سریال علمی تخیلی «سیلو» Silo – سریال دیدنی اپل تی پلاس- معرفی و بررسی

1

سریال سیلو با نام پیشین پشم Wool یک سریال علمی تخیلی آمریکایی است که توسط گراهام یوست بر اساس مجموعه رمان‌های سیلو اثر نویسنده هیو هوی ساخته شده . این سریال با بازی ربکا فرگوسن که همچنین تهیه‌کننده اجرایی سریال است، در 5 می‌2023 از Apple TV+ پخش شد.

داستان کوتاه این سریال این است که در آینده‌ای دیستوپیایی، جامعه‌ای از انسان‌ها در سیلوی عظیمی، در اعماق زمین زندگی می‌کنند، این مردان و زنان در جامعه‌ای پر از مقررات زندگی می‌کنند که معتقدند برای محافظت از آن‌ها طراحی شده است.

بازیگران و شخصیت‌ها

  • ربکا فرگوسن در نقش جولیت
  • رشیدا جونز در نقش آلیسون
  • دیوید اویلوو در نقش هلستون
  • کامان در نقش سیمز
  • تیم رابینز در نقش برنارد
  • هریت والتر در نقش مارتا واکر

سریال سیلو اقتباسی است از رمان‌های علمی تخیلی از نویسنده آمریکایی هیو هوی است. این مجموعه از سه رمان تشکیل شده است: “پشم”، “شیفت” و “غبار” و همچنین چندین رمان که دنیای این مجموعه را گسترش می‌دهند. این رمان‌ها توسط هاوی در سال‌های 2011 و 2012 منتشر شد.

داستان کتاب‌ها از نظر کلی با سریال یکسان است و در دنیایی پسا آخرالزمانی می‌گذرد که در آن بخش بزرگی از بشریت در یک سیلو زیرزمینی زندگی می‌کنند.

سیلو به سطوح مختلفی تقسیم می‌شود که سطوح پایین‌تر برای کار یدی و سطوح بالاتر، طبقه حاکم است. مردم در سیلو نسل‌هاست که در انزوا زندگی می‌کنند و هیچ شناختی از دنیای بیرون ندارند.

اولین رمان یعنی «پشم» داستان زنی به نام ژولیت را دنبال می‌کند که به عنوان کلانتری جدید سیلو منصوب می‌شود. هنگامی که او یک مرگ مشکوک را بررسی می‌کند، متوجه توطئه‌ای می‌شود تا ساکنان سیلو را در مورد ماهیت واقعی دنیایشان در تاریکی نگه دارد.

رمان دوم یعنی «شیفت» قبل از وقایع «پشم» می‌گذرد و داستان ایجاد سیلو و اتفاقاتی را روایت می‌کند که به وضعیت کنونی جهان منجر شد. این فیلم داستان دونالد، سناتوری را دنبال می‌کند که برای ساخت سیلو وارد پروژه می‌شود و درگیر توطئه برای نگه داشتن ساکنان در تاریکی می‌شود.

رمان سوم، یعنی  «غبار» پس از اتفاقات «پشم» می‌گذرد و پیامد‌های افشاگری درباره ماهیت واقعی سیلو را دنبال می‌کند. این تحولات سیاسی و اجتماعی پس از آن و مبارزه برای بقای سیلو و ساکنان آن را بررسی می‌کند.

علاوه بر رمان‌های اصلی، مجموعه سیلو شامل چندین رمان است که شخصیت‌ها و جنبه‌های مختلف جهان را بررسی می‌کند. این‌ها شامل رمان‌های «پشم» است که به تاریخ سیلو و زندگی ساکنان آن می‌پردازد، و رمان‌های «شیفت» که داستان‌های بیشتری را در مورد توطئه‌گران پشت پروژه سیلو ارائه می‌دهد.

مجموعه کتاب‌های سیلو به خاطر شخصیت‌های پیچیده و طرح پر تعلیقش مورد تحسین قرار گرفته . این مجموعه موضوعاتی مانند کنترل دولتی، سانسور و میل انسان به دانش و آزادی را بررسی می‌کند.

این سریال به اشکال مختلف رسانه‌ای اقتباس شده است، از جمله یک اقتباس به صورت رمان گرافیکی از “پشم”، و همین سریال.

هیو هوی، نویسنده سریال سیلو، یا همین کتاب‌ها بود که شهرت رسید. البته او همچنین آثار علمی تخیلی دیگری از جمله رمان «فانوس دریایی 23» و مجموعه رمان «شن» را نوشته است.

هوی نوشتن مجموعه سیلو را به عنوان یک سرگرمی در حالی که به عنوان کاپیتان قایق تفریحی کار می‌کرد آغاز کرد. ا

مجموعه سیلو به بیش از 40 زبان از جمله  ترجمه شده است و میلیون‌ها نسخه در سراسر جهان فروخته است. این اثر با دیگر آثار علمی تخیلی دیستوپیایی مانند “1984” جورج اورول و “داستان ندیمه” اثر مارگارت اتوود مقایسه شده است.

هاوی علاوه بر نویسندگی، از علاقه مندان به فناوری نیز است و در استارتاپ‌های مختلف فناوری مشارکت داشته است. او یکی از طرفداران سرسخت فناوری بلاک چین بوده و در مورد پتانسیل بلاک چین برای متحول کردن صنعت انتشارات نوشته است.

یکی از موضوعاتی که در کتاب و سریال سیلو نقش اساسی دارد، ایده رابطه بشریت با فناوری است. در این دنیا، فناوری هم ابزاری برای بقا و هم وسیله‌ای برای کنترل است. ساکنان سیلو برای بقای خود به فناوری وابسته هستند، اما در عین حال، استفاده آن‌ها از فناوری به شدت توسط طبقه حاکم کنترل می‌شود.

موضوع مهم دیگر این مجموعه، ایده حقیقت و قدرت دانش است. در طول سریال، شخصیت‌ها مجبور می‌شوند با حقایق ناراحت‌کننده درباره دنیای خود، روبرو شوند. این سریال به بررسی قدرت دانش برای ر‌هایی مردم از ظلم و جرقه زدن انقلاب می‌پردازد.

سریال سیلو به خاطر شخصیت‌های قوی و پیچیده‌اش، به‌ویژه قهرمان‌های زن، مورد تحسین قرار گرفته است. ژولیت، کلانتر سیلو (در کتاب) یک شخصیت قوی و مصمم است که حاضر است برای کشف حقیقت زندگی خود را به خطر بیندازد. دیگر شخصیت‌های زن سریال مانند سولو و شارلوت نیز نقش‌های مهمی در داستان بازی می‌کنند.

این سریال همچنین به دلیل بررسی مسائل پیچیده اخلاقی مورد تحسین قرار گرفته است. شخصیت‌های سریال مجبور به گرفتن تصمیمات سختی هستند که پیامد‌های گسترده‌ای دارد و سریال از بررسی ابهامات اخلاقی این تصمیمات ابایی ندارد.

موفقیت مجموعه سیلو بر کل صنعت نشر نیز تاثیر گذاشته است. موفقیت هوی به‌عنوان نویسنده‌ای که خودانتشاری کتابش را برگزید، نویسندگان دیگر را برانگیخته است تا کنترل سرنوشت انتشارات خود را در دست بگیرند و مدل‌های نشر سنتی را به چالش بکشند.

این کتاب جوایز متعددی از جمله جایزه انتخاب گودریدز برای بهترین فیلم علمی تخیلی در سال 2013 را به دست آورده است.

یکی از دلایلی که سری کتاب‌های سیلو محبوب شده، کاوش در طبیعت انسان و پیچیدگی‌های روابط انسانی است. شخصیت‌های سریال ناقص هستند و اغلب مرتکب اشتباه می‌شوند، اما توانایی شجاعت و از خودگذشتگی بالایی نیز دارند.

این کتاب و نیز سریال همچنین به بررسی ایده مقاومت و شورش علیه رژیم‌های سرکوبگر می‌پردازد. شخصیت‌های سریال مجبور می‌شوند با واقعیت خشن زندگی تحت سیستمی روبرو شوند که به دنبال کنترل همه جنبه‌های زندگی‌شان است و باید تصمیم بگیرند که آیا سرنوشت خود را بپذیرند یا برای آزادی خود بجنگند.

به طور کلی، مجموعه سیلو اثر هیو هوی یک اثر علمی تخیلی تامل برانگیز و استادانه است که مضامین مهمی را بررسی می‌کند و شخصیت‌های فراموش نشدنی و طرحی جذاب را در خود دارد.

فعلا دو قسمت از این سریال که فصل اولش 10 قسمتی است منتشر شده است. در ایران نشر آذرباد کتاب را ترجمه کرده، اما من از کیفیت ترجمه و نشر آن مطلع نیستم.

با نمره IMDB بالا یعنی 8.4 سریال، نشان می‌دهد که مقبول افتاده است. البته در همان قسمت اول تفاوت‌هایی با جهان داستانی کتاب را شاهد هستیم. امیدوارم کسانی که احتمالا کل کتاب‌ها را خوانده‌اند، از این تغییرات رنجیده‌خاطر نشوند و سریال بتواند، روح کتاب را به نمایش بگذارد و تجربه‌ای مثل سریال بنیاد از آن نداشته باشیم!


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

۱۱ رخدادی که تاریخ دنیا را تغییر دادند به روایت میدجرنی

گرچه از اکثر این وقایع تاریخی عکسها و فیلم‌های زیادی وجود دارد، اما می‌خواهیم با میدجرنی آنها را بازسازی کنیم. شاید تمرینی شود برای بازافرینی رخدادهایی که از آنها عکسی گرفته نشده یا عکاسی در زمان آنها اصلا اختراع نشده بود.شروع جنگ جهانی…

بهترین سایت‌ها برای پیدا کردن کتاب‌هایی که با سلیقه شما جور هستند

آیا می‌خواهید از مطالعه کتاب لذت ببرید؟ در اینجا سایت‌هایی را به شما معرفی می‌کنیم که کتاب‌هایی خوبی بر مبنای مطالعات لذت‌بخش قبلی به شما توصیه می‌کنند.هیچ چیز دلهره آورتر از رفتن به یک کتابفروشی بدون فهرست خرید نیست. شما کلی وقت…

تصاویر و لطایفی در مورد زندگی در اروپای شرقی

اروپای شرقی هنوز سنت‌های خاص خود را دارد و هنوز به اندازه بخش غربی مدرن نشده است و فرهنگ خاص خود را داراست.به همین خاطر ممکن است ما برخی از روندهای آنجا احساس نزدیکی کنیم.به تصاویر زیر بنگرید:آکوامن بعد از 2 هفته در بلغارستان…

عکس‌های بسیار جالبی از روز‌های اولیه هوانوردی، دهه‌های 1890-1930

در اواخر قرن 19 و اوایل قرن 20، جهان شاهد تغییر ژرفی در فناوری شد. رویاپردازانی مانند برادران رایت، اتو لیلینتال و آلبرتو سانتوس-دومونت که با میل سیری ناپذیر برای تسخیر قلمرو‌های ناشناخته پرواز می‌کوشیدند، با جسارت و عزم تزلزل ناپذیر داستان…

شوخی‌های تصویری دانشگاهی – دوران عزیز پرمخاطره و گاه پرمشقت با بازدهی‌های نامعلوم

دوره دانشگاه و سختی تطابق‌های دانشجوهایی از طبقات مختلف اجتماعی و نواحی مختلف کشور و آمیزه جالب کنار هم قرار گرفتن آنها هر فعالیت عادی دیگر اجتماعی می‌شود مانند نگاه کردن به فوتبال و هر امتحان یا حتی کلاسی خاطره‌انگیز می‌شود.در اینجا…

سلبریتی‌ها از کودکی تا پیری در این ویدئوهای جالب – از ویل اسمیت تا کیانو ریوز

چطور می‌شود که ما پیر می‌شویم. این تغییر بسیار تدریجی رخ می‌دهد، اما قطعی است. با کارهایی می‌شود کندش کرد اما مسلما نمی‌توان به کی جلوی آن را گرفت.پیری یک فرآیند زیستی پیچیده است که در موجودات زنده از جمله انسان اتفاق می‌افتد. در حالی…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /خرید دستگاه تصفیه آب /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو /قیمت روکش دندان /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
1 نظر
  1. Javaf می گوید

    کاملا مختصر و مفید، موفق باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.