«مرگ تلخ پرندگان» در تالاب میانکاله ایران برنده عکس محیط زیستی سال شد

0

مسابقه عکس محیط زیستی سال ۲۰۲۲ برندگان خود را اعلام کرد و جایزه برتر به عکس دلسرد کننده چند پرنده از هزاران پرنده‌ای که در تالاب میانکاله ایران به دلیل آلودگی و کمبود آب تلف شدند، اختصاص یافت.

مسابقه عکاس محیطی سال اکنون پانزدهمین سال خود را پشت سر می گذارد و قصد دارد برخی از الهام بخش‌ترین عکس‌های محیط زیستی جهان را به نمایش بگذارد. این مسابقه توسط موسسه مجاز مدیریت آب و محیط زیست (CIWEM)، WaterBear، Nikon و Arup حمایت می شود.

این مسابقه در شش رده جایزهمی‌دهد: عکاس محیط زیست سال، عکاس جوان محیط زیست سال – جایزه نیکون، چشم انداز آینده، بازیابی طبیعت، حفظ ۱.۵ زنده، و سازگاری برای فردا.

در سال گذشته همچنین هیئت اخلاقی جدیدی را معرفی کرد که به گفته سازمان برای بهبود پاسخگویی و شفافیت در انتخاب عکس اضافه شد.

عکس بالا با عنوان “مرگ تلخ پرندگان” توسط عکاس ایرانی به نام مهدی محبی پور ثبت شده است که عنوان عکاس محیط زیست سال را به خود اختصاص داده است. این تنها سه پرنده از هزاران پرنده‌ای که اینجا  تلف شدند و همچنین تلاش های کارگران محیط زیست که اجساد را برای جلوگیری از گسترش بیماری جمع آوری کردند را به تصویر می‌کشد.

این عکس به دلیل تصویری سورپئال از تعامل به هم پیوسته بین انسان و حیات وحش و همچنین ترکیب قدرتمند آن در انتقال مسائل واقعی محیط زیستی که سیاره ما را تحت تاثیر قرار می دهد،همچنین رنگ های تند و متضاد آن انتهاب شد.

مهدی محبی پور درباره پیروزی خود می‌گوید: «من می‌خواهم مردم سراسر دنیا از این حادثه تلخ مرگ پرندگان مطلع شوند، زیرا اگر در سبک زندگی خود تجدید نظر نکنیم و مراقب کره زمین نباشیم، به زودی در کشورهای دیگر این اتفاق خواهد افتاد.»

در زیر تصاویر برنده پنج دسته دیگر را مشاهده می‌کنید:

عکاس جوان محیط زیست سال – جایزه نیکون
رنگ های زیبا اما متضاد روی زمین، فیض خان، ۲۰۲۲

چشم انداز آینده
کشاورزی عمودی، آری باسوکی، ۲۰۲۲

بازیابی طبیعت

جاناتان «جونک» خیمنز، ۲۰۲۱

زنده نگه داشتن ۱.۵
انفجار شیمیایی، سوبراتا دی، ۲۰۲۲

انطباق برای فردا
راه های جدید برای آینده، سیمون ترامونته، ۲۰۲۱
برای مشاهده این و همه نامزدهای نهایی، به وب سایت عکاس محیط زیستی سال مراجعه کنید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.