گیاهان واقعاً با صدای بلند فریاد می‌زنند! ما فقط تا به حال آن را نشنیده بودیم

0

وقتی گیاهی آسیب می‌بیند امکان دارد در فرکانس‌های فراصوت خارج از محدوده شنوایی انسان، صداهای تیک زدن یا صدای کلیک منتشر کند. به گفته دانشمندان، این می‌تواند یکی از راه‌هایی باشد که گیاهان ناراحتی خود را به دنیای اطرافشان منتقل می‌کنند.

حتی در یک میدان آرام، در واقع صداهایی وجود دارد که ما نمی‌شنویم و آن صداها حامل اطلاعات هستند. حیواناتی هستند که می‌توانند این صداها را بشنوند، بنابراین این احتمال وجود دارد که تعامل صوتی زیادی رخ دهد.

گیاهان همیشه با حشرات و حیوانات دیگر تعامل دارند و بسیاری از این موجودات از صدا برای ارتباط استفاده می‌کنند، بنابراین برای گیاهان بسیار نابهینه است که اصلا از صدا استفاده نکنند.

گیاهان تحت استرس آنقدرها که فکر می‌کنید منفعل نیستند. آنها دستخوش تغییرات بسیار چشمگیری می‌شوند که یکی از قابل تشخیص‌ترین آنها (حداقل برای ما انسان ها) انتشار برخی از عطرهای قوی است. آنها همچنین می توانند رنگ و شکل خود را تغییر دهند.

این تغییرات می تواند خطری را برای گیاهان دیگر نزدیک نشان دهند، آنها هم در مقام پاسخ، دفاع خود را تقویت می‌کنند. یا حیواناتی را برای مقابله با آفاتی که ممکن است به گیاه آسیب برسانند، جذب کنند.

با این حال تا حالا، اینکه آیا گیاهان انواع دیگری از سیگنال‌ها را منتشر می‌کنند – مانند صداها – به طور کامل بررسی نشده است. چند سال پیش، هادانی و همکارانش دریافتند که گیاهان می‌توانند صدا را تشخیص دهند‌. سوال منطقی بعدی این بود که آیا آنها هم می توانند آن را تولید کنند یا خیر.

برای پی بردن به این موضوع، آنها گیاهان گوجه فرنگی و تنباکو را در شرایط مختلفی قرار دادند. ابتدا گیاهان بدون تنش را ثبت کردند تا یک خط مبنا بدست آورند.

سپس اطلاعات صوتی گیاهانی را که کم آب شده بودند و گیاهانی که ساقه هایشان قطع شده بود را ثبت کردند. این ضبط ها ابتدا در یک محفظه آکوستیک عایق صدا و سپس در یک محیط معمولی گلخانه‌ای انجام شد.

سپس، آنها یک الگوریتم یادگیری ماشینی را برای تمایز بین صدای تولید شده توسط گیاهان بدون تنش، گیاهان ساقه بریده شده و گیاهان کم آب آموزش دادند.

صداهایی که گیاهان بیرون می‌دهند مانند صداهای کوبیدن یا صدای کلیک در فرکانس بسیار بالایی است که برای انسان قابل تشخیص نیست و در شعاع بیش از یک مترقابل تشخیص است. گیاهان بدون تنش اصلا سر و صدای زیادی تولید نمی کنند.

گیاهان تحت استرس بسیار پر سر و صدا هستند و بسته به گونه به طور متوسط ​​تا حدود 40 کلیک در ساعت منتشر می کنند. و گیاهان محروم از آب دارای مشخصات صوتی قابل توجهی هستند. آنها قبل از اینکه علائم قابل مشاهده کم آبی را نشان دهند شروع به پخش کلیک بیشتر می‌کنند که با خشک شدن گیاه افزایش می‌یابد و قبل از اینکه با خشک شدن گیاه فروکش کنند.

این الگوریتم توانست بین این صداها و همچنین گونه‌های گیاهی که آنها را پخش می‌کردند، تمایز قائل شود. و این فقط گیاه گوجه فرنگی و تنباکو نیست. این تیم گیاهان مختلفی را آزمایش کردند و دریافتند که تولید صدا به نظر یک فعالیت گیاهی بسیار رایج است. گندم، ذرت، انگور و کاکتوس همگی ضبط شده بودند که سر و صدا می کردند.

اما هنوز چند ناشناخته وجود دارد. به عنوان مثال، نحوه تولید صداها مشخص نیست. در تحقیقات قبلی، در گیاهان کم‌آب، حباب‌های هوا در ساقه شکل می‌گیرند، منبسط می‌شوند و می‌ترکند. چیزی شبیه صدای بند انگشت انسان.

ما هنوز نمی‌دانیم که آیا سایر شرایط پریشانی نیز می‌توانند صدا ایجاد کنند یا خیر. عوامل بیمار‌ زا، حمله، قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش، دمای شدید و سایر شرایط نامطلوب نیز می توانند گیاهان را وادار به ترکاندن پوشش حباب دار خود کنند.

همچنین مشخص نیست که آیا تولید صد جنبه تطبیقی ​​در گیاهان دارد یا اینکه فقط یک اتفاق است. با این حال، این تیم نشان داد که یک الگوریتم می‌تواند تشخیص و تمایز بین صداهای گیاهی را بیاموزد ومطمئناً ممکن است موجودات دیگر نیز همین کار را انجام دهند.

علاوه بر این، این موجودات می‌توانستند یاد بگیرند که به طرق مختلف به سر و صدای گیاهان آسیب دیده پاسخ دهند. برای مثال، پروانه‌ای که قصد دارد روی گیاهی تخم بگذارد یا حیوانی که قصد خوردن یک گیاه را دارد، می‌تواند از صداها برای تصمیم گیری خود استفاده کند.

انسان‌ها هم می‌توانند البته با استفاده از تجهیزات، صدای ناراحتی گیاهان تشنه را بشوند و قبل از اینکه مشکلی ایجاد شود، آنها آبیاری کنند.

در ضمن گیاهان می توانند تحمل خشکی خود را در پاسخ به صدای گیاهان دیگر افزایش دهند.

این تحقیق در نشریه Cell منتشر شده.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

تاج محل: بنای زیبایی که عشق انگیزه ساخت آن بود

سال ۱۶۳۱ در برهانپور است و ممتاز محل، همسر محبوب شاه جهان، امپراتور مغول، چهاردهمین فرزندش را به دنیا می‌آورد. یک دختر سالم به دنیا می‌آورد، اما با کمی مشکل. شاه جهان با عجله به سمت ممتاز می‌رود، اما نمی‌تواند او را نجات دهد. امپراتور با…

داستان قهرمانانه خواهران میرابال، فعالان دومینیکنی که به سرنگونی یک دیکتاتور کمک کردند

خواهران میرابال: پاتریا، مینروا و ماریا ترزا که در خانواده‌ای کشاورز از طبقه متوسط به دنیا آمدند، در جمهوری دومینیکن زندگی نسبتاً راحتی داشتند.اما با به قدرت رسیدن رافائل تروخیو، دیکتاتور خشن، در سال ۱۹۳۰، زنجیره‌ای از حوادث به راه…

محصولات باورنکردنی که اپل در آینده عرضه خواهد کرد (شوخی با اپل – گالری عکس)

رونمایی از اپل ویژن پرو با قیمت و پیچیدگی‌های خاص خودش باعث شد که دست طنزپردازان در شوخی با اپل بازتر شود.به راستی اگر اپل سال‌های بعد بخواهد در زمینه‌های متفاوت فعالیت کند آنها را چطور رونمایی خواهد کرد. چه توصیف‌هایی برای آنها ردیف…

خاطره‌بازی‌ با هم‌خوابگاهی‌ها و هم‌خانه‌های کثیف زمان دانشجویی!

الان را نمی‌دانم، اما داشتیم هم‌خوابگاه‌هایی و هم‌اتاقی‌هایی که نظم و بهداشت برایشان اولویت نبود. شاید یک جور لج و لجبازی برای نامرتب بودن و نشان دادن بی‌حالی و غم فلسفی هم در کار بود.ظرف‌های نشسته که دست کم مواد غذایی داخلشان تخلیه…

فهرست چیزهایی که تا همین 20 – 30 سال پیش در ایران و جهان معمولی بودند، اما الان کارها و خریدها…

اوضاع اقتصادی کلی دنیا خوب نیست. از یک سو میل و اشتیاق همه به کمتر کار کردن و بیشتر داشتن و به خصوص سخت گرفتن به هم بیشتر شده و از سوی دیگر، درآمدها آنچنان افزایش نیفتاده‌اند. در این میان برخی کشورها با تورم‌های باورنکردنی دست به گریبان…

هلند کشور لاله‌ها – توضیحات + گالری عکس زیبا

هلند به خاطر مزارع خیره‌کننده لاله‌ که گردشگران را از سرتاسر جهان جذب می‌کند، مشهور است. این مزارع به ویژه در فصل بهار، معمولاً از اواخر مارس تا اوایل اردیبهشت، سرزنده و زیبا هستند.مزارع لاله عمدتاً در منطقه‌ای به نام "Bollenstreek"…
آگهی متنی در همه صفحات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.