زندگینامه الساندرو ولتا فیزیکدان ایتالیایی و پیشگام در زمینه برق

0

الساندرو ولتا فیزیکدان ایتالیایی و پیشگام در زمینه برق بود. او در ۱۸ فوریه ۱۷۴۵ در کومو ایتالیا به دنیا آمد. او یکی از سه پسر خانواده اشرافی بود و پدرش وکیل معروفی بود. ولتا در ابتدا به علم علاقه نشان داد و در دوران نوجوانی شروع به آزمایش برق کرد.

در سال ۱۷۷۴، ولتا استاد فیزیک در مدرسه سلطنتی کومو شد و در آنجا آزمایشات خود را با الکتریسیته ادامه داد. او گاز متان را کشف کرد و اولین کسی بود که آن را جدا کرد. در سال ۱۷۷۵، او به عنوان استاد فیزیک در دانشگاه پاویا منصوب شد و بقیه دوران حرفه ای خود را در آنجا گذراند.

در سال ۱۷۹۱، ولتا “الکتروفور” را اختراع کرد، دستگاهی که الکتریسیته ساکن را از طریق القاء تولید می کرد. او همچنین «کندانسور»، وسیله‌ای که بار الکتریکی را ذخیره می‌کند، و «شمع ولتایی»، دستگاهی که جریان الکتریکی پیوسته تولید می‌کند، اختراع کرد. شمع Voltaic اولین باتری الکتریکی بود و شامل یک پشته از دیسک‌های روی و مس متناوب بود که با تکه‌های مقوا آغشته به آب نمک جدا می‌شد.

کار ولتا بر روی برق و باتری‌ها پیشگامانه بود و تأثیر بسزایی در توسعه الکترونیک مدرن داشت. اختراعات و اکتشافات او افتخارات بسیاری را برای او به ارمغان آورد، از جمله مدال کوپلی از انجمن سلطنتی لندن در سال ۱۷۹۴، نشان تاج آهنین از ناپلئون بناپارت در سال ۱۸۰۱، و عنوان کنت از پادشاه ایتالیا در سال ۱۸۱۰.

ولتا در ۵ مارس ۱۸۲۷ در کومو ایتالیا در سن ۸۲ سالگی درگذشت. نام او در اندازه گیری پتانسیل الکتریکی، “ولت” که به افتخار او نامگذاری شد، زنده است.

کمک های ولتا در زمینه برق و علم به اختراعات و اکتشافات او محدود نشد. او همچنین به خاطر کارهای نظری خود که شامل توسعه “نظریه تماس” پتانسیل الکتریکی بود، شهرت داشت. این نظریه بیان می کند که مقدار بار الکتریکی تولید شده توسط ترکیبی از فلزات به موقعیت فلزات در سری الکتروموتور بستگی دارد.

کار ولتا در مورد تئوری تماس الکتریسیته در آن زمان بحث‌برانگیز بود، زیرا این دیدگاه رایج را که الکتریسیته سیالی است که از جسمی به جسم دیگر جریان می‌یابد به چالش می‌کشد. با این حال، نظریه او در نهایت پذیرفته شد و پایه و اساس توسعه نظریه مدرن الکتروشیمی را گذاشت.

ولتا علاوه بر کار علمی، در سیاست و آموزش نیز شرکت داشت. او عضو انجمن سلطنتی لندن، آکادمی سلطنتی علوم در پاریس و انجمن سلطنتی علوم در اوپسالا بود. او همچنین یک سناتور در جمهوری ایتالیا و استاد دانشگاه پادوآ بود.

میراث ولتا امروزه همچنان در زمینه الکترونیک و مهندسی برق احساس می شود. ولت، واحد SI پتانسیل الکتریکی، به نام او نامگذاری شده است و شمع ولتایی اولین باتری الکتریکی در نظر گرفته می شود که راه را برای توسعه باتری های مدرن و سیستم های قدرت الکتریکی هموار می کند.

برای قدردانی از کمک هایش به علم، ولتا با جوایز و افتخارات متعددی تجلیل شده است. او همچنین موضوع زندگی‌نامه‌های متعددی از جمله «زندگی و آثار الساندرو ولتا» نوشته جولیانو پانکالدی و «الساندرو ولتا: زندگی در الکتریسیته» نوشته جولیانو پانکالدی و رابرت اندرسون است.

کار و میراث ولتا نیز تأثیر بسزایی در زمینه الکتروشیمی داشت. آزمایش‌های او با شمع ولتایی منجر به کشف چندین عنصر شیمیایی جدید از جمله سدیم، پتاسیم و کلسیم شد.

تحقیقات ولتا در الکتروشیمی همچنین راه را برای توسعه آبکاری الکتریکی هموار کرد، فرآیندی که برای پوشش دادن یک فلز با فلز دیگر با استفاده از جریان الکتریکی استفاده می‌شود. آبکاری امروزه به طور گسترده در صنایع مختلف از جواهرسازی تا ساخت خودرو استفاده می شود.

ولتا علاوه بر مشارکت های علمی خود، نویسنده و ارتباط دهنده ای پرکار نیز بود. او چندین کتاب و مقاله در زمینه علم و فناوری منتشر کرد و به دلیل توانایی‌اش در توضیح مفاهیم پیچیده علمی به زبانی ساده که برای افراد غیرمتخصص قابل دسترسی بود، شهرت داشت.

تأثیر ولتا بر علم و فناوری توسط بسیاری از مؤسسات و سازمان ها در سراسر جهان به رسمیت شناخته شده است. او علاوه بر افتخاراتی که در طول زندگی خود دریافت کرد، پس از مرگش با جوایز و جوایز متعددی از جمله جایزه ولتا که توسط IEEE (موسسه مهندسین برق و الکترونیک) به منظور قدردانی از کمک های برجسته در زمینه برق اعطا می شود، شناخته شد. علم و تکنولوژی.

به طور کلی، الساندرو ولتا دانشمند و مخترع برجسته ای بود که مشارکت او در زمینه الکتریسیته و الکتروشیمی پایه بسیاری از فناوری هایی را که ما امروز به آنها تکیه می کنیم، پایه گذاری کرد. میراث او همچنان الهام بخش نسل های جدید دانشمندان و مهندسان است و او نمادی از قدرت نبوغ و کنجکاوی انسان است.

علاوه بر دستاوردهای علمی، ولتا به ویژگی های شخصی خود نیز معروف بود. او را متواضع، مودب و سخاوتمند توصیف کردند و مورد پسند شاگردان و همکارانش بود. مهربانی و سخاوت او فراتر از جامعه علمی بود، زیرا او به خاطر انسان دوستانه و تلاش هایش برای کمک به نیازمندان شهرت داشت.

میراث ولتا نیز در زادگاهش کومو ایتالیا جشن گرفته می شود. موزه الساندرو ولتا، واقع در کاخ دل پرو، به زندگی و کار او اختصاص یافته است و مجموعه ای از اختراعات و ابزار علمی او را در خود جای داده است. این موزه همچنین نمایشگاه هایی در مورد تاریخچه الکتریسیته و الکتروشیمی و همچنین نمایش های تعاملی و نمایش آزمایش های ولتا دارد.

علاوه بر موزه، کومو چندین مکان دیدنی دیگر را نیز در خود جای داده است که میراث ولتا را گرامی می دارند، از جمله معبد ولتا، یک بنای نئوکلاسیک که در اوایل قرن نوزدهم برای بزرگداشت دستاوردهای او ساخته شد. این معبد بر روی تپه ای مشرف به شهر قرار دارد و شامل مجسمه مرمری ولتا و همچنین نمایشگاهی از زندگی و آثار او است.

به طور کلی، میراث الساندرو ولتا بسیار فراتر از مشارکت های علمی او است. او فردی قابل توجه بود که آرمان های کنجکاوی، نوآوری و سخاوت را تجسم می بخشید و تأثیر او بر علم و جامعه امروز همچنان محسوس است.

تأثیر ولتا بر علم و فناوری غیرقابل انکار است، اما میراث او به سایر حوزه های جامعه نیز کشیده شده است. به عنوان مثال، کار او بر روی شمع ولتایی و نظریه تماس الکتریسیته تأثیر عمیقی بر توسعه تلگراف و سایر فناوری های ارتباطی داشت. تلگراف که در اوایل قرن نوزدهم اختراع شد، ارتباطات را با امکان ارسال سریع و مطمئن پیام ها در فواصل طولانی متحول کرد.

کمک های ولتا به علم و فناوری همچنین راه را برای توسعه شبکه برق مدرن هموار کرد که برق خانه ها، مشاغل و صنایع را در سراسر جهان تامین می کند. بدون اکتشافات و اختراعات ولتا، بعید به نظر می‌رسد که فناوری‌ها و زیرساخت‌های پیشرفته‌ای را داشته باشیم که امروز بر آن تکیه می‌کنیم.

علاوه بر این، میراث ولتا به بافت فرهنگی و اجتماعی گسترده‌تر زمان او گسترش می‌یابد. او در دوران تحولات سیاسی و اجتماعی بزرگ در ایتالیا و اروپا زندگی کرد و آثارش تحت تأثیر جریانات فکری و فرهنگی آن زمان شکل گرفت. او به عنوان یک دانشمند متاثر از عصر روشنگری و انقلاب علمی بود و در بحث های فکری و فرهنگی زمان خود شرکت داشت.

ولتا علاوه بر کارهای علمی، در زندگی عمومی و سیاست نیز شرکت داشت. او به عنوان یک سناتور در جمهوری ایتالیا خدمت کرد و از مدافعان برجسته آموزش علمی و اهمیت علم در جامعه بود. تعهد او به آموزش و خدمات عمومی همچنان الهام بخش مردم در سراسر جهان است.

به طور کلی، الساندرو ولتا شخصیتی چندوجهی بود که تأثیرش بر علم، فناوری و جامعه امروز همچنان محسوس است. میراث او به عنوان یادآوری قدرت اکتشافات علمی و نوآوری برای تغییر جهان ما و بهبود زندگی مردم در همه جا عمل می کند.

 
آگهی متنی در «همه» صفحات
درمان سریع سیاتیک و دیسک کمر / اندولیفت صورت دکتر رفیعی / متخصص زنان / خرید انواع نهال بادام از برتر نهال / نهال بادام / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / شیشه اتومبیل / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / ثبت برند / سرور مجازی / قیمت سئو / آموزش ارز دیجیتال / فروشگاه اینترنتی زنبیل / مشاوره حقوقی تلفنی / وکیل / سپتیک تانک/ تبلیغ در گوگل/ buy neuralink / خرید ساعت دیواری / لیزر درمانی بواسیر / خرید نهال گردو خوشه ای پربار / خرید نهال گردوی چندلر پیوندی / درمان دیسک کمر / نهال گردو / بیمه عمر پاسارگاد / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / اورولوژیست / خرید سرور مجازی / تعمیر ماشین ظرفشویی / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / خرید لایسنس نود 32 / مجتمع فنی ونک / دانلود سریال / خرید تتر / متخصص ارتودنسی / دکتر زنان / دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی / چاپ لیوان / حمل بار دریایی از چین / رژیم آنلاین آردایت / بهترین سریال های ایرانی / داروخانه همتا / سانتریفیوژ / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / چاپ کلاه / کاشت مو / درمانکده / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / بهترین سریال های کره ای / دکتر فارمو / کتاب صوتی رایگان / تولید محتوا / بلیط هواپیما تهران / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / سریال جدید / داروخانه آنلاین تینا / سایت ترجمه تخصصی رایت می /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.