت، بنابراین نظرات زیادی در مورد روش های مختلف پانسمان هایپوسپدیازیس  پس از عمل وجود دارد. به طور کلی، پانسمان هایپوسپدیازیس  باید تورم بعد از عمل را کنترل کند، از تشکیل هماتوم که مستعد عفونت است، جلوگیری کند، زیرا به عنوان مانعی ازتماس با محیط اطراف عمل می کند، به خصوص که نظافت و بهداشت مراقبت از خانه ممکن است ایده آل نباشد. چسب مایع بخیه  سیانوآکریلات پزشکی به سرعت در حضور آب پلیمریزه می‌شود و زنجیره‌های بلند و محکمی را تشکیل می‌دهد و سطوح پیوند شده را به هم متصل می کند. چسب روی پوستی سیانوآکریلات پزشکی نسبت به آب و باکتری ها نفوذ ناپذیر است، به راحتی ازهم گسسته نمی شود و خود به خود بدون نیاز به مداخله پس از بهبود زخم جدا می شود. اگر به صورت لایه ای اعمال شود، فشار کافی برای هموستاز را ایجاد می کند. بنا براین در بسیاری از اعمال جراحی به عنوان یک سیلانت زخم، برای اجتناب از استفاده از بخیه های معمولی به کار گرفته شده است.

استفاده از چسب مایع بخیه گلوبرن تیس ۲ در ترمیم هایپوسپدیازیس

در مطالعه ای که پانسمان هایپوسپدیازیس  با ۷ لایه از چسب مایع بخیه گلوبرن تیس۲ (Glubran Tiss2)  را با پانسمان معمولی هایپوسپدیازیس شامل مخلوطی از گاز آنتی بیوتیک پوشانده شده با پماد و پانسمان فشاری بود مقایسه کرده است  طی یک  پیگیری ۱۲ ماهه پس از جراحی نشان داد چسب بخیه مایع گلوبرن تیس ۲ نسبت به ادرار و مدفوع نفوذ ناپذیر است و از  تورم  و هماتوم جلوگیری می کند. استفاده در چند لایه، پانسمان جایگزین مناسبی در جراحی هایپوسپدیازیس است. بیماران با پانسمان راحت هستند و بهداشت زخم را در یک محیط مراقبت خانگی حفظ می کند.

تیم علمی شرکت پارسان درمان پاد شما را و به مطالعه مقالاتی بیشتر در رابطه با چسب بخیه مایع گلوبرن تیس۲ دعوت می کند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.