آیا گروه خونی ربطی به شخصیت دارد؟ درک مفهوم ژاپنی کتسوکی-گاتا

0

شخصیت گروه خونی یک مفهوم ژاپنی به نام ketsueki-gata است که بر این باور است که گروه خونی خلق و خوی فرد را شکل می دهد.

Ketsueki-gata یک شبه علم در نظر گرفته می شود ، یک مجموعه فکری که به نظر می رسد مبتنی بر اصول علمی است اما در واقع ریشه ندارد. اگرچه هیچ مدرک واقعی وجود ندارد که نشان دهد گروه خونی بر شخصیت تأثیر می گذارد ، این باور در ژاپن و سایر کشورهای آسیایی رایج است. همچنین به طور فزاینده ای در کشورهای غربی مانند ایالات متحده مورد توجه قرار گرفته است.

با این مرور کلی از تاریخچه، اصول، تأثیر بر جامعه و مشکلات احتمالی آن، با نظریه کتسوئیکی-گاتا بیشتر آشنا شوید.

تاریخچه کتسوکی-گاتا

در سال ۱۹۳۰، پروفسور ژاپنی توکجی فوروکاوا گزارشی در مجله روانشناسی اجتماعی منتشر کرد به نام “مطالعه خلق و خو و گروه های خون”.۱در این مقاله، او استدلال کرد که ایجاد ارتباط بین شخصیت و گروه خونی «ممکن است مبنای مفیدی برای مطالعه عینی خلق و خو باشد.»

او این تلاش را با طبقه‌بندی بقراط، پزشک یونانی باستان، از مزاج‌ها به‌عنوان سانگوئن، بلغمی، وبا و مالیخولیایی مقایسه کرد که از مفهوم معروف به شوخ طبعی سرچشمه می‌گیرد. بر اساس این مفهوم، چهار مایع بدن بر شخصیت و رفتار تأثیر می‌گذارند ، اما فوروکاوا ادعا می‌کند که طبقه‌بندی مدرن مزاج‌ها معمولاً به دو گروه تقسیم می‌شوند: فیزیولوژیکی و روان‌شناختی . مفهوم شخصیت گروه خونی این دو دسته را با هم ترکیب می کند و از فیزیولوژی برای توضیح روان استفاده می کند.

فوروکاوا استدلال کرد که گروه های خونی A، B، O، و AB هر کدام تأثیر منحصر به فردی بر شخصیت دارند. از نظر پزشکی، گروه‌های خونی به دلیل آنتی‌ژن‌هایشان، مولکول‌هایی روی سطح گلبول‌های قرمز که سیستم ایمنی را برای تولید آنتی‌بادی تحریک می‌کنند، از یکدیگر متمایز هستند. اما علاقه فوروکاوا به گروه خونی بسیار فراتر از محدوده آنتی ژن ها بود.

او در مقاله خود نمودارهای دقیقی را برای استدلال اینکه گروه خونی با خلق و خوی مطابقت دارد گنجاند، اما تحقیقات او به دلیل تکیه شدید بر پرسشنامه ها و ارائه هیچ مدرک تجربی مورد انتقاد قرار گرفته است . محققان دیگر تنها شش سال پس از انتشار گزارش فوروکاوا شروع به به چالش کشیدن ادعاهای فوروکاوا در مورد شخصیت گروه خونی کردند.۲با این حال، مفهوم کتسوکی-گاتا هرگز ناپدید نشد، زیرا چندین کتاب در مورد تیپ های شخصیت خونی در دهه ۱۹۷۰ به بازار آمد. آنها با هم یک بار دیگر توجه را به موضوع جلب کردند.

از سال ۱۹۸۴ تا ۱۹۸۵، بیش از ۲۰۰ نشریه مقالاتی در مورد شخصیت گروه خونی چاپ کردند که منجر به محبوبیت پایدار این مفهوم در کشورهایی مانند ژاپن، کره و تایوان و علاقه کمتری در خارج از آسیا شد.۲

مطالعات در مورد کتسوکی گاتا تا قرن بیست و یکم در سراسر جهان از جمله استرالیا، تایوان و ایالات متحده ادامه یافته است. تاکنون هیچ مطالعه علمی دقیقی از جمله داده های کمی ارتباطی بین گروه خونی و خلق و خوی ایجاد نکرده است. با این حال، اعتقاد به کتسوکی گاتا همچنان پابرجاست – حتی در ایالات متحده، جایی که نویسندگان با این استدلال که گروه خونی یک فرد باید فاکتورهای سبک زندگی مانند رژیم غذایی را مشخص کند، به موفقیت دست یافته اند.

باورمندان کتسوکی-گاتا در مورد شخصیت چه فکر می کنند

مؤمنان کتسوکی-گاتا معتقدند که هر یک از چهار گروه خونی با ویژگی های شخصیتی متفاوتی مطابقت دارد و گروه های خونی مختلف را با برخی از گروه های خونی سازگارتر از دیگران می کند. در اینجا نحوه تجزیه گروه های خونی ظاهراً بر اساس مزاج آمده است.

  • افراد دارای گروه خونی A با ویژگی‌های مثبتی مانند خلاقیت، زیرکی و همکاری مرتبط هستند، در حالی که ویژگی‌های منفی فرضی آن‌ها شامل سرسختی و سرسختی است. طبق گزارش ها، افراد نوع A در ژاپن بیشتر از افراد دارای گروه های خونی دیگر شایع هستند.۳
  • افراد دارای گروه خونی B قرار است قوی، پرشور، همدل و قاطع باشند، اما با خودخواهی و رفتار نامنظم نیز همراه بوده اند. گفته می شود که افراد دارای این گروه خونی با افرادی که گروه خونی A دارند درگیر می شوند.۳
  • از جمله نقاط قوت افراد دارای گروه خونی AB می‌توان به عقلانیت و سازگاری اشاره کرد، اما گفته می‌شود نقاط ضعف آن‌ها عدم تصمیم‌گیری، انتقادپذیری و فراموشی است. این گروه خونی تا حد زیادی دارای ویژگی های هر دو نوع A و B است.۴از آنجایی که این گروه خونی نادر است، افرادی که آن را دارند در ژاپن بسیار مورد استقبال قرار می گیرند.
  • افراد تیپ O با ویژگی هایی مانند اعتماد به نفس، قاطعیت، انعطاف پذیری و شهود مرتبط هستند، اما ظاهراً آنها خود محور و بی ثبات هستند. گفته می شود که آنها به ویژه برای افراد دارای گروه خونی A خودخواه به نظر می رسند.

در همین حال، در ایالات متحده، گروه خونی آنقدر که با بیماری های خاص مرتبط است، با شخصیت مرتبط نیست. به عنوان مثال، افراد نوع A در معرض خطر ابتلا به سرطان معده و بیماری قلبی هستند. افراد نوع B همچنین خطر ابتلا به بیماری قلبی و سرطان تخمدان را افزایش می دهند. افراد نوع AB در معرض خطر بیماری قلبی و زنان باردار مبتلا به پره اکلامپسی هستند. و افراد نوع O بیشتر احتمال دارد به زخم، جذب پشه ها و آسیب های تاندون آشیل مبتلا شوند.۵

مشکلات شخصیت گروه خونی

از آنجایی که شخصیت گروه خونی به طور گسترده در ژاپن به عنوان واقعیت پذیرفته شده است، مشکلاتی نیز دارد. هم در محل کار و هم در صحنه مجردی با تبعیض مرتبط است.۲در حالی که ویژگی های مثبت و منفی با هر گروه خونی مرتبط است، برخی از گروه های خونی بهتر یا بدتر از گروه های دیگر شناخته می شوند.

به عنوان مثال، طبق گزارش‌ها، افراد نوع B در جامعه ژاپن به عنوان افراد نامناسب در نظر گرفته می‌شوند، زیرا گفته می‌شود با سرعت خود پیش می‌روند و رفتار عجیبی دارند.   از سوی دیگر، افراد نوع AB از مزایای محل کار برخوردار هستند. در سال ۱۹۹۰، روزنامه ژاپنی آساهی دیلی گزارش داد که میتسوبیشی الکترونیک تیمی متشکل از افراد نوع AB را به دلیل توانایی ظاهری آنها در برنامه ریزی استخدام کرد.۲

در صحنه قرار ملاقات، شخصی ممکن است یک شریک بالقوه را صرفاً بر اساس ترس از ناسازگاری به دلیل گروه خونی رد کند. خوشبختانه، سوال “Ketsuekigata nāni؟” (血液型なあに؟ گروه خونی شما چیست؟) معمولاً در مراحل اولیه آشنایی پرسیده می شود، بنابراین هیچ کس به احتمال زیاد واقعاً به خاطر عدم تطابق گروه خونی خود واقعاً ناراحت نمی شود!

جذابیت شخصیت گروه خونی

اگرچه هیچ تحقیق علمی معتبری که گروه خونی را به شخصیت مرتبط می کند منتشر نشده است، مردم همچنان به کتسوکی-گاتا اعتقاد دارند. چرا؟ روانشناسان گفته اند که بسیاری از آنها به سادگی از موضوع لذت می برند و از آن به عنوان راهی برای شکستن یخ با دیگران استفاده می کنند.علاوه بر این، در یک دنیای نامشخص، تئوری شخصیت گروه خونی می‌تواند به افراد اطمینان دهد که در کجا مناسب هستند و نقاط قوت و ضعف آنها چیست.

مانند طالع بینی ، مردم اغلب با شخصیت گروه خونی مشورت می کنند، زیرا معتقدند این گروه سرنخ هایی در مورد آینده آنها ارائه می دهد. بنابراین، معتقدان به کتسوکی-گاتا اساساً بر آنچه علم در مورد شخصیت گروه خونی می گوید متمرکز نیستند، آنها عمدتاً بر درک بهتر زندگی خود متمرکز هستند.

 
آگهی متنی در «همه» صفحات
درمان سریع سیاتیک و دیسک کمر / اندولیفت صورت دکتر رفیعی / متخصص زنان / خرید انواع نهال بادام از برتر نهال / نهال بادام / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / شیشه اتومبیل / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / ثبت برند / سرور مجازی / قیمت سئو / آموزش ارز دیجیتال / فروشگاه اینترنتی زنبیل / مشاوره حقوقی تلفنی / وکیل / سپتیک تانک/ تبلیغ در گوگل/ buy neuralink / خرید ساعت دیواری / لیزر درمانی بواسیر / خرید نهال گردو خوشه ای پربار / خرید نهال گردوی چندلر پیوندی / درمان دیسک کمر / نهال گردو / بیمه عمر پاسارگاد / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / اورولوژیست / خرید سرور مجازی / تعمیر ماشین ظرفشویی / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / خرید لایسنس نود 32 / مجتمع فنی ونک / دانلود سریال / خرید تتر / متخصص ارتودنسی / دکتر زنان / دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی / چاپ لیوان / حمل بار دریایی از چین / رژیم آنلاین آردایت / بهترین سریال های ایرانی / داروخانه همتا / سانتریفیوژ / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / چاپ کلاه / کاشت مو / درمانکده / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / بهترین سریال های کره ای / دکتر فارمو / کتاب صوتی رایگان / تولید محتوا / بلیط هواپیما تهران / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / سریال جدید / داروخانه آنلاین تینا / سایت ترجمه تخصصی رایت می /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.